$
חברה וסביבה

משפטה של אקסון מוביל על פגיעה באקלים יחל היום בניו יורק

התביעה הוגשה אשתקד ע"י התובע הכללי של ניו יורק, שטענה שהחברה התעלמה מהעלות האפשרית של רגולציות על פליטת גזי חממה, תוך שהיא מבטיחה למשקיעים שהיא שיקללה סיכונים אלו

עומר כביר 15:2922.10.19

הניו יורק יחל היום (ג') משפטה של ענקית הנפט אקסון מוביל, שמואשמת על ידי מדינת ניו יורק בכך שהסתירה את העלות הכלכלית האמיתית שיגבה משבר האקלים מפעילותה. בין העדים הבולטים שצפויים לעלות על הדוכן: מזכיר המדינה לשעבר של ארה"ב, רקס טילרסון, שעמד בראש החברה במשך יותר מעשור.

 

 

 

התביעה הוגשה בשנה שעברה על ידי התובע הכללי של ניו יורק, בתום חקירה שנמשכה כמה שנים. לטענת המדינה, ממסמכים פנימיים של אקסון מוביל עולה שהחברה התעלמה מהעלות האפשרית של רגולציות על פליטת גזי חממה, תוך שהיא מבטיחה למשקיעים שהיא שיקללה סיכונים אלו. לטענת התביעה, מצג השווא של החברה אפשר לה להציג עלויות נמוכות משמעותית בסך מיליארדי דולרים.

 

"כתוצאה מההונאה של אקסון, החברה היתה חשופה לסיכון גדול יותר מרגולציית שינויי אקלים מכפי שמשקיעים סברו", נכתב בתביעה. עוד נטען שבכירי החברה, ובהם טילרסון עצמו, היו מודעים היטב להחלטה להציג עלויות נמוכות מבפועל.

 

 

רקס טילרסון רקס טילרסון צילום: בלומברג

 

אקסון מוביל לא מערערת על הממצאים, ומודה שהשתמשה בשתי שיטות חישוב נפרדות כדי להעריך את העלות של רגולציה בתחום. עם זאת, לטענה, לא היתה הונאה של משקיעים: "משקיעים סבירים שבחנו את ההצהרות של אקסון מוביל הבינו שסיכוני אקלים שוקללו בהליך קבלת ההחלטות, וזה כל מה שחשוב להם".

 

התביעה בניו יורק אינה יחידה במאמצים לטפל בענקיות הנפט באמצעים משפטיים. רוד איילנד תובעת את אקסון ואת BP על גרימת נזק לחופיה, והתובע הכללי של מסצ'וסטס בוחן תוכניות לתבוע את אקסון על שיווק מטעה. רשויות בקנדה ובפיליפינם חוקרות גם הן את פעילותן של חברות דלקי מאובנים.

 

"מדובר בנקודת ציון משמעותית בגל המתגבר של תביעות שאקסון וענקיות נפט אחרות מתמודדות אתן", אמר מנכ"ל המרכז למשפט סביבה בינלאומי (Center for International Environmental Law), קרול מאפט, ל-BBC. "זה קורה לא רק בארה"ב אלא גם במדינות אחרות בעולם. בלי קשר לתוצאה של התביעה בניו יורק, המציאות היא שהעתיד של אקסון וחברות דלקי מאובנים אחרות יהיה עמוס בתביעות, והכמות רק תלך ותגדל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x