$
עולם

התגובה הסינית: מעלה מכסים על סחורה אמריקאית בשווי 60 מיליארד דולר

המעצמה הסינית מגיבה להחלטת הנשיא טראמפ מסוף השבוע להעלות את המכסים על תוצרת סינית מיובאת בשווי 200 מיליארד דולר, ותעלה החל מ-1 ביוני את שיעור המכס על תוצרת חקלאית אמריקאית מ-10% ל-25%. קודם לכן תקף טראמפ את נשיא סין שי ג'ינפינג בטוויטר: "היתה לך עסקה טובה וויתרת עליה!"

שירות כלכליסט 15:3613.05.19

סין הודיעה לפני זמן קצר (ב') על החלטה להעלות מכסים על יותר מ-5,000 מוצרים אמריקאיים בשווי 60 מיליארד דולר משיעור של 10% ל-25%. ההחלטה נוגעת ברובה לתוצרת חקלאית אמריקאית (בוטנים, סוכר, חיטה, ובשר עוף ותרנגול הודו), וצפויה להיכנס לתוקף החל מה-1 ביוני. בעקבות ההחלטה, שנחשבת לעוד צעד של הסלמה במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, מאבדים המדדים המובילים בוול סטריט כ-2%.

 

דובר משרד החוץ הסיני גנג שואנג אמר במסיבת עיתונאים כי סין "לעולם לא תיכנע ללחצים חיצוניים".

 

 

המעצמה נקטה בצעד זה בתגובה להחלטת הנשיא טראמפ מהשבוע שעבר להעלות את גובה המכסים המוטלים על סחורה סינית מיובאת בהיקף של 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25%. יצוין, כי במקביל איים טראמפ להטיל מכסי המשך על סחורה סינית נוספת בהיקף של 325 מיליארד דולר, וזה עשוי להיות צעד התגובה הבא שלו. בשלב זה לא התקבלה תגובה ממשרד האוצר האמריקאי או מהבית הלבן.

 

מימין: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג מימין: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג צילום: איי אף פי

 

זמן קצר קודם להחלטה הסינית, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ האשים את נשיא סין שי ג'ינפינג בכישלון שיחות הסחר בין שתי המעצמות. בציוץ שפירסם טראמפ בחשבון הטוויטר שלו היום, הוא פנה לנשיא שי: "היתה לך עסקה מצוינת וכמעט שלמה, ואתה ויתרת עליה".

 

 

 

 

טראמפ עוד פרסם היום בחשבון הטוויטר שלו ש"אין סיבה שהצרכן האמריקאי ישלם את המכסים", ולטענתו ניתן להתעם מהם לחלוטין אם רוכשים תוצרת ממדינה שעל מוצריה אין מכסים או ש"קונים את הסחורה בתוך ארה"ב (הרעיון הכי טוב)".

 

ביום שישי אמר טראמפ כי שיחות הסחר עם סין יימשכו, אך טרם נקבע מועד רשמי לכך. למחרת דווח כי ארה"ב הקצתה לסין חודש בכדי להגיע להסכם סחר ביניהן, ואתמול איים טראמפ כי בקדנציה השנייה שלו כנשיא (אם ייבחר בבחירות 2020), מלחמת סחר תהיה אף "גרועה יותר" מבחינת סין. טראמפ מאשים את הסינים כי נסוגו מהסכמות שונות בנוגע לסוגיות הסחר.

 

מוקדם יותר היום הזהיר הנשיא את סין שלא לנקוט בצעדי נקמה למהלך האחרון של הבית הלבן. "זה רק יחמיר את המצב!", צייץ טראמפ.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x