$
חברה וסביבה

מתנת ענק לאוקספורד: מייסד בלאקסטון תורם 188 מיליון דולר

התרומה של סטפן שוורצמן, שהונו מוערך ביותר מ-15 מיליארד דולר, מיועדת לחקר האתיקה של תחום הבינה המלאכותית: "זהו כוח שיכול להוביל לעולם טוב, אך יש לו פוטנציאל לייצר דברים לא טובים"

שירות כלכליסט 18:1219.06.19

אוניברסיטת אוקספורד, ממוסדות ההשכלה המובילים בעולם, מקבל מתנה מיוחדת מאחד האנשים העשירים בעולם.

 

סטפן שוורצמן (Stephen Schwarzman) המייסד והמנכ"ל של קרן ההשקעות בלאקסטון, הודיע על תרומה של 150 מיליון פאונד לאוניברסיטה הבריטית (188.6 מיליון דולר).

 

הסכום ישמש למימון הקמת מוסד מיוחד ללימודי ההשלכות האתיות של בינה מלאכותית וטכנולוגיות מחשוב; כמו כן, התרומה תשמש להקמת מבנה מיוחד שירכז את כל לימודי הרוח באוניברסיטה, במטרה לעודד שיתופי פעולה לימודיים ומחקריים.

 

"בינה מלאכותית היא אחד הנושאים החשובים ביותר בעולם שלנו. זו צפויה להיות המהפכה הרביעית, להשפיע על עבודות, על מצוינות ויעילות, זהו כוח שיכול להוביל לעולם טוב באופן מדהים, אך יש לו פוטנציאל לכוח שייצר דברים לא טובים", אמר שוורצמן בשיחה עם BBC.

 

שוורצמן השווה את הבינה המלאכותית לעליית האינטרנט, ששוגר על ידי אנשי מדעי המחשב שחשבו כי הוא "מגניב". "חלקים מזה היו באמת מגניבים - הקשרים הגלובאליים שהוא איפשר, היכולת לתקשר, זה מדהים למדי. מה שהם שכחו זה את החלקים השליליים, חוסר היכולת לשלוט במתקפות הסייבר, הפגיעה בחופש הביטוי, סוגים שונים של דברים שליליים", אמר שוורצמן.

 

שוורצמן שוורצמן צילום: איי פי

סגנית נשיא האוניברסיטה לואיז ריצ'רדסון (Louise Richardson) אמרה כי התרומה היא "ביטוי של תמיכה מיוחדת במינה בערך של לימודי הרוח במאה ה-21".

 

שוורצמן, הוא בעל הון המוערך ב-15.2 מיליארד דולר, וממוקם במקום ה-82 ברשימת עשירי העולם של בלומברג. קרן ניהול הנכסים בלאקסטון מנהלת נכסים בסכום של 472 מיליארד דולר נכון ל-31 בדצמבר 2018 ונכון להיום עומד הכום על כ-512 מיליארד דולר. הקרן נסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי שוק של כמעט 70 מיליארד דולר. הסכום שאסף שוורצמן מהקרן בדיבידנדים ובמכירת מניות מוערך ביותר מ-5 מיליארד דולר (נכון לסוף 2018).

 

זו אינה התרומה הגדולה ביותר של שוורצמן למוסדות להשכלה גבוהה. באוקטובר שעבר הודיע על תרומה של 350 מיליון דולר להקמת קולג' למדעי המחשב באוניברסיטת MIT בארה"ב, וגם שם חלק מהסכום נועד לחקר הבינה המלאכותית. בשנת 2015 תרם 150 מיליון דולר לאוניברסיטת יל ו-40 מיליון דולר לקרן מיוחדת לטובת חינוך ילדים מאוכלוסיות חלשות בבתי ספר קתוליים בניו יורק. התרומה הגדולה ביותר שלו בתחום, סכום של 575 מיליון דולר, הועברה לאוניברסיטת צינגווה בבייג'ינג (Tsinghua) לתוכנית מלגות מיוחדת על שמו – "Schwarzman Scholars".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x