שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

לראשונה: סעודיה תתיר לנשים לנסוע לחו״ל ללא גבר מלווה

כיום נשים בכל גיל וגברים מתחת ל-21 חייבים אישור כדי לצאת מהמדינה. על אף ההתקדמות, נשים עדיין נדרשות לקבל אישור כדי להתחתן, לצאת לעבוד, לפתוח חשבון בנק ואפילו לעשות ביטוח בריאות

שירות כלכליסט 13:3211.07.19
סעודיה מתכוונת להקל השנה את ההגבלות על תנועות הנשים, ולאפשר לאישה לטוס מבלי לקבל אישור מאפוטרופוס הגבר שלה, כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל". מדובר בצעד נדיר במערכת המפלה נשים באופן קבוע.

 

 

 

לפי התוכנית המוצעת, נשים וגברים מעל גיל 18 יוכלו לצאת מהמדינה בלי לקבל אישור מבן המשפחה המשמש כאפוטרופוס שלהם. כיום, נשים בכל גיל וגברים מתחת גיל 21 חייבים אישור כדי לצאת מהמדינה.

 

על אף ההתקדמות, נשים עדיין נדרשות לקבל אישור כדי להתחתן או אפילו לעזוב מקלט לנשים מוכות. כמו כן, הנשים נדרשות לקבל אישור כדי לצאת לעבוד, לפתוח חשבון בנק ואפילו לעשות ביטוח בריאות.

 

 

ביקורת דרכונים בסעודיה ביקורת דרכונים בסעודיה צילום: arab news

 

אזרחיות סוג ב'

 

המהלך לשינוי המערכת הנוכחית נובע מהתגברות הביקורת הבינלאומית נגד המדינה, זאת לאחר שורה של מקרים שבהן נשים סעודיות צעירות הצליחו להימלט מהמדינה וביקשו מקלט מדיני, בטענה שהחוקים הנוכחיים הפכו אותן קרבן להתעללות מצד הגברים. בארגוני זכויות אדם מאשימים כי חוקי האפוטרופסות הופכים את הנשים למעשה לאזרחיות סוג ב' ומונעים מהן זכויות בסיסיות.

 

אשה סעודית נוהגת אשה סעודית נוהגת צילום: רויטרס

 

המקרה המפורסם ביותר הוא של רחף מוחמד אלקונון בת ה-18 שבחודש ינואר הצליחה להימלט לבנגקוק והתבצרה בחדר מלון. בסופו של דבר היא קיבלה מקלט מדיני בקנדה.

 

השינויים המוצעים בחוק אמורים לעזור להגן על נערות במצבה של רחף, שלו היתה מוחזרת לסעודיה היתה מואשמת באי ציות ונשלחת לעונש מאסר.

 

בעקבות הביקורת, הרשויות הקימו השנה ועדה מיוחדת לשינוי החוקים. לפי יועץ בכיר, הגבלות הנסיעות ישונו בהמשך השנה. לדבריו, ההוראה התקבלה "מלמעלה".

 

"אין שום ספק שההנהגה, הממשלה והציבור רוצים שינוי במערכת", מסר חבר במשפחת המלוכה הסעודית המעורה בפרטי התכנית. "הדיון הנוכחי נסוב על האופן שבו זה יתאפשר בהקדם האפשרי מבלי לעורר מהומה".

 

מאחורי היוזמה עומד ככל הנראה יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמן, שכבר ביטל את האיסור שמנע מנשים לנהוג. הוא גם טען כי נשים כבר לא חייבות ללבוש עבאיה – השמלות השחורות הארוכות, ואף הגביל את הסמכות של כוח משטרה דתי שנהג להטריד ולעצור נשים שלא היו לבושות צנוע מספיק. עם זאת, שינוי המדיניות הזה לא מנע מהרשויות בממלכה לעצור במאי פעילות לזכויות נשים שנתפסו נוהגות לפני הביטול הרשמי של האיסור.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x