$
המזרח התיכון

נסראללה: התגובה יכולה להגיע מכל מקום בלבנון, יש לנו מספיק טילים מדויקים

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא נאום והתייחס למתיחות הביטחונית עם ישראל ולתקיפות המיוחסות לה בביירות: "אין מנוס מתגובה. בעבר תקפנו מחוות שבעא; הפעם התגובה יכולה להגיע מכל מקום". הוא הוסיף כי בידיו "מספיק טילים מדויקים"

דניאל סלאמה, ynet 21:2431.08.19
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא הערב (שבת) נאום לקראת יום העשוראא - יום האבל על מותו של נכדו של הנביא מוחמד - האימאם חוסיין בן עלי - ואמר כי ארגונו יגיב מתוך שטח לבנון - "ולא מחוות שבעא" (הר דב). לדברי נסראללה, "בעבר התגובות שלנו הגיעו מחוות שבעא - שם אנחנו בדרך כלל מגיבים. הפעם אני רוצה לומר שהתגובה יכולה להגיע מכל מקום בלבנון". הוא הוסיף כי בידי ארגונו "מספיק טילים מדויקים".

 

 

 

נסראללה הכחיש שמטרת הרחפנים שתקפו ברובע הדאחייה בדרום ביירות הייתה מפעל לדיוק טילים. "כולם יודעים שאין שום מפעל שם, לא לייצור טילים, לא לבגדים ולא לנעליים", הוא אמר. "אם היו לנו מפעלים כאלה היינו עומדים ואומרים זאת בגלוי ובכבוד וללא חשש. זה שקר של נתניהו כדי לתרץ את המתקפות שלו".

 

נסראללה התייחס לדיווחים היום בכלי התקשורת בלבנון על שריפה שפרצה באזור הר דב בעקבות צרורות ירי של צה"ל. "ישראל מפחדת מחוות שבעא ולכן כל הלילה אתמול שיגרה פצצות תאורה", אמר מזכ"ל חיזבאללה.

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה צילום: ynet

 

 

נאומו של נסראללה מגיע אחרי הדיווח אמש בערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה, "אל-מנאר", כי שני הרחפנים מהמתקפה ברובע הדאחייה שבדרום ביירות נשלחו מסירות של חיל הים הישראלי, סמוך לחופי לבנון. בדיווח נטען כי לפי יוניפי"ל, כוח שמירת השלום של האו"ם בדרום לבנון, לא נצפו ספינות ישראליות מול חופי בביירות בליל האירוע, בין שבת שעברה לראשון. ההנחה של חיזבאללה, נטען עוד, היא שנעשה שימוש בסירות ישראליות שחמקו מעיני המכ"ם.

 

בתקרית התפוצץ אחד הרחפנים ברובע הדאחייה בבירת לבנון, מעוזו של חיזבאללה, והשני נפל במקום סמוך. בחיזבאללה מאשימים את ישראל במתקפת הרחפנים, ולפי פרסום ב"טיימס" הלונדוני ניזוק בה ציוד חשוב ביותר הנוגע לפרויקט הטילים של חיזבאללה.

 

לפי הדיווח של "אל-מנאר", חיזבאללה העביר את הרחפנים ואת מה שנשאר מהם לידי הרשויות הלבנוניות, אחרי שביצע בעצמו "נתיחה" שלהם. גורם ביטחוני במדינה מסר לרשת "אל-מיאדין" כי "צבא לבנון ממשיך לעבוד על ניתוח הנתונים מהרחפנים שהועברו לידיו. כרגע המאמץ העיקרי הוא בעיקר להבין מאיפה הם יצאו".

 

שלשום חשף צה"ל את פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, שפועל בשנים האחרונות על אדמת לבנון. גורמי צבא טענו כי הפרויקט, שבוצע "מתחת לאף" של ההנהגה בלבנון, מוכיח שחיזבאללה פועל בחסות איראן ללא כל הפרעה.

 

ביום שלישי פרסם הארגון את תוצאות הבדיקה העצמית שערך, ולטענתו היא העלתה ששני הרחפנים היו ממולכדים ונועדו לתקיפה. זאת, בניגוד לטענה הראשונית של חיזבאללה, ולפיה הרחפן הראשון נועד לאיסוף מודיעין, ואילו הרחפן השני היה ממולכד במטען חבלה. 

 

בתוך כך, רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי גורם בכיר בבית הלבן התייחס לתקיפות האחרונות שיוחסו לישראל ואמר כי "לבנון, סוריה ועיראק צריכות לשאת באחריות אם אדמותיהן משמשות פלטפורמה לאמצעי לחימה נגד ישראל". הגורם הוסיף כי "ארה"ב תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני האיומים האיראניים". 

 

בעקבות איומי חיזבאללה להגיב ב"מתקפה מחושבת" נגד ישראל בשל המתקפה, המתיחות בצפון גברה בימים האחרונים. אתמול בצהריים הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ערך סיור בצפון וקיים שם הערכת מצב. במקביל, הצבא חסם את הכביש ראשי של כפר רג'ר, השוכן על הגבול בין ישראל ללבנון. תושביו טוענים כי אף התבקשו לא לצאת מהבתים, אלא במקרים דחופים. בצה"ל מסרו כי הכביש נחסם באופן זמני בלבד בשל הערכת מצב, והדגישו שאין הגבלות על התושבים עצמם.

 

יום דיווחו כלי תקשורת בלבנון על שריפה שפרצה באזור הר דב - וטענו שמקורה בצרורות ירי של צה"ל. בצה"ל ציינו כי השריפה פרצה בעקבות "פעילות של כוחות צה"ל במרחב", וכי הושגה שליטה על האש. באחד הדיווחים בלבנון דווח כי מדובר בפצצות תאורה שנורו במהלך הלילה, וכי אחת מהן נחתה במוצב של יוניפי"ל סמוך לגבול. במקביל לדיווחים, צה"ל שינע תותחים מתנייעים לגבול הצפון. 

 

השבוע נסגר לטיסות אזרחיות השטח האווירי הסמוך לגבול, ממרחק של שישה ק"מ ממנו. מטוסי ריסוס שעובדים בשגרה בשטחים חקלאיים סמוך לגבול נדרשים לקבל אישור פרטני לפני המראה. שלשום גם הכריז צה"ל על עוצר יציאות לכמה חטיבות לוחמות בפיקוד הצפון עד להודעה חדשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x