$
חברה וסביבה

באייר תשלם 2 מיליארד דולר לבני זוג בארה"ב: "חלו בסרטן בעקבות שימוש בקוטל עשבים"

מהפסיקה עולה כי חברת הכימיקלים לא הזהירה את משתמשי קוטל העשבים Roundup שהוא עלול לגרום לסרטן, ופעלה באופן רשלני. החברה הגרמנית עומדת כיום מול כ-13.4 אלף תביעות בארה"ב

שירות כלכליסט 10:2414.05.19

חבר מושבעים בקליפורניה פסק אתמול כי חברת באייר תשלם פיצויים של יותר משני מיליארד דולר לבני זוג שחלו בסרטן בעקבות שימוש בקוטל העשבים Roundup מתוצרתה.

 

זהו גזר הדין החמור ביותר שנפסק נגד חברת התרופות עד היום, במסגרת הדיונים המשפטיים סביב השימוש במוצר, המבוסס על החומר גלייפוסט.

 

עם זאת הסכום יופחת ככל הנראה לאור פסיקות בית המשפט העליון האמריקאי מהעבר שמגבילות את היקף הפיצוי ליחס של 9:1. חבר המושבעים העניק סך של שני מיליארד דולר כנזיקין ענישתיים ו-55 מיליון דולר נוספים כפיצוי לתובעים.

 

קוטל העשבים ראונד אפ קוטל העשבים ראונד אפ צילום: רויטרס

 

זוהי הפעם השלישית ברצף שחבר מושבעים פוסק נגד חברה עקב שימושה בכימיקל, אותו קיבלה באייר לידיה כחלק מהרכישה בהיקף 63 מיליארד דולר של מוסנטו בשנה שעברה. שתי פסיקות חבר המושבעים האחרות התקבלו גם הן בקליפורניה.

 

בני הזוג, אלבה ואלברטה פיליוד, בשנות ב-70 לחייהם, השתמשו בקוטל העשבים מאז שנות ה-70 בביתם ובנכסים אחרים שבבעלותם. לטענתם, בעקבות השימוש במוצר, הם חלו בסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קינס.

 

בני הזוג אלבה פיליוד משמאל ואלברטה שנייה מימין עם עורכי הדין בני הזוג אלבה פיליוד משמאל ואלברטה שנייה מימין עם עורכי הדין צילום: AP

 

חבר המושבעים קבע כי הראונדאפ תוכנן באופן פגום, וכי החברה לא הזהירה את משתמשי המוצר שהוא עלול לגרום לסרטן, ופעלה באופן רשלני.

 

ענקית הכימיקלים הגרמנית עומדת נכון להיום מול כ-13.4 אלף תביעות בארה"ב בנושא.

 

באוגוסט צפוי הדיון המשפטי הבא לגבי הגליפוסט בבית משפט במדינת מיזורי - זו תהיה הפעם הראשונה שחבר מושבעים מחוץ למדינת קליפורניה ידון בנזקי הראונדאפ. המשפט יתקיים במחוז סנט לואיס, שם ממוקם המטה לשעבר של מונסנטו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x