שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עולם

בדרך לדאונינג 10? ניצחון מוחץ לבוריס ג'ונסון בסיבוב ההצבעות הראשון

10 מועמדים לתפקיד ראש ממשלת בריטניה הבא עמדו להצבעה בפני חברי הפרלמנט של המפלגה השמרנית; ג'ונסון זכה ב-114 קולות, הרחק במקום השני קיבל ג'רמי האנט 43 קולות; שלושה מועמדים לא קיבלו מספיק קולות והודחו; השלב הבא של ההצבעות - ב-18 ביוני

מיקי גרינפלד 20:1313.06.19

בוריס ג'ונסון (Boris Johnson) הוא המנצח הגדול בשלב ראשון בהתמודדות על כסא ראש ממשלת בריטניה הבא: עשרה מועמדים עמדו לבחירת חברי הפרלמנט מהמפלגה השמרנית בשלב הראשון של הליך בחירת היורש של תרזה מיי, שלושה מהם נופו בתום ההצבעה לאחר שלא קיבלו מספיק קולות על מנת לעבור לשלב הבא, וג'ונסון זכה ברוב עצום של הקולות.  

המועמדים אסתר מקווי (Esther McVey), אנדראה לידסום (Andrea Leadsom) ומארק הארפר (Mark Harper) לא צלחו את השלב הראשון של ההתמודדות, כאשר לא קיבלו את המינימום הנדרש של 17 קולות. לאחר ההדחה של מקווי ולידסום, כל 7 המועמדים שנותרו הם גברים.

 

בראש המועמדים שצלחו את השלב הבא, בוריס ג'ונסון עם הישג מרשים של 114 קולות, הרחק ממנו במקום השני שר החוץ ג'רמי האנט (Jeremy Hunt) עם 43 קולות, ושלישי מייקל גוב שר איכות הסביבה (Michael Gove). למקום הרביעי הגיע דומיניק ראב עם 27 קולות (Dominic Raab); חמישי סאג'יד ג'אוויד עם 23 נק' (Sajid Javid ); שישי מאט הנקוק (Matt Hancock) ושביעי רורי סטיוארט, מהמתנגדים הקולניים ביותר לג'ונסון, עם 19 נק' (Rory Stewart).

 

ספק רק אם למועמדים שהגיעו למקומות 7-4 יש סיכוי בהמשך ההתמודדות, והשאלה הגדולה היא האם לאחר שיודחו בשלבים הבאים (או יפרשו) יעברו קולות התומכים שלהם למתחרה נגד ג'ונסון – שלצד התמיכה הרבה מעורר גם התנגדות עזה בקרב רבים מחברי הטוריז (המפלגה השמרנית).

 

השלב הבא בהתמודדות צפוי ביום שלישי הבא ה-18 ביוני, ובו יידרש כל מועמד לקבל לפחות 33 קולות על מנת להתקדם שלב נוסף. תיתכן בהחלט פרישה של אחד המועמדים שנותרו לנוכח ההערכה שסיכוייו קלושים ממילא. עד מחר בשעה 13:00 (שעון לונדון) נדרשים המועמדים להודיע האם הם פורשים מההתמודדות. ב-19 ביוני יתקיים הסבב הבא, כאשר היעד הוא להגיע בסופו ל-2 מועמדים - אם יידרש יתקיים סבב שני באותו היום לטובת הניפוי האחרון.

 

לסיבוב האחרון יגיעו שני המועמדים שהצליחו לגבור על כולם ולשרוד את הסיבובים הקודמים. בניגוד לכל הסבבים שבדרך, שבהם ההכרעה ניתנת לחברי הפרלמנט של המפלגה, בסיבוב האחרון משתתפים כל חברי המפלגה. ההכרעה צפויה ליפול בשבוע שיחל ב-22 ביולי, מועד ההצבעה המדויק עדיין לא נקבע.

 

ראש הממשלה הבא יידרש להגיע במהירות להסכם ברקזיט ולהצליח להעבירו בפרלמנט, לקראת הפרידה מאירופה הצפויה ב-31 באוקטובר. בה בעת, בוריס ג'ונסון מדגיש בקמפיין שלו שהוא בהחלט בעד יציאה ללא הסכם (ברקזיט קשה) והשבוע אף איים להשעות את הפרלמנט אם יידרש לכך. המועמד רורי סטיוארט אמר כי הוא "יחסל" ("bring down") את ג'ונסון אם יוביל מהלך שכזה.  

 

 בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: רויטרס

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x