$
המזרח התיכון

אחרי הפסקת האש: קטאר תעביר לפלסטינים כחצי מיליארד דולר

משרד החוץ הקטארי הודיע כי ישקיע 300 מיליון דולר במגזרי החינוך והבריאות ברשות הפלסטינית וברצועת עזה. בנוסף, 180 מיליון דולר יושקעו בסיוע הומניטרי דחוף - לתוכניות האו"ם ולשיפור ותחזוקה של רשת החשמל

ynet 07:5207.05.19
קטאר תעביר 480 מיליון דולר בסיוע לפלסטינים בעזה ובגדה המערבית, כך הודיע הלילה (שלישי) משרד החוץ של האמירות.

 

הודעת משרד החוץ הקטארי פורסמה בשעה שהרשות הפלסטינית נמצאת במשבר פיננסי קשה. הסכום המדויק - 480 מיליון דולר יחולק בצורה הבאה: 300 מליון דולר מתוכם יועברו למגזרי החינוך והבריאות ברשות הפלסטינית ואילו 180 מיליון דולר יועברו לסיוע הומניטרי, לסיוע לתוכניות האו"ם ולשיפור ותחזוקה של רשת החשמל - ככל הנראה ברצועת עזה למרות שזה לא צוין.

 

 

 

אתמול בבוקר הושג הסכם הפסקת נצירת אש הדדית בין ישראל לארגוני הטרור הפלסטיניים בעזה, לאחר סבב אלים במיוחד שלווה ב-700 רקטות לעבר ישראל וגבה את חייהם של ארבעה בני אדם. בצה"ל העריכו אמש כי בהיעדר התקדמות או פריצת דרך בשיחות ההסדרה - השקט שהושג בדרום יחזיק רק כמה שבועות.

 

תקיפות חיל האוויר תקיפות חיל האוויר צילום: איי אף פי

 

בחמאס הפנו לאחרונה אצבע מאשימה כלפי ישראל, שלטענת הארגון אחראית לעיכוב משלוח הכסף החודשי מקטאר בסך 30 מיליון דולר. ישראל הבהירה כל הזמן, גם במהלך הדיונים על הפסקת האש, שהיא לא עיכבה את הכנסת הכספים.

 

על פי גורמים שמעורים בפרטי ישיבת הקבינט הביטחוני שהתקיימה שלשום בנושא ההסלמה בדרום ונמשכה חמש שעות, הסיכום שהושג בין ישראל למתווכים המצרים ונציג האו"ם היה שחוזרים להבנות צוק איתן. לדבריהם, לראש הממשלה בנימין נתניהו יש אינטרס ללכת להסדרה ארוכת טווח שכרוכה בשיקום המצב ברצועה ומותנית בהחזרת גופות החיילים הישראלים ושחרור האזרחים הכלואים בידי חמאס.

 

אותם גורמים אמרו כי "לא הייתה כאן באמת יוזמה ישראלית. מה שהיה כאן זה חילופי מהלומות. אמנם הייתה עלייה מדרגה בתקיפות, אך לא הרווחנו מזה דבר ברמה האסטרטגית". לטענת הגורמים, ישראל לא עיכבה את העברת הכספים לחמאס, שדן בנושא עם קטאר ונמצאו הבנות בדבר הגדלת סכומי הכספים שייכנסו לרצועה.

 

הגורמים הוסיפו כי הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש שב"כ נדב ארגמן התנגדו ליציאה למבצע רחב בעיתוי הנוכחי, כאשר היוזמה לא בצד הישראלי וחמאס מכתיב את התנאים. השניים טענו, לפי הגורמים, כי אם יוצאים למבצע נכון לעשות זאת באמצעות אלמנט ההפתעה דוגמת עופרת יצוקה. לדבריהם, השניים אף התנגדו להחרפת התקיפות מצד ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x