שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בשולי החדשות

כולם מחפשים את They: נבחרה למילת השנה של מילון מרים וובסטר

עלייה של 313% בחיפוש המילה -לעומת שנה שעברה- הובילה את מומחי השפה של המילון האמריקאי הוותיק לבחור בה למילת השנה ל-2019; אחד הפיקים בהם היה זינוק בחיפושה היה כשהדוגמן הטרנסג'נדר מצפון קרוליינה אוסלו גרייס, החל לעלות על מסלולי האופנה

שירות כלכליסט 16:5710.12.19

המילה השכיחה ובעלת המשמעות הרבה - "They" ("הם" או "הן") - קיבלה היום (ג') תואר כבוד מטעם מומחי השפה של מילון מרים וובסטר. הם הכריזו על כינוי הגוף, כמילת השנה ל-2019, בהתבסס על עלייה של 313% בחיפוש אחריה באתר החברה, לעומת שנה שעברה.  

 

 

"אני חייב להגיד שזה מפתיע אותי", אמר לפני ההצהרה פטר סוקולובסקי, לקסיקוגרף במרים וובסטר ועיתונאי. והוסיף: "זאת מילה שכולנו אוהבים ומכירים. כל כך הרבה אנשים דיברו על המילה הזאת".

 

מילון מרים וובסטר מילון מרים וובסטר צילום: גטי

 

סוקולובסקי וצוותו בדקו נקודות בזמן בהן היה זינוק בחיפוש של מילים מסוימות והמילה "הם/ן" התחילה את הזינוק כבר בינואר השנה, עם עלייתו של הדוגמן אוסלו גרייס על מסלולי האופנה. הדוגמן מצפון קליפורניה מזדהה כטרנסג'נדר שאינו בינארי (אינו מזדהה כזכר או נקבה), ומסתובב בעולם בנעליי גברים ובנעליי נשים.

 

עוד עלייה חדה בחיפוש של המילה התרחשה באפריל האחרון, כאשר נציגת הדמוקרטים בוושינגטון, פראמילה ג'ייפאל, התרגשה בעת שדיברה על בנה בעל המגדר הלא קונפורמסטי - במהלך שימוע בוועדה בבית הנבחרים, כשהיא מגנה על חקיקת זכויות לטובת קהילת הלהטב"ים. 

 

כשהמגדר לא ברור

 

"אנחנו מאמינים שכותבים צריכים לנסות להשתמש בכינוי הגוף המועדף על אדם מתי שזה אפשרי". אמר ג'ספר סימונס, ראש ההוצאה לאור של האיגוד הפסיכולוגים האמריקאי (APA). "צורת היחיד "הם/ן" היא דרך לכותבים להימנע מהשערות לגבי מגדר כשהוא אינו ברור".

 

אגודת הניבים האמריקאית, אשר מקדישה את זמנה ללמידת השפה האנגלית בצפון אמריקה, הכריזה על המילה "הם/ן" כמילה שלה לשנת 2015, וכך הכירה בהופעתה בקרב אנשים שדחו את השימוש ב "הוא" ו "היא".

 

בספטמבר רשם המילון עלייה נוספת בחיפוש אחר המילה כאשר הזמר סם סמית׳ כתבו ברשתות החברתיות כי הם מבקשים להיקרא בכינוי הגוף ״הם״ ו ״אותם״ סמית אמרו כי ההחלטה הגיעה אחרי תקופה ארוכה בה "היו במלחמה עם המגדר שלהם".

 

סוקולובסקי אמר לתקשורת כי "הם/ן", אלו רק כמה מהמילים של תיאורי גוף לא בינריים שצצו בשנים האחרונות, ושהם "כאן להישאר". ניק אדמס, ראש נציגות הטרנסג'נדרים בארגון התמיכה הלהטב"קי GLADD, אומר כי בחירתה של מרים וובסטר הוא צעד חיובי בדרך להכרה באנשים לא בינאריים: "ישנה לפנינו דרך ארוכה לפני שהשפה, המדיניות והתרבות יהיו מקבלות לגמרי ושוויוניות", אמר.

 

הדוגמן אוסלו גרייס הדוגמן אוסלו גרייס צילום: Zora Sicher / dazeddigital

 

ואלו מילים מהמילון דורגו בהמשך הרשימה?

 

בין היתר המילים Quid pro quo (מידה כנגד מידה); impeach (הדיח); Crawdad (סוג של סרטן נהרות); egregious (שערורייתי); Clemency (חנינה); והמילה the - ה' הידיעה שרשמה עלייה בחיפוש אחריה כאשר האוניברסיטה של מדינת אוהיו רצתה לרשום עליה פטנט. ה-ניסיון הזה כשל.

 

עוד מילים שנכנסו לעשיריה הראשונה - snitty (סנוב/שפל) מילה שצצה עם התייחסותו של התובע הכללי האמריקאי, וויליאם בר, למכתב שכתב רוברט מולר, מחבר הדוח על הנשיא שהתפרסם במהלך השנה.

 

מילה נוספת השנה שכדאי לשים אליה לב - Tergiversation, משמעותה התחמקות או זניחה, הייתה בראש החיפוש של המילון בינואר אחרי שכתב הוושינגטון פוסט השתמש בה בהתייחסותו ללינדזי גרהאם, חבר הסנט האמריקאי.

 

המילה Camp, המתארת סגנון המאופיין בטעם רע, ו-Exculcate (זיכוי מאשמה) סוגרות את העשירה הראשונה.

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x