תעשייה ופיננסים

טייקאוויי רוכשת את ג'אסט איט בעסקה בשווי 9 מיליארד פאונד

העסקה תייצר את אחת מחברות משלוחי המזון המקוונות הגדולות בעולם, שתהיה גדולה יותר מאובר איטס ומאפקליציית המשלוחים הבריטית דליברו שבה מושקעת אמזון. טייקאווי היא הבעלים של "תן ביס" הישראלית

שירות כלכליסט 12:3929.07.19
חברת משלוחי המזון הבריטית ג'סט איט (Just Eat) אישרה את המיזוג עם יריבתה ההולנדית טייקאווי (Takeaway.com), הבעלים של "תן ביס" הישראלית, בעסקה בשווי 9 מיליארד פאונד שתייצר את אחת מחברות משלוחי המזון המקוונות הגדולות בעולם, שלפי ההערכות תהיה גדולה יותר מאובר איטס ומאפקליציית המשלוחים הבריטית דליברו שבה מושקעת אמזון.

 

על פי הדיווחים, שתי החברות הגיעו להסכמה עקרונית על תנאי עסקת המניות, במסגרתה תרכוש החברה ההולנדית את ג'סט איט במחיר של 731 פני למניה, שיעניק לחברה הבריטית שווי של 5 מיליארד פאונד.

 

 

שליח של ג'אסט איט שליח של ג'אסט איט צילום: שאטרסטוק

 

שתי החברות ביחד קיבלו במהלך 2018 הזמנות בשווי כולל של 7.3 מיליארד יורו, והן בעלות עמדה חזקה בשווקים כמו בריטניה, גרמניה, הולנד וקנדה.

 

לפי תנאי ההסכם, בעלי המניות של ג'סט איט יקבלו 0.09744 מניות של Takeaway.com עבור כל מניה שבבעלותם, ויחזיקו ב-52.2% מהחברה המאוחדת. המטה שלה יהיה באמסטרדם והיא תיסחר בבורסת לונדון.

 

מנכ"ל ומייסד Takeaway.com, יטסה חרון, ישמש כמנכ"ל החברה החדשה, והיו"ר שלה יהיה מייק אוונס המכהן כיום כיו"ר ג'סט איט. Takeaway.com הוקמה ב-2000 ופועלת בעשר מדינות באירופה, וכן בוייטנאם וכמובן בישראל, אך עדיין אין לה נוכחות בבריטניה.

 

השוק המשותף היחיד של שתי החברות הוא שוויץ. את ג'אסט איט הקימה קבוצה של חמישה יזמים מדנמרק בשנת 2000. מלבד המותג האירופי, החברה נסחרת כ־Skip The Dishes בקנדה, איי־פוד במקסיקו וברזיל, ומנולוג באוסטרליה ובניו זילנד. הכנסות ג'אסט איט צמחו ב־43% ב־2018 ל־77 מיליון פאונד.

 

שוק משלוחי המזון חווה לא מעט עסקאות ומיזוגים, על רקע התחרות הגוברת מצד אובר איטס ודליברו. כך למשל ג'סט איט רכשה את HungryHouse הבריטית בינואר 2018, בעוד ש- Takeaway.comרכשה כאמור את תן ביס באוגוסט שעבר ואת חברת דליברי הירו'ס פוד הגרמנית בדצמבר האחרון ב-930 מיליון יורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x