שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

כך מפצלים אחזקה של 142 מיליארד דולר: הסכם הגירושים היקר בהיסטוריה עקף גם את הנפקת עליבאבא

ג'ף בזוס, מייסד ענקית הטכנולוגיה אמזון, יוסיף לשמור על מעמדו כאיש העשיר בעולם. מקנזי, אם ארבעת ילדיו, תהפוך לאשה השלישית בעושרה בעולם. מומחה לדיני גירושים: "הפרטים על חלוקת הנדל"ן וקרנות ההשקעה לא ייחשפו"

שנון בונד, ריצ'רד ווטרס וטים בראדשו, פייננשל טיימס 23:1006.04.19
ג'ף בזוס יוסיף להחזיק ב־75% מהנתח שלו באמזון לאחר פרידתו הסופית מאשתו מקנזי, שבידיה יישארו מניות בשווי כ־35 מיליארד דולר במסגרת הסדר הגירושים היקר בהיסטוריה.

 

בסוף השבוע אמרה מקנזי בזוס, כי היא תעביר את כל זכויות ההצבעה באמזון לג'ף בזוס, מה שיאפשר לו להמשיך ולהחזיק באותה רמה של שליטה בחברה שאותה הקים לפני כמעט 25 שנה, ואשר שווייה מתקרב ל־900 מיליארד דולר.

 

ההסכם לפיצול אחזקתם המשותפת בשווי כ־142 מיליארד דולר בענקית המסחר המקוונת אמזון פותר סוגיות של ממשל תאגידי ובעלות שריחפו מעל החברה מאז הודיעו בני הזוג בינואר על כוונתם להתגרש. כמו כן, ההסכם חוזר ומבסס את אחיזתו של בזוס באמפריה העסקית שלו. בהודעה בטוויטר אמרה מקנזי כי היא תוותר גם על כל אחזקותיה בעיתון "הוושינגטון פוסט" ובחברת החלל בלו אוריג'ין.

 

יעקוף עדיין את גייטס

 

"מה שהם עשו זה לגבש תוכנית שמאפשרת לו להמשיך לתפעל ולנהל את החברה באופן מוצלח, משום ששניהם ירוויחו מזה", ציינה ג'ניפר פייסנו, מומחית לדיני משפחה ושותפה בפירמת מקינזי ארווין, בסיאטל.

 

ג'ף ומקנזי בזוס ג'ף ומקנזי בזוס צילום: אי פי איי

 

בזוס צפוי להמשיך ולהחזיק בתוארו כאיש העשיר בעולם, זאת כאשר השווי של אחזקתו באמזון שתעמוד על 12% לאחר שיוסדרו הגירושים, מגיע לכ־107 מיליארד דולר לפי מחיר המניה הנוכחי. על פי מגזין "פורבס", הונו של בזוס יעקוף עדיין את זה של מייסד מיקרוסופט ביל גייטס, ששוויו מוערך ב־96.5 מיליארד דולר.

 

עבור מקנזי (48), הנתח של 4% שבבעלותה יהפוך אותה לאשה השלישית בעושרה בעולם אחרי פרנסואז בטנקור מיירס (65), יורשת לוריאל, ואליס וולטון (69), בתו של מייסד וולמארט סם וולטון, כך לפי הערכות פורבס.

 

אחזקתה גם הופכת אותה לבעלת המניות הרביעית בגודלה באמזון, אחרי בזוס עצמו וקרנות ונגארד ובלאקרוק. הסכם העברת המניות הוא אחד מעסקאות המניות הגדולות בכל הזמנים ומאפיל על ההנפקה הראשונה לציבור של ענקית המסחר המקוון הסינית עליבאבא ב־2014, אשר הניבה 25 מיליארד דולרים בהכנסות.

 

לשם השוואה, ההנפקה הגדולה ביותר של חברה ציבורית היתה של מניות בשווי 70 מיליארד דולר שמכרה פטרובראס, חברת האנרגיה הברזילאית, כאשר ענקית הביטוח AIG גייסה 20.7 מיליארד דולר ב־2012.

