$
עולם

פרשנות

הפגיעה במתקני הנפט בסעודיה - תסריט הבלהות של תעשיית הנפט

המחיר של הזהב השחור צפוי לעלות במידה ניכרת כשייפתח הסחר מחדש הלילה. אבל ההצלחה של ההתקפה אמש היא מכה קשה לא רק לתעשיית הנפט, אלא גם לתדמיתה של ערב הסעודית, כמעצמה אזורית

דורון פסקין 12:5315.09.19

הפגיעה במתקני הנפט האסטרטגיים במזרח סעודיה ביום שבת לפנות בוקר, היא תסריט הבלהות של תעשיית הנפט העולמית.

 

 

 

אחד המתקנים שנפגעו הוא בית הזיקוק הגדול בעולם, באבקיק דבר, פיגעה שתאלץ את הסעודים להפסיק ככל הנראה ל-48 שעות את ייצור מחצית תפוקת הנפט, קרי כ-5.7 מיליון חביות ביום. כפי שהדברים נראים כרגע, לא תהיה פגיעה באספקת הנפט לשוק העולמי, שכן ערב הסעודית תשתמש במלאים שלה כדי לעמוד בביקושים. הסעודים טוענים כי ברשותם מלאי שיכול להבטיח את המשך הייצוא למשך תקופה של קרוב ל-40 יום.

 

שריפה במתקני חברת ארמקו בסעודיה שריפה במתקני חברת ארמקו בסעודיה צילום: רויטרס

 

אבל כל זה לא יספיק כנראה להרגיע את סוחרי הנפט והמחיר של הזהב השחור צפוי לעלות במידה ניכרת, כשייפתח הסחר מחדש לאחר חופשת סוף השבוע בראשון בלילה. החשש של הסוחרים נובע מחוסר האמון ההולך וגובר בסעודיה. יש לזכור כי המתקפה של שבת מגיעה אחרי שורה של פגיעות במתקני נפט במהלך החודשים האחרונים כולל צינור הנפט המחבר בין מזרחה של הממלכה למערבה ושדה אלשייבה הענק במהלך החודש שעבר. כל ההתקפות הללו יוחסו למורדים החות'ים בתימן אך לכל ברור כי היוזמה, התכנון וכנראה גם הביצוע שייך למשמרות המהפכה של איראן.
השריפה בארמקו בסעודיה השריפה בארמקו בסעודיה צילום: רויטרס

 

ההצלחה של ההתקפה בשבת היא מכה קשה לא רק לתעשיית הנפט אלא גם לתדמיתה של ערב הסעודית, כמעצמה אזורית, ליורש העצר שלה מוחמד בן סלמאן ולחברת הנפט הלאומית אראמקו שעומדת לפני הנפקת חלק ממניותיה. מתקני הנפט במזרח סעודיה ובייחוד אלה שהותקפו אתמול הם השמורים ביותר בממלכה ביחד עם ארמון המלוכה. מתקנים אלה הם יעד נכסף של ארגוני הטרור שיודעים שפגיעה בהם צפויה לערער את יציבות ממלכת הנפט ובכך לערער את יציבות כלכלת העולם.

 

בשנת 2006 כבר ניסו מחבלים מתאבדים של אלקאעידה לבצע פיגוע באותו מתקן זיקוק נפט באיבקיק אך נבלמו בשעריו. לפיכך, אראמקו משקיעה תקציבי ענק בכל שנה כדי לאבטח את המתקנים.

 

למרות זאת ההתקפות של אתמול הסבו נזק כבד, דבר שמעורר שאלות קשות לגבי יכולתה של ערב הסעודית לשמר לאורך זמן את תפוקת הנפט שלה ולשמר את מעמדה כמדינה שתפקידה לייצב את שוקי הנפט.

 

 

 

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x