חברה וסביבה

שבעה מטפסי הרים נהרגו על האוורסט בתוך שבוע: "מאות אנשים עמדו בתור לפסגה"

אחד המטפסים פרסם תמונה שבה נראה תור ארוך לפסגת ההר; הרשויות בנפאל טוענות כי הסיבה למספר ההרוגים הגבוה היא מזג האוויר

שירות כלכליסט 15:4824.05.19

שלושה מטפסי הרים נהרגו ביומיים האחרונים במהלך טיפוס לאוורסט, לאחר שקבוצת אנשים נתקעה בתור שמוביל לפסגת ההר הגבוה בעולם. בכך עלה מספר ההרוגים בשבוע האחרון לשבעה - יותר ממספר ההרוגים בכל העונה בשנה שעברה.

 

המטפסת ההודית אנג'אלי קולקארני (55) נהרגה בדרכה חזרה לאחר שטיפסה לפסגה ביום רביעי, כך לפי בנה. לדבריו, היא נתקעה ב"פקק" שנוצר מעל לבסיס 4, שבגובה 8,000 מטרים הוא הבסיס האחרון לפני הפסגה. עוד סיפר שאמו מטיילת כבר 25 שנים ובשש השנים האחרונות התאמנה לקראת הטיפוס על האוורסט.

 

המטפס האמריקאי דונלד לין קאש (55) מת גם הוא ביום רביעי בזמן שירד מהפסגה. ילדיו מסרו כי הם מתנחמים בכך שמת לאחר שהגשים את חלומו לטפס על ההר הגבוה ביותר בעולם. "ההודעה האחרונה ששלח לי אמרה שהוא מרגיש מבורך להיות ההר עליו קרא כבר 40 שנה", אמר בנו.

 

המטפס נירמאל פורג'ה פרסם בחשבון האינסטגרם שלו תמונה של תנועת האנשים הגדולה בהר, שנאלצו להצטופף בקצה חשוף. לדבריו, היו בסביבות 320 אנשים שעמדו בתור לפסגת ההר באזור המכונה "אזור המוות" שבו רמת החמצן עומדת על כשליש בלבד מזו שבגובה פני הים.

 

ה"פקק" על האוורסט ה"פקק" על האוורסט צילום: איי אף פי

 

עם זאת, המנהל הכללי של מחלקת התיירות של נפאל דחה את הטענות שפקק התנועה של המטפסים הוא אחד הגורמים למקרי המוות.

 

"מזג האוויר לא היה כל כך טוב בעונת הטיפוס הנוכחית, כך שכשנפתח חלון קטן שבו מזג האוויר מתבהר, המטפסים יוצאים לדרך", הסביר מנהל מחלקת התיירות של נפאל. "ב-22 במאי, לאחר מספר ימים של מזג אוויר גרוע, נפתח חלון קטן של מזג אוויר בהיר, ואז מעל 200 מטפסים החלו לטפס. הסיבה העיקרית למקרי המוות בהר אוורסט היא מחלות הנובעות מהגובה הרב, כפי שקרה למרבית המטפסים שנהרגו העונה".

 

נפאל הנפיקה 381 אישורים לטיפוס על ההר בעונת האביב. מחיר כל אישור הוא 11 אלף דולר.

 

מאז 1922, נהרגו יותר מ-200 מטפסים על האוורסט, כשלפי ההערכות מרביתם קבורים מתחת לקרחונים או שלג. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x