$
עולם

בעקבות סכסוך משפטי: האמן בנקסי פתח חנות בלונדון

לטענת האמן המוכר, חברת כרטיסי ברכה מלונדון ניסתה לקחת בעלות על שמו - כדי למכור סחורה מזויפת; החנות החדשה תציע מגוון מוצרים "לא פרקטיים ופוגעניים" שבנקסי יצר

שירות כלכליסט 17:1302.10.19

האמן בנקסי אישר שהוא העומד מאחורי חנות חדשה שמוכרת את מוצריו – ואמר שנאלץ לפתוח אותה בעקבות סכסוך משפטי עם חברה שמייצרת כרטיסי ברכה.

 

 

החנות החדשה, שנקראת Gross Domestic Product (תוצר מקומי גולמי), ממוקמת בחלל ששימש קודם לכן כחנות שטיחים בדרום לונדון, ומציעה מגוון של מוצרים "לא פרקטיים ופוגעניים" שנוצרו ע"י האמן.

 

בחנות של בנקסי בלונדון בחנות של בנקסי בלונדון צילום: רויטרס

 

בהצהרה שמסר אמר בנקסי שהמוטיבציה מאחורי המיזם, שנמצא ברחוב צ'רץ' שבשכונת קרוידון הלונדונית, היא כנראה הסיבה "הכי פחות פואטית ליצירה של אמנות."

 

עוד אמר בנקסי כי "חברת כרטיסי ברכה איתגרה את זכותי להשתמש בשם שלי, וניסתה לקחת בעלות עליו שלי כדי שתוכל למכור סחורה מזויפת של בנקסי באופן בלתי חוקי. אני חושב שהם ניסו להרוויח כסף מהעובדה שאין בכוונתי להופיע בבית המשפט כדי להגן על זכויותיי".

 

הפריטים שנמכרים בחנות כוללים אפוד מגן חסין דקירות שעליו מתנוסס דגל אנגליה, אותו לבש הראפר Stromzy בהופעתו בפסטיבל גלסטונברי, ודגם של טוני הנמר המופיע על עטיפת דגני הבוקר פרוסטיס, אך בפורמט של שטיח.

 

כמו כן נמכרים בחנות שטיחוני כניסה שנתפרו ידנית על ידי פליטות שנמצאות במחנות מעצר ביוון, ועשויים מחליפות הצלה ששימשו פליטים ונאספו על חופי הים התיכון.

 

שטיח בדמות הנמר של פרוסטיס שטיח בדמות הנמר של פרוסטיס צילום: רויטרס

 

מארק סטפנס, עורך דין לענייני אמנות ומייסד אגודת זכויות היוצרים והאמנים, משמש כיועץ לבנקסי במה שהוא מכנה "הליך משפטי מגוחך".

 

"בנקסי נמצא בעבר בעמדה בעייתית כי הוא לא מייצר בעצמו את כל טווח המוצרים שלו, והחוק הוא ברור – אם בעל הסימן הרשום לא משתמש בו, ניתן להעבירו למישהו אחר שיעשה בו שימוש", הוא אמר.

 

 

חנות של בנקסי בלונדון חנות של בנקסי בלונדון צילום: רויטרס

 

לכן סטפנס הציע כפיתרון שבנקסי ישיק קו מוצרים משלו ויפתח חנות. חברת כרטיסי הברכה, שסטפנס סירב לנקוב בשמה, יזמה את ההליכים המשפטיים לפני כשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x