$
תעשייה ופיננסים

הערעור של טראמפ נדחה: המסמכים הפיננסיים שלו יועברו לקונגרס

בית משפט פדרלי לערעורים פסק היום שדויטשה בנק וקפיטל וואן יידרשו להעביר לקונגרס תיעוד של שנים הנוגע לרשומות הפיננסיות של טראמפ, שותפיו העסקיים ובני משפחתו. טראמפ ניסה להיאבק בהחלטה, וכעת ככל הנראה יערער לבית המשפט העליון

שירות כלכליסט 19:4103.12.19

בית משפט פדרלי לערעורים פסק היום שענקיות הפיננסים דויטשה בנק וקפיטל וואן יכולות להעביר רשומות פיננסיות של הנשיא טראמפ שמכילות תיעוד של שנים, וזאת בהתאם לזימונים שהוציאו דמוקרטים מבית הנבחרים.

 

הפסיקה של בית המשפט לערעורים מהווה תבוסה משפטית נוספת לטראמפ, שנלחם נגד הנסיונות של גופים שונים לקבל לידיהם את מסמכיו הפיננסיים, כולל החזרי המס שלו, באמצעות מגוון תביעות משפטיות.

 

 

 

במאי פסק השופט אדגרדו רמוס ששתי החברות יכולות למלא אחר הבקשות להעברת המסמכים הפיננסיים של טראמפ, שותפיו העסקיים, ובני משפחתו, שהוציאו ועדות המודיעין והשירותים הפיננסיים של בית הנבחרים שנמצא בשליטה דמוקרטית. טראמפ ערער על הפסיקה של רמוס יומיים לאחר שניתנה.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

 

ההחלטה מהיום התקבלה ברוב של שניים מול אחד - שניים מהם רפובליקנים, ואחד דמוקרט.

 

השופט ג'ון ניומן, שמונה לתפקידו על ידי הנשיא קרטר, כתב בהחלטתו כי "האינטרס של ועדות בית הנבחרים, תוך מילוי תפקידן החוקתי, חשוב הרבה יותר לאינטרס הציבורי מאשר הסיכון שדעתו של מנכ"ל זה או אחר תוסח עקב חשיפה של מסמכים שבהן מצוינות עסקאותיו הפיננסיות הפרטיות".

 

ניומן הדגיש גם בדבריו שהנושאים המצויים בתביעה "אינם צריכים להביא לסכסוך בין הרשות המבצעת והמחוקקת" כיוון שבזימונים נתבקשו מסמכיו האישיים ולא הציבוריים של טראמפ.

 

בדעת המיעוט כתבה השופטת דברה אן ליבינגסטון, שמונתה על ידי ג'ורג' בוש, שהיא דוחה את הטענה הזאת, וכינתה את הזימונים "מטרידים מאוד."איני יכולה לקבל את מסקנות הרוב לפיהן התיק הזה אינו מעמיד רשות אחת נגד השניה, ושישנו סיכון מינימלי אם בכלל להסחת דעת שתיגרם לנשיא הנוכחי ולנשיאיים בעתיד על ידי זימון מסוג זה", היא כתבה.

 

סביר שהתיק יגיע לבית המשפט העליון, אליו כבר ערער טראמפ על שתי החלטות אחרות של ערכאות נמוכות יותר, שגם הן חייבו אותו לחשוף את מסמכיו הפיננסיים.

x