$
תעשייה ופיננסים

בלעדי לכלכליסט

עליבאבא מקצרת טווחים: משלוח מסין לישראל בשבועיים

החברה פתחה לראשונה קו ישיר שיקצר בחצי את זמן הגעת המשלוחים מעלי אקספרס. הדואר בישראל התחייב לחלק את החבילות בתוך יומיים

אופיר דור, בייג‘ינג 06:5422.10.19

קבוצת עליבאבא פתחה קו ישיר ראשון למשלוח חבילות מסין לישראל, שיקצר באופן משמעותי את זמן ההגעה של מוצרים מאתר עלי אקספרס לארץ, כך נודע ל"כלכליסט". הצעד נעשה לקראת יום הרווקים שחל ב־11 בנובמבר ובו הקניות באתר מגיעות לשיא.

 

 

בעוד בעבר משלוח לישראל של מוצרים שנרכשו בעלי אקספרס בוצע על ידי צד שלישי, למשל חברת הדואר הסינית צ‘יינה פוסט, כעת לראשונה תבצע זרוע הלוגיסטיקה של קבוצת עליבאבא, צ'איניאו (Cainiao), ישירות את המשלוחים לארץ. צ‘איניאו ועלי אקספרס חתמו לאחרונה גם על הסכם ראשון מול דואר ישראל, שיהיה אחראי לאספקת החבילות ללקוחות בתוך הארץ.

 

כתוצאה מהשינוי, יתקצר זמן האספקה של חבילות מסין לישראל ממעל חודש לטווח של 14-10 ימי עבודה מרגע ההזמנה ועד לאספקתה ללקוח. בנוסף, השינוי יאפשר ללקוחות ולסוחרים באתר לעקוב טוב יותר אחרי מסלול החבילה בכל רגע נתון וייתן לעליבאבא יותר שליטה על התהליך. לפי הההסכם עם דואר ישראל, עליו לחלק את החבילות ללקוחות בישראל עד יומיים מהגעתן.

מייסד עליבאבא ג'ק מא מייסד עליבאבא ג'ק מא צילום: רויטרס

 

 

אתר עלי אקספרס, האתר הבינלאומי של קבוצת עליבאבא, הוא למעשה קניון המורכב מחנויות המופעלות על ידי סוחרים עצמאיים. הסוחרים מציעים כמה אופציות משלוח למוצרים מסין לישראל: דרך חברת הדואר הסינית צ‘יינה פוסט, שהיא בדרך כלל האופציה הזולה ביותר אך גם האיטית יותר; באמצעות שירות ems — דואר בינלאומי מהיר; או בחברות משלוחים פרטיות דוגמת פדקס ו־DHL, שהן האפשרות היקרה מכולן.

 

אחת האפשרויות שמקבלים הלקוחות הישראלים נקראת Aliexpress Standard Shipping, שמשמעותה היא שעליבאבא מבצעת ישירות את המשלוח. אך בפועל עד היום עליבאבא הסתמכה על אחת משותפותיה כמו צ‘יינה פוסט או סינגפור פוסט, שחילקו את החבילות לישראל כחלק ממסלול הדואר הבינלאומי שלהן.

 

אולם בשבועות האחרונים החלה צ‘איניאו של עליבאבא ליישם בהדרגה מודל חדש ומציעה לסוחרים לשלוח את החבילות המיועדות לישראל אל מחסניה שלה בסין. צ'איניאו אינה מחזיקה בעצמה בצי מטוסים אך היא מזמינה מדי יום מקום קבוע למטען על טיסות סדירות מסין לישראל. מרגע שהחבילות מגיעות לנמל התעופה בן גוריון הן מועברות לדואר ישראל שאמור לחלקן ללקוחות.

 

לא חינמי אבל מהיר

 

מכיוון שהסוחרים בעלי אקספרס עצמאיים הם אינם מחויבים להציע את אפשרות המשלוח של צ'איניאו לישראל, אך בעלי אקספרס דוחפים כי רוב החנויות המוכרות לארץ יציעו פתרון זה בתוך מספר חודשים. עבור הלקוחות הישראלים, המשלוח הסטנדרטי דרך עליבאבא אמנם יהיה יקר יותר משימוש בצ‘יינה פוסט, דרכו המשלוח במקרים רבים חינמי, אך זו תהיה האופציה המהירה ביותר וזולה משמעותית משימוש בחברות שילוח פרטיות.

מטה עליבאבא בסין. ישראל בין 10 השווקים המובילים בהזמנות מהאתר מטה עליבאבא בסין. ישראל בין 10 השווקים המובילים בהזמנות מהאתר צילום: רויטרס

 

 

עליבאבא הכניסה את שיטת המשלוח המהירה לישראל לקראת יום הרווקים, חג הקניות הגדול שלה שחל מדי שנה ב־11 בנובמבר ומהווה תקופת שיא במכירות באתר. לקראת התאריך השנה צפויה עליבאבא להגביר את נוכחותה בישראל ובשבוע הקרוב יעלה בפייסבוק לראשונה עמוד רשמי של עלי אקספרס בעברית שיציע מוצרים ומבצעים. בנוסף חתמה עלי אקספרס על הסכמים עם ויזה כאל ודואר ישראל שיקדמו את מבצעי יום הרווקים.

 

"אין קשר לצעדי אמזון"

 

ההתמקדות של עליבאבא בישראל מגיעה במקביל להשקה בחודש שעבר של אופציית שילוח מקומי בארץ מצד ענקית קמעונאות אחרת - אמזון. אולם בעלי אקספרס מבהירים כי אין קשר בין הדברים. בשנים האחרונות נרשמה עלייה חדה במכירות עלי אקספרס בארץ וכיום ישראל נחשבת לאחת מעשרת השווקים המובילים מבחינת הזמנות של האתר, הפונה ל־200 מדינות ואזורים בעולם. בחג הרווקים בשנה שעברה, הגיעה ישראל למקום הרביעי בהיקף הרכישות, אחרי רוסיה, ספרד וארה“ב ולפני צרפת.

 

הצמיחה במכירות הכניסה את ישראל השנה לרשימה של שווקים לפיתוח בעלי אקספרס לצד טורקיה, סעודיה ואיחוד האמירויות. בעליבאבא הבינו כי המרכיב המהותי הפוגע בחוויית המשתמשים הישראלית הוא זמן המשלוח הארוך מסין לישראל ולכן החליטו כעת לקחת לידיהם את ניהול המשלוחים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x