$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

FT

הלגליזציה של קנאביס בארה"ב נתקעה והמניות צונחות

רק 11 מדינות בארה"ב אישרו שימוש במריחואנה לצרכי פנאי, והעניין של המשקיעים דועך. בקנדה, חלוצת הלגליזציה, החברות המובילות מתקשות לשכנע את הצרכנים לוותר על החומר הזול שמציעים סוחרים ברחוב

גרגורי מייר, פייננשל טיימס 22:0304.12.19

איי־אנתוס (iAnthus) שבסיסה בניו יורק היא חברה קטנה עם חלומות מריחואנה גדולים. החברה המגדלת, מעבדת ומשווקת מוצרי קנאביס מעריכה כי השימוש בחומר יזנק פי חמישה ל־55% מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב בתוך עשור - נתח דומה לצריכת אלכוהול. במצגת שלה למשקיעים, הכוללת תמונות של חממות מוריקות ותחנות מכירה הנראות כמו בתי קפה אקסקלוסיביים, היא מתארת שוק אמריקאי שיצמח למכירות שנתיות של למעלה מ־200 מיליארד דולר - תחזית מסממת ללא ספק.

 

 

אבל בחודשים האחרונים המשקיעים איבדו עניין. מניית איי־אנתוס צנחה בכמעט 80% משיא שרשמה בחודש מרץ, אחרי שטיפסה בכמעט 150% ב־12 החודשים שקדמו לכך. "אין ספק שהענף כולו נמכר בעודף מטורף", ציין מייסד ומנכ"ל איי־אנתוס האדלי פורד, בהתייחסו לצניחת המניה.

 

ענף הקנאביס מסתמן כאחת הבועות הגדולות של 2019, לאחר שמדד MJ העוקב אחר מניות הקנאביס קרס השנה בכמעט שליש.

  

 

בחממת קנאביס בחממת קנאביס צילום: שאטרסטוק

 

מה שנדמה היה כמומנטום שלא ניתן לעצירה לכיוון לגליזציה של הקנאביס בארה"ב, האט את הקצב. מספר המדינות שאישרו שימוש לצורכי פנאי הגיע ל־11, אבל שווקים עצומים בצפון מזרח ארה"ב כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט טרם עשו זאת.

 

קנדה, הראשונה מבין מדינות ה־G7 שהעבירה חוק המתיר את השימוש בקנאביס בשנה שעברה, מתקשה לשכנע את המעשנים להיגמל מסיגריות הקנאביס הזולות שנמכרות ברחוב. כתוצאה, 400 טונות של עודפי מריחואנה יושבים במחסנים. שורה של מחלות הקשורות באידוי, הפופולרי בקרב מעשני קנאביס כמו גם מעשני ניקוטין - ערערה את הביטחון בענף.

 

כמו המגזר הטכנולוגי

 

אל פורמן, סמנכ"ל השקעות בטואטארה קפיטל, חברת פרייווט אקוויטי המתמחה בקנאביס, משווה את התעשייה החדשה למגזר הטכנולוגי. שניהם נסמכים על חברות סטארט־אפ הצומחות במהירות וצריכות להתגבר על חסמים בירוקרטיים, כאשר חלקן נאבקות על עניין המשקיעים כשהן מגיעות לשווקים.

 

"להערכתי התיקון בשוק שאנחנו רואים כעת משקף את העובדה שהוא הלך רחוק מדי ומהר מדי", ציין פורמן.

 

 

 

מניות הקנאביס פופולריות בקרב בני דור המיליניום שהם גם "הקבוצה הדמוגרפית המשמעותית ביותר במונחים של צריכה וגם תמיכה בלגליזציה", כך לפי חברת הייעוץ אייטה גרופ.

 

אבל קשה לסחור במניות הללו. משום שמריחואנה היא לא חוקית לפי החוק הפדראלי בארה"ב, סוחרים מסורתיים בוול סטריט מגבילים משקיעים ברכישת מניות קנאביס ובמקרים מסוימים שולחים להם הודעות שגיאה, כך לפי גרג או'גרה, מאייטה גרופ.

 

יצרניות קנדיות כמו קאנופי גרות' וטילריי נסחרות בארה"ב. אך בורסת ניו יורק ונאסד"ק לא ירשמו למסחר חברות אמריקאיות ש"נוגעות בצמח", כך לפי או'גרה, מה שמאלץ את החברות הללו, ובהן איי־אנתוס, להירשם למסחר בקנדה. החרם האמריקאי גם מונע מבנקים גדולים להקצות הלוואות לחברות הללו ומאלץ אותן להנפיק יותר מניות במחירים נמוכים.

 

לחץ מופעל על הקונגרס

 

בשאיפה להסיר את החסמים, תעשיית המריחואנה הזרימה 3.8 מיליון דולר ללובינג פדראלי בתשעת החודשים עד ספטמבר, לעומת 2.8 מיליון דולר ב־2018 כולה. "השקענו הרבה משאבים בניסיון לגרום לקונגרס לבצע שינויים משמעותיים", ציין סטיב פוקס, יועץ אסטרטגי לפדרציית המסחר בקנאביס.

 

התעשייה רשמה הצלחה מסוימת בכיוון זה. בספטמבר, בית הנבחרים העביר את חוק הבנקאות הבטוחה, שימנע מרגולטורים פדראליים להעניש בנקים שמלווים כסף לחברות קנאביס חוקיות. בחודש שעבר קידמה ועדה של בית הנבחרים חוק שנועד להפוך את המריחואנה לחוקית ברמה פדראלית. בהצעת החוק תמכו 22 דמוקרטים ושני רפובליקנים.

 

ישנן חברות הנערכות כבר לכניסה לשוק ארצי. קנאביס וואן משווקת מריחואנה ממותגת, בין השאר את צ'יצ'ס פרייווט סטאש, שם שעבורו קיבלה זכויות שימוש מצ'יץ' מארין, לשעבר חבר בצמד השחקנים צ'יץ אנד צ'ונג שכיכבו בשנות ה־70 בסרטי היפים. "הוא מעורב באופן די פעיל בצוות החשיבה", ציין ג'ף מסקיו, מנכ"ל קנאביס וואן. אם הממשל הפדראלי יעגן מריחואנה בחוק, החברה תוכל למכור את צ'יץ' ומוצרים אחרים לשוק רחב יותר. "אנחנו נוכל לצמוח ולשווק למדינה כולה", ציין מסקיו.

 

השוק הפוטנציאלי הוא עצום. בנק אוף אמריקה מעריך כי מכירות הקנאביס הגלובליות יגיעו השנה להיקף של 166 מיליארד דולר, כאשר השווקים החוקיים, בעיקר בצפון אמריקה, ישקפו 15 מיליארד דולר מסכום זה. "מדיניות היא ככל הנראה הממריץ הגדול ביותר עבור ענף הקנאביס", ציין אנליסט בבנק, כריסטופר קארי.

 

אבל הקונגרס החצוי אינו צפוי להעביר חוק בנושא עד 2021 לכל המוקדם, כך לפי הערכות בכירים בתעשייה. פורד מאיי־אנתוס אומר כי חוק פדראלי יכניס יותר משקיעים לענף ויגן מפני תנודתיות בשווקים, אבל הוא מסופק אם זה יקרה בקדנציה הנוכחית.

 

"איש לא רוצה שיאשימו אותו בשיתוף פעולה עם הצד השני, וזו הדרך היחידה שבה אפשר לקדם חוק", ציין. "האירוניה היא שקנאביס הוא אחד מאותם נושאים בודדים שיש לו רוב קולות משני צדי המתרס".

 

 

x