$
עולם

אשת השנה של מגזין טיים: פעילת האקלים גרטה טונברג

השבדית בת ה-16, שהפכה בשנה האחרונה לבולטת ביותר במאבק למען כדור הארץ, נבחרה לאשת השנה של מגזין טיים. "התחילה תנועה גלובלית בכך שהבריזה מבית הספר, הפכה לנושאת הדגל"

ynet 15:0711.12.19

מגזין טיים הודיע בצהריים (ד') כי בחר כאשת השנה שלו את הנערה השבדית גרטה טונברג, שהפכה בשנה האחרונה לאחת הבולטות ביותר בתנועת המחאה שדורשת מממשלות העולם לפעול לצמצום פליטות גזי החממה ולהיאבק בתופעת ההתחממות הגלובלית.

 

 

 

טונברג, בת 16 בלבד ובת של שחקן וזמרת שייצגה את שבדיה באירוויזיון, התפרסמה מאז הובילה את שביתת התלמידים בשבדיה באוגוסט 2018. מאז, נפגשה 

טונברג עם מנהיגים ברחבי העולם ואף נזפה בהם בוועידת האקלים של האו"ם בניו יורק בחודש ספטמבר, אליה שטה מאירופה בעזרת סירה שלא מזהמת את הסביבה.

  

היום, זמן קצר לפני ההודעה על בחירתה לאשת השנה של מגזין טיים, השתתפה טונברג בוועידת האקלים במדריד, ושוב האשימה את מנהיגי המדינות ואת בעלי החברות הגדולות על כך שהם לא נוקטים פעולה אגרסיבית נגד שינוי האקלים. היא אמרה כי כבר היום אנשים מתים כתוצאה מהתחממות כדור הארץ וקראה שלא להשתמש יותר בדלקים ממאובנים: "להשאיר את הפחמן באדמה". לדבריה, "אסור להמתין, צריך להתחיל לפעול עכשיו. אנחנו, האנשים".

 

 טונברג, שזכתה למחיאות כפיים סוערות במהלך נאומה, הוסיפה: "אני עדיין מאמינה שהסכנה הגדולה ביותר היא לא חוסר מעש. הסכנה האמיתית היא כשפוליטיקאים ומנהלי חברות מציגים שנעשית פעולה אמיתית, כשלמעשה לא נעשה דבר פרט לחישובים וליחסי ציבור".

 

גרטה טונברג על שער "טיים" גרטה טונברג על שער "טיים" צילום: TIME

 

x