$
המזרח התיכון

שר הנפט האיראני: "אין לנו כוונה לעזוב את אופ"ק"

ביג'אן זנגנה אמר בראיון באיראן כי למרות היחס הקשה שלו זוכה מדינתו מצד כמה מהחברות בארגון, "אין לנו תוכנית לעזוב אותו, אנחנו מצטערים על כך שכמה מהחברות הפכו את הארגון לפורום פוליטי שמשמש אותן כדי להתעמת איתנו"

שירות כלכליסט 12:2809.06.19

"לאיראן אין כל כוונה לעזוב את אופ"ק למרות שהיא זוכה ליחס של אויבת מצד כמה מהחברות בארגון", כך אמר שר הנפט האיראני ביג'אן זנגנה בראיון שפורסם אתמול. "לאיראן אין תכניות לעזוב את אופ"ק, והיא מצרה על כך שכמה מחברות הארגון הפכו אותו לפורום פוליטי שמשמש להתעמתות עם שתיים מהמדינות המייסדות שלו – איראן ו-וונצואלה", אמר זנגנה לאתר החדשות של הפרלמנט האיראני, ICANA.

 

 

 

לדברי זנגנה, "שתי מדינות מהאזור מראות עוינות כלפינו בתוך הארגון. אנחנו לא האויב שלהן, אבל הן עדיין מראות עוינות כלפינו... והן משתמשות בנפט כנשק נגדנו בשוק הגלובלי ובעולם בכלל". זנגנה לא נקב בשמותיהן של אותן שתי מדינות.

 

באר נפט באיראן באר נפט באיראן צילום: רויטרס

 

 

המתחים בין איראן לסעודיה ואיחוד האמירויות – שתיהן בנות בריתה של ארה"ב – הסלימו השנה לאחר ששתי האחרונות אמרו שבכוונתן להגביר את תפוקת הנפט כדי לפצות על הנפט האיראני שמודר מהשוק על ידי הסנקציות האמריקניות.

 

ביום שישי הוסיף ממשל טראמפ את החברה הפטרוכימית הגדולה באיראן לרשימת החברות שעליהן מוטלות סנקציות, והאשים אותה בתמיכה עקיפה במשמרות המהפכה האיראנים. וושינגטון טענה כי המהלך נועד כדי לייבש את ההכנסות שמועברות לכוח הצבאי האיראני, אבל אנליסטים מתייחסים לצעד כסמלי בעיקרו.

 

זנגנה צוטט על ידי ICANA גם כאומר שארה"ב מקשה על איראן לחמוק מהסנקציות, אך שהיא תמצא דרכים חדשות לעקוף אותן. "חשבנו כיצד להתעמת עם פעולותיה של ארה"ב ומצאנו ועוד נמצא דרכים חדשות, ובכל מקרה זוהי מלחמה שממנה לא ניסוג", סיכם זנגנה.

 

ממשל טראמפ מנסה לבודד את איראן בתגובה לתכניות הגרעין והטילים הבליסטיים שלה, ועקב תמיכתה בקבוצות טרור בסוריה, עיראק, לבנון ותימן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x