$
עולם

ציור אבוד של קרוואג'ו נמכר לקונה פרטי ב-150-100 מיליון דולר

היצירה של אמן הבארוק האיטלקי, שבו מתוארת הסצנה התנ"כית בה יהודית עורפת את ראשו של הגנרל האשורי הולופרנס ובכך מונעת ממנו להרוס את העיר היהודית בתוליה, נמצא בעליית גג בטולוז לפני חמש שנים. הוא היה אמור להמכר במכירה פומבית, אך יומיים לפני נמכר ל"קונה זר" שהבטיח להציג את היצירה במוזיאון גדול

שירות כלכליסט 12:0526.06.19

על פי מגזין המכירות הפומביות הצרפתי La Gazette Drouot, ציור של הצייר האיטלקי קרוואג'ו שהתפרסם לאחר שנמצא בעליית גג בעיר טולוז לפני חמש שנים, נמכר לקונה פרטי יומיים לפני העמדתו למכירה פומבית שרבים ציפו לה.

 

 

המגזין כתב שעבודת האמנות עברה לידיו של "קונה זר" אשר "הבטיח להציג את היצירה במוזיאון גדול", וכן שהמחיר המוערך של הציור היה בין 100 ל-150 מיליון דולר.

הציור המסתורי של קראווג'יו הציור המסתורי של קראווג'יו צילום: אם סי טי

 

המכירה היא רק עוד פרק אפוף סודיות בהיסטוריה המיסתורית של הציור - בו מתוארת הסצנה התנ"כית בה יהודית עורפת את ראשו של הגנרל האשורי הולופרנס, ובכך מונעת ממנו להרוס את העיר היהודית בתוליה.

 

הציור נמצא מכוסה אבק בבית בעיר טולוז שבדרום צרפת, ובעליו ביקשו להישאר בעילום שם מאז שנמצא ב-2014. לאחר שנמצא הובא הציור לאיש המכירות הפומביות מארק לבארב, שהעביר אותו לידיה של החברה הצרפתית Turquin לשם אימות מקוריותו.

 

מחקרה של החברה שכנע רבים, אך לא את כולם, שזוהי אכן עבודה של צייר הבארוק האיטלקי מיכאלאנג'לו מריסי דה קרוואג'ו. "הסיפור הזה יפייפה, והוא גורם לנו לחלום, אבל מה שבאמת גורם לנו לחלום הוא הציור. הוא באמת פלא. אנחנו מאוד ברי מזל", כך אמר לבארב ללוס אנג'לס טיימס.

 

קראווג'ו זכה לפרסום עוד בחייו, בין היתר בזכות השימוש החריף והחדשני שלו באור וצל. לו מיוחסת על ידי רבים המצאת סגנון התאורה הדרמטית, הידוע כטנבריזם, וכן השפעה רבה על התפתחותו של זרם הבארוק בציור. קראווג'ו נולד ב-1571 במילנו, ולמד ציור בעיר הולדתו לפני שעבר לרומא, בה הוא נידון למוות על כך שהרג לכאורה אדם בקטטה.

 

הוא ברח לנפולי, בה זכה לפרסום לפני שנאלץ שוב להמלט ממנה ומפני החוק. ההיסטוריונים לא בטוחים מה בדיוק גרם למותו בגיל 38, אך אחת ההשערות הן שהוא מת מפצעים שספג במהלך קטטה שאירעה מעט לפני כן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x