$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

FT

בריטניה התניעה תוכנית חירום למקרה של ברקזיט ללא הסכם

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לא מוותר על עמידה בתאריך היעד של 31 באוקטובר וסקרים מצביעים על רוב דחוק להסכם הברקזיט המחודש שיעמיד להצבעה. מייקל גוב, השר הממונה על תרחיש של ברקזיט ללא הסכם: "מבצע ילוהאמר יצא לדרך"

ג'ורג' פארקר וסם פלמינג, פייננשל טיימס 08:3422.10.19

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ממשיך לדבוק בעמדתו כי הסכם הברקזיט המחודש שלו יזכה בתמיכת הפרלמנט וכי הוא יצליח להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי בתאריך היעד - 31 באוקטובר. זאת למרות שאתמול שוב בוטלה הצבעה על הסכם הברקזיט, אחרי הביטול ביום שבת שבגינו נאלץ ג'ונסון לבקש מהאיחוד האירופי ארכה נוספת.

 

 

"נראה שיש לנו את התמיכה המספקת כדי לעשות זאת", אמר שר החוץ דומיניק ראב בראיון לבי.בי.סי לגבי הערכותיו של ראש הממשלה. חישובים של הפייננשל טיימס מראים ניצחון דחוק אפשרי לג'ונסון.

 

היעדר נכונות מצדו לבקש ארכה מהאיחוד האירופי הביאה לכך כי שיגר מכתב לא חתום לנשיא המועצה האירופית דונלד טוסק. בה בעת, טוסק מסר כי ידון עם מנהיגי האיחוד לגבי התנאים של הארכה, ואתמול כבר אישר שר הכלכלה הגרמני פיטר אלטמייר כי האיחוד האירופי יסכים לדחייה.

 

על מנת להמשיך ולהתקדם אל עבר תאריך היעד, אימץ ראש ממשלת בריטניה אסטרטגיה דו־ראשית: ניצחון ב"הצבעה המשמעותית" שתכנן לאתמול, או לחילופין רוב קולות בהצבעה על החוק ליישום הסכם הברקזיט שצפויה להתקיים היום.

 

סעיף איחוד המכסים

 

הרעיון של "הצבעה משמעותית" חדשה, במקום זו שבוטלה בשבת אחרי שחברי הפרלמנט הצביעו בעד דחייתה, נדחה אתמול כצפוי על ידי יו"ר בית הנבחרים ג'ון ברקו. לפיכך, היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת, שבמסגרתה יתבקשו חברי הפרלמנט להצביע בעד או נגד מתווה ההסכם החדש של ראש הממשלה.

 

מפלגת הלייבור מקדמת הכנסת תיקונים בחוק הפרישה שמטרתם לרכך את ההשפעה הכלכלית של אסטרטגיית ה"ברקזיט הקשה" של ג'ונסון. לשם כך הם מעוניינים לשכתב את החוק, כך שג'ונסון יחוייב לשמר את בריטניה באיחוד המכסים האירופי.

 

אם ג'ונסון ירשום ניצחון בהצבעה היום, הוא יתקדם ליעד הבא - העברה זריזה של חוק הברקזיט בבית הנבחרים ובבית הלורדים במטרה לצאת מהאיחוד בסוף החודש. "הציבור יצפה מאיתנו להתקדם במהירות על מנת להעביר בהצבעה את הסכם הפרישה כדי שנעזוב ב־31 באוקטובר", כך לפי מקור ממשלתי. לשם כך צפויות להתקיים ישיבות ליליות ממושכות בבית הנבחרים וישיבת סוף שבוע מיוחדת בבית הלורדים.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

בינתיים, שגרירי האיחוד האירופי נועדו, כאמור, בבריסל על מנת לדון בהתפתחות הכאוטית בזירת הברקזיט והביעו הסכמתם להמשך ההיערכות לאשרור הסכם הפרישה כדי לאפשר את כניסתו לתוקף ב־1 בנובמבר.

 

בחירות כתרחיש ודאי

 

האיחוד האירופי קרוב לוודאי יציע ארכה קלה לג'ונסון אם הוא יזדקק לזמן נוסף על מנת לאשרר את ההסכם שלו, או לחילופין דחייה ממושכת יותר, זאת בתרחיש שבו הממשלה לא תצליח לזכות בתמיכת הפרלמנט להסכם ויידרשו בחירות כלליות. "בחירות יתקיימו בקרוב בכל אחד מהתרחישים", כך לפי גורם המקורב לראש הממשלה. "השאלה היחידה בדאונינג 10 כעת היא האם יהיה זמן לקיים את הבחירות לפני חג המולד או האם ג'ונסון יצטרך להמתין עד לאביב הבא".

 

בתוך כך, מייקל גוב, השר הממונה על היערכות לברקזיט ללא הסכם, אמר שלשום כי הוא "מתניע את מבצע ילוהאמר", זאת למקרה שהאיחוד האירופי יסרב לבקשתו של ג'ונסון לארכה. תוכנית החירום ילוהאמר, שנחשפה בחודש שעבר, מיועדת לתת מענה לשיבושים שיתרחשו במקרה של ברקזיט ללא הסכם. אלה צפויים לכלול עיכובים בהכנסת סחורות לבריטניה דרך נמל דובר, הפגנות ברחבי בריטניה, שיבושים בטיסות ומחסור אפשרי במזון, תרופות ודלק. על פי המסמך, ייתכן והממשלה לא תצליח להעריך את מלוא ההשפעה של תרחיש כזה על שרשראות האספקה. "סוגים מסויימים של מזון טרי יהיו בחוסר והבהלה שתקום בציבור עלולה לגרום לשיבושי אספקה", כך על פי מגבשי תוכנית החירום.

 

 

הפגנות נגד הברקזיט, בסוף השבוע בלונדון. דיונים ערים בבריסל הפגנות נגד הברקזיט, בסוף השבוע בלונדון. דיונים ערים בבריסל צילום: אמ.סי.טי

 

 

על פי גוב, שאמר את הדברים לרשת סקאי השבוע, "הסכנה של יציאה ללא הסכם למעשה גברה משום שאנחנו לא יכולים להבטיח שהמועצה האירופית תאשר את הארכה".

 

בניגוד לעמדה שהציג גוב, מספר חברי פרלמנט שתמכו בדחיית אשרור ההסכם, בהם יוזם התיקון חבר הפרלמנט אוליבר לטווין, סבורים כי חלפה הסכנה שבריטניה תעזוב את האיחוד ללא הסכם. לפיכך, אמרו, הם יעניקו את תמיכתם לתוכנית של ג'ונסון.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x