$
עולם

מצאו עם מי להסתבך: פורצים גנבו תכשיטים ומדליות ממוזיאון השטאזי בברלין

פחות משבוע אחרי הפריצה למוזיאון בדרזדן - נכנסו גנבים דרך חלון בקומה הראשונה, שברו את תיבות התצוגה וגנבו פריטים היסטוריים יקרי ערך, הקשורים במשטרה הסודית של מזרח גרמניה לשעבר - כך מסרה המשטרה ל-CNN; גורמים רשמיים הציעו פרס כספי של 550 אלף דולר, תמורת מידע על הפריצה

שירות כלכליסט 17:3802.12.19

גנבים פרצו השבוע למוזיאון השטאזי (Stasi Museum) בברלין וברחו עם שלל של תכשיטים היסטוריים ומדליות, הקשורים במשטרה הסודית של מזרח גרמניה לשעבר.

 

 

הפורצים נכנסו למוזיאון דרך חלון בקומה הראשונה, שברו את תיבות התצוגה של התערוכה וגנבו מהן חפצים, כך מסרה משטרת ברלין ל-CNN.

מוזיאון השטאזי בברלין מוזיאון השטאזי בברלין צילום: גטי

 

הפריצה התרחשה ביום ראשון בערב ועובד המוזיאון גילה אותה בסביבות השעה 10:40 בבוקר של יום שני. עדיין לא ידוע כמה חשודים היו מעורבים אך לפי הערכות המשטרה, מדובר בארבעה גנבים שעומדים מאחורי השוד הדרמטי, שעד עתה לא עלו על עקבותיהם.

 

משרד החקירות הפליליות של המדינה חוקר כעת את המקרה.  בנוסף, גורמים רשמיים הציעו פרס כספי של 550 אלף דולר, תמורת מידע שקשור בפריצה.

 

הפריצה מתרחשת פחות משבוע אחרי הפשיטה על מוזיאון ה-Green Vault שבעיר הגרמנית דרזדן, שם נמצא אחד מאוספי יצירות האומנות הגדולים ביותר באירופה, אשר ממנו נגנבו 100 אוצרות יקרי ערך בשווי של 1.1 מיליארד דולר. גם בפריצה הזו החשוד ניפץ תיבות תצוגה והצליח לברוח עם יהלומים, פנינים ואבני חן אדומות מאוסף התכשיטים הייחודי.

 

מוזיאון השטאזי מוזיאון השטאזי צילום: גטי

  

הערך הכספי במוזיאון השטאזי לא ידוע אך יש לו ערך מוזיאוני גבוה, כך אמר מנהל המוזיאון, יורג דרייסלמן לעיתון גרמני.

בין החפצים שנגנבו מהמוזיאון היו מדליות היסטוריות, ביניהן מהמסדר של קארל מרקס, שהיה הפרס הגבוה ביותר שניתן במזרח גרמניה, ומדליות ממסדר לנין וממסדר הגיבורים של ברית המועצות.

 

המנהל הוסיף שהתכשיטים הגנובים כללו טבעות חתונה מוזהבות, שעון, וצמיד, שהשיג השטאזי בזמן שלטון הפחד שלו, בין השנים 1950 עד לנפילת המדינה ב-1990.

 

"זה תמיד כואב כאשר מתרחשות פריצות", אמר דרייסלמן. "תחושת הביטחון מופרעת במידה ניכרת".

x