שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

ניו יורק וניו ג'רזי מתקוטטות בביהמ"ש על מחוסרי הבית

התוכנית של ראש עיריית ניו יורק לחסוך בעלויות על מקלטים למחוסרי בית הסתיימה בתביעה בגלל הסירוב של ניוארק לשכן אותם בדירות מוזנחות בתחומה. העלות השנתית של שיכון מחוסרי בית במקלט גבוהה פי שניים מדמי שכירות לדירה

שירות כלכליסט 21:4704.12.19

עיריית ניוארק, ניו ג'רזי, הגישה תביעה נגד ניו יורק וראש העיר ביל דה בלאזיו, זאת בתגובה לתוכנית עירונית המעבירה אלפים מדיירי המקלטים למחוסרי בית בניו יורק לשטחי מועצות מקומיות ברחבי ארה"ב. על כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

 

 

התביעה, שהוגשה שלשום בבית משפט פדראלי בניו ג'רזי, טוענת כי דה בלאזיו והעיר ניו יורק משכנעים את דרי המקלטים לעבור לדירות מוזנחות, לא חוקיות, שורצות מקקים וללא תשתיות בסיסיות כמו חשמל ומים.

 

במסגרת התוכנית, כ־1,100 משפחות ששהו במקלטים הועברו לדירות בניוארק בשנתיים האחרונות, מה שהפך את ניו ג'רזי ליעד השני הנפוץ ביותר ליישוב מחדש של מחוסרי הבית. כך לפי דו"חות עירוניים. העתקת המגורים הזו גרמה, לפי מסמכי התביעה, ל"מטרד ציבורי בשל העלייה בהיקף מחוסרי הבית". דובר מטעם העיר ניוארק מסר כי בכוונת ראש העיר ראס בראקה להיוועד בנושא עם דה בלאזיו.

 

 

 

אוכלוסיית מחוסרי הבית בעיר ניו יורק זינקה בחדות מאז שנכנס דה בלאזיו לתפקיד ב־2014 והיא מונה כעת קרוב ל־80 אלף בני אדם — כך לפי נתונים פדראליים. הוצאות העיר על תוכניות שיקום תפחו בפרק הזמן הזה והעירייה הקציבה השנה 3.2 מיליארד דולר לטיפול במחוסרי הבית.

 

תוכנית הרילוקיישן, הידועה כ־SOTA (סיוע מיוחד חד־פעמי) מעניקה שכר דירה לשנה מראש עבור מחוסרי בית שיעברו לרחבי ארה"ב, כולל ניו יורק סיטי. מאז הושקה התוכנית לפני שנתיים, יותר מ־12 אלף איש עברו לדירות הללו, ומתוכם, כמעט 1,800 משפחות השתקעו בדירות בניו יורק.

 

 

הומלס בארה"ב הומלס בארה"ב צילום: emaze

 

עלות העברת משפחה אל מחוץ למדינת ניו יורק היא כ־15,600 דולר לעומת 20,500 לשיכונה בניו יורק סיטי. לשם השוואה, עלות שיכון משפחה במקלט למחוסרי בית בעיר ניו יורק מגיעה ל־40 אלף דולר ומעלה בשנה.

 

דה בלאזיו אינו ראש העיר הראשון בניו יורק שמנסה לדלל את אוכלוסיית מחוסרי הבית. ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, שהודיע באחרונה כי ירוץ לנשיאות מטעם הדמוקרטים, יזם את פרוג'קט ריקונקט — תוכנית שבמסגרתה נרכשו כרטיסי טיסה, אוטובוס או רכבת עבור מחוסרי בית עם קרובי משפחה במקומות אחרים בעולם. ב־2005, סן פרנסיסקו יזמה תוכנית דומה וכך גם פורטלנד, אורגון, ב־2016. עם זאת, התוכניות הללו לא הציעו שכר דירה לשנה.

 

ג'יזל רותייר, פעילה בארגון למען מחוסרי בית, אמרה כי בעוד תוכניות הרילוקיישן אינן בהכרח בעייתיות, ההסתמכות הגוברת של עיריית ניו יורק על SOTA, "משקפת את הכישלון שלה לבנות ולספק דיור בר השגה", סיכמה.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x