$
עולם

בריטניה: הפרלמנט דחה הצעת ג'ונסון לקיים בחירות ב-12 בדצמבר

ההצעה נפלה בשל התנגדות מפלגת הלייבור שבאופוזיציה; מוקדם יותר היום קבע האיחוד האירופי דד ליין חדש לברקזיט - 1 בינואר 2020

שירות כלכליסט 22:0628.10.19

עוד הפסד לראש ממשלת בריטניה בפרלמנט: המחוקקים הבריטים דחו כצפוי את הצעת הממשלה לצאת לבחירות כלליות ב-12 בדצמבר.

 

 

מלכתחילה להצעה היה סיכוי קלוש לעבור, שכן לפי החוק הקיים, נדרש רוב של שני שליש בפרלמנט (434 חברים) על מנת לאשר הקדמת הבחירות - וכצפוי, בהצבעה תמכו רק 299 חברים מהקואליציה של ג'ונסון - ההתנגדות שחסמה את העברת החוק היתה של מפלגת הלייבור שבאופוזיציה דווקא.

 

מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין אמר כבר מוקדם יותר החודש, כאשר דובר על האפשרות שגו'נסון יוביל מהלך של הקדמת הבחירות, שהלייבור לא יתמוך במהלך כזה אלא אם סופית הוסרה מהשולחן האופציה של ברקזיט ללא הסכם.

בוריס ג'ונסון בפרלמנט בוריס ג'ונסון בפרלמנט צילום: אי פי איי

 

ג'ונסון אמר לאחר ההצבעה שהממשלה תגיש הצעה חדשה כבר מחר, ושבחירות כלליות יאפשרו להשלים את הברקזיט סוף סוף, עד הדד ליין החדש שנקבע הבוקר בהסכמה בין האיחוד לבריטניה – 1 בינואר.

 

ג'ונסון עדיין מעוניין בהעברת חוק של בחירות ב-12 בדצמבר, אך כמה מחברי הפרלנט מהאופוזיציה מקדמים אפשרות של ביצוע המהלך ב-9 בדצמבר. כך או כך, נראה בשלב ראשון יידרש אישור לשנות את החוק, כך שהקדמת הבחירות תועבר ברוב רגיל.

 

במפלגה השמרנית, מפלגת השלטון של ג'ונסון, מאמינים שבחירות כלליות יהיו הדרך הטובה ביותר להבטיח אחיזה חזקה מספיק בפרלמנט, שתאפשר סוף סוף העברת הסכם ברקזיט.

 

מאז 2016 נאלצה המפלגה השמרנית לחבור למפלגה הצפון אירלנדית היוניוניסטית (DUP) על מנת לשמר את הרוב בבית הנבחרים – חברי מפלגה זו מתנגדים וחוסמים כל אפשרות להסכם ברקזיט שיפגע בחיבור הפוליטי-מדינה בינה לבין אנגליה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x