$
המזרח התיכון

בצל המחאה: אל-חרירי הודיע על התפטרותו

אחרי כמעט שבועיים שבהם שוטפים מפגינים את רחובות לבנון במחאה חסרת תקדים על המצב הכלכלי והשחיתות התייצב ראש הממשלה מול המצלמות והכריז: "הגעתי למבוי סתום. אגיש את התפטרותי לנשיא". בכך נענה לדרישה מרכזית של תנועת המחאה

דניאל סלאמה, ynet 16:3729.10.19

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הודיע אחר הצהריים (יום ג') על התפטרותו על רקע גל המחאה השוטף את ארצו זה כמעט שבועיים. בכך נענה אל-חרירי לאחת הדרישות המרכזיות של המפגינים ברחובות ובכיכרות. שעה קלה לפני נאומו הותקפו מפגינים במרכז ביירות, לפי הדיווחים על-ידי פעילי חיזבאללה.

 

 

בהצהרה קצרה שנשא מעט אחרי 16:00 הודה אל-חרירי: "הגעתי היום למבוי סתום". הוא קרא ללבנונים לשמור על הסדר האזרחי, ולמפלגות הפוליטיות העביר מסר: "מאחריותנו לשמור על לבנון".

 

 

 

  

מאות אלפי מפגינים, מכל העדות בלבנון, שטפו בשבועיים האחרונים את הרחובות והכיכרות וחסמו כבישים במחאה על המצב הכלכלי של ארצם ועל השחיתות הפושה.

  

הזרז המיידי להפגנות היה החלטת הממשלה להטיל את "מס הווטסאפ", מס על שיחות קוליות באפליקציית המסרים המיידיים, שנועד להפחית את ההפסדים של חברות התקשורת המקומיות, שתעריפיהן נחשבים גבוהים מלכתחילה. בעקבות מחאת ההמונים בוטל המס, אבל המפגינים ראו בעצם ההחלטה להטיל אותו רק דוגמה אחת מני רבות לניהול הכלכלי הכושל של ארצם, והודיעו כי ימשיכו במחאה. 

 

במהלך ימי המחאה נדרש לעניין גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שבלבנון יש לארגון הטרור שלו גם זרוע פוליטית החברה בממשלה. נסראללה הביע התנגדות נחרצת להתפטרות הממשלה, בטענה כי הכשלים שעליהם מתלוננים בצדק האזרחים הם כשלים של עשרות שנים, ושממשלה חדשה תיאלץ להתמודד עם אותן בעיות ואין טעם בה.

  

היום בצהריים, זמן קצר לפני נאום אל-חרירי, תקפו פעילי חיזבאללה, שהיו לבושים חולצות שחורות וחמושים במקלות, מפגינים במרכז ביירות. הם הרסו מחנה שהקימו המוחים בכיכר מרכזית, וכמה אוהלים של המפגינים הוצתו. כוחות הביטחון נפרסו באזור, ורשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה על עימותים בין כוחות הביטחון לפעילי חיזבאללה שניסו למנוע מהמפגינים להגיע למוקדי המחאות.

  

עוד קודם לכן התעמתו תומכי חיזבאללה וארגון אמל עם מפגינים במחסום בכביש ראשי בביירות. התקרית החלה כשתומכי הארגונים השיעיים היו בדרכם אל מחנה מחאה שהקימו המפגינים על גשר בבירה, בניסיון לאלץ אותם לפתוח את הכביש. עד ראייה סיפר שתומכי הארגונים השיעיים הפילו את האוהלים של המפגינים והמשטרה נאלצה להתערב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x