$
המזרח התיכון

עכשיו זה רשמי: ארה"ב הודיעה על החמרת הסנקציות נגד איראן

לפי הודעת הבית הלבן לא יוענקו הקלות בסנקציות לאף מדינה שמייבאת נפט מאיראן. בנובמבר האחרון העניקה ארצות הברית אישורים להארכה של 120 יום לשמונה מדינות להמשך הסחר עם איראן, כדי לתת להן זמן למצוא מקורות חלופיים לייבוא נפט

סוכנויות הידיעות 15:4822.04.19

כשנה לאחר שהחליטה ארצות הברית לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה על החרפת הסנקציות נגד איראן. לפי הבית הלבן לא יוענקו הקלות בסנקציות לאף מדינה שמייבאת נפט מאיראן - זאת, בהמשך לדיווח מוקדם יותר לפיו מזכיר המדינה מייק פומפאו יודיע על החרפת מדיניות "מקסימום לחץ" שנוקט הממשל האמריקני כלפי איראן. בנובמבר האחרון העניקה ארצות הברית אישורים להארכה של 120 יום לשמונה מדינות להמשך הסחר עם איראן, כדי לתת להן זמן למצוא מקורות חלופיים לייבוא נפט.

 

 

 

   

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס להחמרת הסנקציות על איראן, וכתב בטוויטר כי סעודיה ומדינות נוספות באופ"ק יפצו על פערי האספקה שיווצרו כתוצאה מכך.

 

 

 

להחלטה לסיים את מתן ההקלות על יבוא נפט מאיראן צפויות להיות השלכות כלכליות על שוקי הנפט בעולם, אך לדברי הגורמים במחלקת המדינה הפגיעה תהיה מינמלית. זאת, כיוון שההיצע בשוק גובר על הביקוש. בנוסף, פומפאו מתכוון להציג התחייבויות של ספקיות נפט אחרות כמו סעודיה ואיחוד האמירויות. טראמפ שוחח על הנושא ביום חמישי עם יורש העצר של נסיכות אבו דאבי, השייח מוחמד בן זאיד אל נהיאן.

 

נשיא איראן חסן רוחאני נשיא איראן חסן רוחאני צילום: בלומברג

 

"מדיניות 'אפס יבוא מאיראן' התהוותה אצל פומפאו והובלה על ידו", אמר בכיר במחלקת המדינה האמריקנית. "הוא ביצע מדיניות זו בתיאום הדוק עם הנשיא טראמפ בכל צעד ושעל", הוסיפו. הגורמים אף הצביעו על ההערות שנשמעו לאחרונה מפי הנציג המיוחד של ארצות הברית לנושא איראן, בריאן הוק, שאמר מוקדם יותר החודש כי מתן ההקלות על הייצוא היה הגיוני בשנה שעברה, בשל חשש שהביע טראמפ בפומבי בנוגע למחירי הנפט.

 

שלוש מתוך שמונה המדינות שקיבלו היתר מארצות הברית לייבא נפט מאיראן כבר הפחיתו את יבוא הנפט האיראני לאפס: יוון, איטליה וטייוואן. המדינות שצריכות כעת להפסיק את הייבוא או להיות כפופות לסנקציות האמריקניות הן סין, הודו, טורקיה, יפן ודרום קוריאה. סין והודו הן היבואניות הגדולות ביותר של נפט איראני. אם הן לא יצייתו לסנקציות החדשות, הדבר עלול לגרום למתחים ביחסים עם ארצות הברית ואף לגלוש לנושאים אחרים כגון סחר. דרום קוריאה ויפן תלויות פחות יחסית בנפט האיראני. גורם טורקי ציין כי כי מדינתו "מצפה" להקלה אמריקנית נוספת, אך לא קיבלה כזו.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

 

בתוך כך, האתר "אקסיוס" דיווח כי בפגישה סגורה עם מנהיגי הקהילה האיראנית-אמריקנית בשבוע שעבר, אמר מזכיר המדינה פומפאו כי ממשל טראמפ "לא יבצע פעילות צבאית בתוך איראן" כדי לזרז את שינוי המשטר. על פי הדיווח, שהסתמך על שלושה מקורות שנכחו בחדר, פומפאו נשאל מה יקרה אם שינוי המשטר באיראן לא יתרחש מתוך המדינה, והשיב כי "אנו נזהרים לא להשמש בשפה של 'שינוי המשטר'".

 

עוד אמר בפגישה כי הממשל לא יתערב צבאית באיראן. פומפאו רמז כי ממשל טראמפ היה מטפל במהומות שהתרחשו באיראן ב-2009 - במה שכונה "המהפכה הירוקה" - בדרך שונה מזו שטיפל בה הנשיא לשעבר ברק אובמה, אך לא פירט כיצד.

 

פומפאו הוסיף כי אין "קול מתון בתוך המשטר האיראני היום", כאשר נשאל כיצד יוכל להבטיח כי הסנקציות החדשות של ממשל טראמפ לא יפגעו באיראן, השיב כי "אין ערבויות" לכך.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x