 

בני הזוג הגישו בקשה רשמית לגירושים ביום חמישי, כך לפי מסמכי אמזון שהוגשו לרגולטור. הסדר הגירושים צפוי לקבל אישור סופי בתוך כ־90 יום.

 

"אני אסירת תודה על כך שסיימתי את תהליך פירוק נישואי לג'ף תוך תמיכה הדדית ותמיכה מכל מי שהושיטו ידם אלינו. מצפה לשלב הבא של הורות משותפת וחברות", כך בהודעת מקנזי, שאותה צייצה בטוויטר. "מתרגשת לקראת התוכניות שלי. אסירת תודה על העבר וממתינה לבאות".

 

בהודעתו שלו הודה בזוס למקנזי ואמר כי הוא אסיר תודה על תמיכתה ועל התנהלותה. "היא היתה שותפה, בת ברית ואם מדהימה. היא מלאת תושייה, מבריקה ואוהבת ואני יודע שתמיד אלמד ממנה".

 

הציוצים הללו בטוויטר והגשת המסמכים של אמזון לרגולטור הם קרוב לוודאי המידע היחיד על תנאי פרידתם של בני הזוג שיפורסם בציבור, כך לפי עורכי דין. "רוב הידוענים, המצליחנים, כוכבי הכדורסל וסתם אנשים עשירים חותמים על הסכמי סודיות לגבי פרטי הגירושים, ובמסמכי בית המשפט יהיה אזכור רק לכך", ציין דיוויד גלאס, מומחה לדיני גירושים, ומחבר ספר על החיים הרגשיים, הפיננסיים והחברתיים אחרי הפרידה.

 

פירושו של דבר, כי הסדרי החלוקה של שאר הנכסים של בני הזוג בזוס, כמו נדל"ן, השקעות פרטיות וקרנות צדקה, וכן פרטים לגבי הסדרי המשמורת על ארבעת ילדיהם, לעולם לא ייחשפו.

 

השקעות באובר ו־Airbnb

 

בבעלות השניים בתים בסיאטל, ניו יורק, וושינגטון ובברלי הילס, כמו גם חווה בשטח כ־120 קמ"ר במערב טקסס. בזוס ביצע השקעות דרך קרנות השקעה פרטיות במגוון חברות, ובהן אובר, Airbnb וטוויטר. כמו כן, השניים הקימו קרן צדקה בשווי 2 מיליארד דולר בשנה שעברה, שמתמקדת בחינוך בגיל הצעיר ובסיוע למחוסרי בית. הם גם מכהנים כדירקטורים בקרן של הוריו של בזוס, ג'קי ומייק.

לפי חוקי מדינת וושינגטון, שם נמצאים מטה אמזון ובית משפחת בזוס, ההכנסה והרכוש שצוברים בני הזוג במהלך הנישואים נחשבים לרכוש משותף שאותו יש לחלק לאחר הגירושים.

 

"בדרך כלל, בני זוג יעברו על דף המאזנים ויעבירו כל נכס לצד של האשה או הבעל, וכאשר יגיעו לסיכום הסופי, המספר יהיה פחות או יותר שווה", אמר גלאס. "בה בעת, בתי משפט מאשרים בדרך כלל הסכמים פרטיים לחלוקת רכוש לפי ראות עיניהם של בני הזוג, כל עוד הצדדים מסכימים ולא פועלים בניגוד לחוק".

 

הגירושים של בני הזוג בזוס כבשו כותרות לאחר שהצהובון "נשיונל אנקוויירר" דיווח כי בזוס מנהל רומן. בזוס פתח בחקירה לגבי הנסיבות שבהן הגיעו לעיתון הודעות טקסט אינטימיות בינו לבין בת זוגו לורן סנצ'ז. בפברואר, הוא האשים את המו"ל, אמריקן מדיה, בסחיטה באיומים, וטען כי העיתון איים לפרסם צילומים חושפניים שלו והודעות טקסט, אם לא יבטל את החקירה. בסוף השבוע שעבר, ראש מערך האבטחה של בזוס טען כי סעודיה פרצה לטלפון הסלולרי של בזוס והוציאה משם פרטים אישיים.

 

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x