$
תעשייה ופיננסים

מה הוא מסתיר? פוטין דיווח שהכנסותיו ב-2018 היו 135 אלף דולר בלבד

אבל דיווחים אחרים מלמדים כי ב-17 השנים האחרונות הוא צבר הון של 200 מיליארד דולר וכי רכושו רשום "על הנייר" על שם שותפיו או בני משפחתו. די אם נציץ באוסף שעוניו, שהיקר בהם עולה חצי מיליון דולר, כדי להבין את עושרו

שירות כלכליסט 10:0715.04.19

עפ"י מסמכים פיננסיים שפרסם לאחרונה אתר האינטרנט של הקרמלין, הכנסותיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עמדו ב-2018 רק 135 אלף דולר, ממשכורתו הרשמית, פנסיה צבאית, ריבית על חסכונות, ורווחים מהשקעות.

 

 

 

פוטין דיווח שבבעלותו דירת 77 מ"ר בסנט פטרסבורג וכן חניה בגודל 17 מ"ר. כמו כן הוא משתמש בדירת 150 מ"ר במוסקבה. לטענתו יש ברשותו שתי מכוניות אספנות מסוג Volga GAZ M21 משפחתיות (שנמכרות בטווח של 16-14 אלף דולר באיביי),  רכב שטח Lada Niva (מחירו כ-6,800 דולר) ויחידת קמפינג נגררת בשווי 900 דולר.

 

עם זאת סביר שעושרו האמיתי של פוטין עולה בהרבה על הדיווח. מנכ"ל חברת Capital Management ביל בראודר, מתנגד לפוטין שגורש מרוסיה ב-2005, אמר לוועדה של הסנאט האמריקאי שפוטין הוא אחד "האנשים העשירים בעולם. אני מעריך שהוא צבר 200 מיליארד דולר באופן בלתי חוקי ב-17 השנים האחרונות". 

לוח שנה עם תמונות של הנשיא ולדימיר פוטין לוח שנה עם תמונות של הנשיא ולדימיר פוטין צילום: amazone

 

האיגוד הבינלאומי של עיתונאים חוקרים, העיתון הרוסי "נוביה גזטה", ופרויקט הדיווח על פשע מאורגן ושחיתות, דיווחו שרוב עושרו של פוטין – כולל נתחים גדולים מענקית הגז הנשלטת על ידי המדינה – גזפרום, מוחזק "על הנייר" בידי שותפיו הקרובים ומשפחתו של פוטין.

 

"הוא לוקח מה שהוא רוצה", אמרה המדענית הפוליטית האמריקנית קארן דווישה לאיגוד העיתונאים החוקרים. "כשאתה נשיא רוסיה אתה לא צריך חוזים בכתב. אתה החוק".

 

הנשיא הרוסי ידוע גם באוסף שעוני היוקרה שבבעלותו. "נראה שפוטין לא אכל או שתה במשך 6 שנים כדי לרכוש את האוסף הזה", כך כתב בציניות בבלוג שלו ראש הממשלה לשעבר ומנהיג האופוזיציה בוריס נמצוב, ב-2012.

 

הנשיא הרוסי ידוע גם באוסף שעוני היוקרה שבבעלותו. הוא נראה בעבר עונד שעוני Patek Philippe Perpetual Calander שמחירם 60 אלף דולר, שעון Blancpain Leman Aqua Lang Grande ששוויו 10,500 דולר, ו-A. Lange & Sohne Tourbograph ששוויו חצי מיליון דולר.

 

יצוין, ההכנסה לנפש ברוסיה נכון ל-2017 עמדה על 25 אלף דולר לשנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x