חברה וסביבה

הקמפיין נגד טיסות חתך את תחזיות הצמיחה בענף

סקר של UBS מראה כי המהלך שיזמה הנערה השבדית גרטה תונברג תופס תאוצה ומאיים לגלח 2.8 מיליארד יורו בשנה מהכנסות איירבוס

שירות כלכליסט 19:5502.10.19

סקר שערך הבנק השוויצרי UBS מראה כי הקמפיין השבדי לצמצום השימוש בטיסות כנראה מתחיל להשפיע ברמה העולמית. על כך מדווח הבי.בי.סי.

 

 

 

על פי הסקר, יותר ויותר נוסעים מוותרים על טיסות במטרה לצמצם את הזיהום העולמי, זאת בהשפעת היוזמה השבדית "ביוש טיסות". אחד מכל חמישה אנשים שהשתתפו בסקר, ציין כי הפחית את מספר הטיסות בשנה האחרונה בשל החשש מפגיעה באקלים.

 

ב־UBS ציינו כי אם המגמות הללו ימשיכו, הצמיחה המוערכת במספר הטיסות עלולה להצטמצם במחצית. היקף הטיסות הבינלאומיות צמח בקצב של בין 4%־5% בשנה, כך לפי נתוני הבנק. שיעור צמיחה זה משמעו כי המספר הכולל של הטיסות מכפיל את עצמו מדי 15 שנה.

 

עד כה, יצרניות המטוסים המובילות, איירבוס ובואינג, העריכו כי קצב הצמיחה יישאר ללא שינוי עד 2035. אולם, הסקר של UBS מצביע על כך שהקמפיינים שסייעו להעלות את משבר האקלים לראש סדר היום, ובראשם זה שמובילה הנערה השבדית פעילת האקלים גרטה תונברג, עשויים להוביל לשינויים בהרגלי הטיסות, לפחות בארה"ב ובמדינות אירופה.

  

 גרטה טונברג גרטה טונברג צילום: אי פי איי

 

באוגוסט שטה תונברג בסירת מפרש שאינה מזהמת משבדיה לניו יורק כדי להשתתף בוועידת האקלים של האו"ם, זאת מכיוון שלדבריה צמצום הטיסות הוא אחד הדרכים היעילות ביותר לאדם הפשוט להפחית את פליטות הפחמן. ההשפעה של תונברג בת ה־16 כבר באה לידי ביטוי בתעשיית התעופה השבדית, שם נרשמה ירידה של 3.8% בתנועה האווירית במחצית הראשונה של השנה. במקביל, הקיץ נרשמה עלייה של שליש במספר הנוסעים ברכבות בשבדיה לעומת השנה שעברה.

 

בסקר של UBS השתתפו מעל 6,000 אנשים מארה"ב, גרמניה, צרפת ובריטניה, ולפי הממצאים, 21% מהם הפחיתו את מספר הטיסות שלהם בשנה החולפת. בחלוקה לפי מדינות, 16% בלבד מהבריטים הפחיתו את מספר הטיסות, זאת לעומת 24% מהאמריקאים.

 

ב־UBS הדגישו כי מאז נערך הסקר במאי, המגמה רק התחזקה, ולפיכך, ההערכה כעת היא כי מספר הטיסות באיחוד האירופי יעלה ב־1.5% בשנה, זאת לעומת הערכות איירבוס ל־3%. במקביל, בארה"ב תסתכם הצמיחה ב־1.3% לעומת תחזית של 2.1%.

 

ההאטה תשפיע על יצרניות המטוסים, ולפי הערכות UBS, מספר המטוסים הקטנים יותר המוזמנים מדי שנה מאיירבוס ומבואינג יפחת ב־110 יחידות. בעקבות זאת, ההכנסות של איירבוס, החולשת על 57% מהשוק, יתכווצו בכ־2.8 מיליארד יורו בשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x