$
המזרח התיכון

רוחאני באולטימטום: תוך חודשיים נעלה את רמת העשרת האורניום

טהרן הודיעה רשמית לשגרירי בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה על החלטתה "להפסיק את יישום כמה מההתחייבויות" במסגרת ההסכם שנחתם ב-2015. נשיא איראן חסן רוחאני הזהיר כי אם המעצמות ייסוגו מהבטחותיהן בנושא יצוא הנפט והמגזר הבנקאי - איראן תעלה את רמת העשרת האורניום

ynet 08:4908.05.19
איראן מעמידה אולטימטום בן חודשיים לגיבוש הבנות חדשות למימוש הסכם הגרעין, ומאיימת לשוב להעשיר אורניום ברמה גבוהה. נשיא איראן חסן רוחאני מאיים הבוקר (יום ד') במכתב לחמש מעצמות - בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה - כי אם ייסוגו מהבטחותיהן במסגרת הסכם הגרעין, תוך 60 יום איראן תעלה את רמת העשרת האורניום.

 

 

 

רוחאני דרש מהמעצמות לגבש הבנות חדשות למימוש הסכם הגרעין ולעמוד בהתחייבויותיהן בעניין יצוא הנפט וההקלות למגזר הפיננסי. הוא הזהיר שאיראן תפסיק לייצא אורניום מועשר ומים כבדים כפי שהתחייבה במסגרת ההסכם, והמשמעות היא המשך פיתוח תוכנית הגרעין האיראנית. איראן הודיעה הבוקר רשמית לשגרירי בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה, המעצמות שנותרו חתומות על הסכם הגרעין, על החלטתה "להפסיק את יישום כמה מההתחייבויות" במסגרת ההסכם שנחתם בשנת 2015 בין טהרן למעצמות.

 

נשיא איראן חסאן רוחאני נשיא איראן חסאן רוחאני צילום: רויטרס

 

מכתב בנושא מנשיא איראן חסן רוחאני נשלח לנציגי המדינות שעדיין מחויבות להסכם הגרעין, שממנו פרשה ארצות הברית בדיוק לפני שנה. רוחאני הזהיר היום כי התמוטטות של הסכם הגרעין מסוכנת לאיראן ולעולם.

 

ב-8 במאי אשתקד הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שארה"ב פורשת מההסכם "הנוראי" שנחתם עם איראן ב-2015. שנה לאחר הפרישה האמריקנית וחזרת הסנקציות איראן נמצאת במשבר כלכלי חמור, והמתיחות בינה לארה"ב גבוהה.

 

"ביום רביעי איראן תודיע על החלטתה לצמצם את המחויבויות שלה להסכם הגרעין, אחרי הפרישה החד צדדית של ארה"ב", נכתב אתמול בסוכנות הידיעות האיראנית IRNA.

 

במקביל החריפה המתיחות בין ארה"ב לאיראן. שלשום פורסם שארה"ב שולחת למזרח התיכון את נושאת המטוסים "אברהם לינקולן", יחד עם מטוסים מפציצים. בממשל טראמפ ציינו שההחלטה נועדה "להעביר מסר ברור למשטר האיראני". גורמים אמריקנים סיפרו שיש מידע "אמין" לפיו איראן ובנות בריתה מתכננות לתקוף כוחות אמריקניים במזרח התיכון. לפי חדשות "רשת" המידע הגיע בין השאר מהמוסד.

 

על רקע המתיחות עם איראן הודיעה השבוע במפתיע מחלקת המדינה האמריקנית על ביטול הביקור של מייק פומפאו בגרמניה. מזכיר המדינה, שאמור היה להיפגש עם הקנצלרית אנגלה מרקל, ביטל את הביקור ברגע האחרון לאור "נושאים ביטחוניים בינלאומיים". גורמים בממשלת עיראק דיווחו שפומפאו הגיע לביקור פתע בבגדד. 

 

התקשורת הממלכתית בטהרן דיווחה כבר אתמול כי בתגובה לפרישה של ארה"ב צפויה איראן לחדש חלק מתוכנית הגרעין שלה שהופסק במסגרת ההסכם. בדיווחים האיראניים הודגש שטהרן לא מתכוונת לפרוש מההסכם. גורם בארמון האליזה בצרפת אמר שאירופה מוכנה להחזיר במידת הצורך את הסנקציות שהטילו מעצמות היבשת על איראן, אם היא תפרוש מחלק מסעיפי ההסכם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x