$
חברה וסביבה

"הכל עבור נוטרדאם, שום דבר עבור האומללים": מעל 100 עצורים במחאת האפודים הצהובים בפריז

תרומות הענק שהבטיחו עשירי צרפת לשיקום הקתדרלה שנשרפה, עוררו זעם בקרב המפגינים בפריז; חלק מהם ניסו להפגין מול נוטרדאם - אך המשטרה מנעה זאת מהם

שירות כלכליסט 18:2020.04.19
"האפודים הצהובים" יצאו להפגין היום בפריז זה השבוע ה-23 ברציפות.

 

הרשויות בצרפת עצרו 126 בני אדם ברחבי הבירה. המפגינים הבעירו כמה שריפות קטנות ברחובות העיר. 60 אלף שוטרים הוצבו בעיר, ובכמה מקרים הם עשו שימוש בגז מדמיע וברימוני הלם נגד מפגינים.

 

ההפגנות, שהחלו בנובמבר בעקבות החלטתו של הנשיא עמנואל מקרון להעלות את המס על הדלק, נערכות היום על רקע המחלוקת הציבורית בנוגע לתרומות הענק - מעל מיליארד יורו - שהבטיחו עשירי צרפת עבור שיפוצה מחדש של קתדרלת נוטרדאם בפריז, שנשרפה מוקדם יותר השבוע.

 

מחאת האפודים הצהובים, היום בפריז מחאת האפודים הצהובים, היום בפריז צילום: גטי אימג'ס

 

בתנועת המחאה "האפודים הצהובים" סבורים כי ניתן היה להפנות את הכסף הזה ליעדים אחרים, שיגדילו את הצמיחה במדינה. ביקורת נוספת היא כי ייתכן שהלהט של "החברים העשירים" של הנשיא עמנואל מקרון לתרום כסף נובע בין השאר משיקולי מס - בצרפת ניתן לקבל החזר מס של עד 60% על תרומות

 

"כמובן, הסולידריות הזאת נחמדה", אמרה אינגריד לוואווסר, ממנהיגות "האפודים הצהובים", מוקדם יותר השבוע; ואולם לדבריה, זרם התרומות הזה מראה כי הביקורת של התנועה בנושאים החברתיים היא נכונה.

 

בהפגנות היום נישאו שלטים עליהם נכתב "מיליונים עבור נוטרדאם, אבל מה איתנו, העניים?", ו"הכל עבור נוטרדאם, שום דבר עבור האומללים". בשלט נוסף נכתב: "ויקטור הוגו מבקש להודות לכל התורמים הנכבדים המוכנים להציל את נוטרדאם, ומציע שהם יעשו אותו דבר עבור עלובי החיים" - התייחסות לספריו של הסופר המפורסם העוסקים בעניי צרפת ובנוטרדאם.

 

"השריפה בקתדרלה היא טרגדיה נוראית, אבל בני אדם חשובים יותר מאבנים. ואם לבני האדם יהיה קצת יותר כסף, גם הם יוכלו לעזור לממן את הבנייה מחדש של נוטרדאם. זה מגעיל אותי", אמר אחד המפגינים.

 

חלק מהמפגינים ניסו לצעוד לעבר הקתדרלה השרופה, אך המשטרה - שהודיעה מראש כי תאסור על הפגנה במקום - מנעה זאת מהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x