שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עולם

מיי ביקשה לדחות הברקזיט ל-30 ביוני; דיווח: הדד-ליין של האיחוד האירופי - 23 במאי

ראשת ממשלת בריטניה ביקשה מהאיחוד האירופי לדחות את יישום הברקזיט מסוף החודש עד ל-30 ביוני. מיי הבהירה כי אינה מוכנה לאפשר דחייה נוספת של הפרישה מהאיחוד האירופי ומתכוונת להעלות את הנושא להצבעת הפרלמנט בפעם השלישית; דיווח: באיחוד הזהירו את מיי שלא תבקש הארכה מעבר ל-23 במאי

ליטל סמט 14:4420.03.19

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה היום (ד') כי ביקשה מהאיחוד האירופי לדחות את יישום הברקזיט, עד ל-30 ביוני. ההסכם היה אמור להכנס לתוקף בסוף החודש, שנתיים בדיוק לאחר שהפעילה בריטניה את סעיף 50 באמנת ליסבון. 

 

 

יצוין כי לפי דיווחים בתקשורת, באיחוד הזהירו את מיי שלא תבקש הארכה מעבר ל-23 במאי, וזאת מכיוון שבמקרה כזה בריטניה תידרש לקחת חלק בבחירות לפרלמנט האירופי. 

 

מיי ציינה היום (ד') בפרלמנט כי היא אינה מוכנה לאפשר דחייה נוספת של הפרישה מהאיחוד האירופי, וכי בכוונתה לבקש מהפרלמנט הבריטי להצביע בפעם השלישית על הצעותיה ליישום הברקזיט - שנדחו בשתי ההצבעות הקודמות.

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי בפרלמנט ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי בפרלמנט צילום: איי אף פי

עוד ציינה מיי שאם הפרלמנט ימשיך בסירובו לתמוך בתכנית, יהיה עליהם להחליט כיצד להמשיך בתהליך והוסיפה "כראש ממשלה איני מוכנה לדחות את הברקזיט מעבר ל-30 ביוני". מיי הדגישה בפני חברי הפרלמנט הבריטי כי דחייה ארוכה יותר פירוש "כשלון לספק" את תוצאות משאל העם מ-2016.

 

המכתב הרשמי על הבקשה לדחייה נשלח לדונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית, ובו הסבירה מיי כי שלושת החודשים הנוספים יאפשרו לה לבקש שוב את תמיכת הפרלמנט להסכם שהשיגה עם האיחוד האירופי. אולם, היא לא מציינת במכתב מה יקרה אם לא תצליח לאשר את ההסכם.

 

מחר תצא מיי לפסגה של הנציבות האירופית בבריסל, שבה תדון באפשרויות הדחייה שעומדות בפניה ביחד עם 27 ראשי המדינות החברות באיחוד. על פי התקנון, על כל המדינות החברות להסכים לדחייה כדי שזו תצא לפועל. דובר של הנציבות האירופית מסר כי הנשיא ז'אן – קלוד יונקר שוחח עם מיי בטלפון על סעיף 50 ועל ההתפתחויות האחרונות.

  

בעקבות הודעת מיי, הפאונד הבריטי יורד ב-0.9% ונסחר תמורת 1.315 דולר.

 

דובר של הנציבות האירופית מסר כי הנשיא ז'אן-קלוד ינוקר שוחח עם מיי בטלפון על סעיף 50 ועל ההתפתחויות האחרונות. עם זאת, ברשת סקיי הבריטית מדווחים כי יונקר רמז שקרוב לוודאי ש"לא תהיה החלטה בעניין אישור הבקשה השבוע".

 

במקביל, בצרפת הגיבו על ההתפתחות ואמרו כי אם הפרלמנט הבריטי ידחה פעם נוספת את ההסכם, זה יסלול את הדרך לברקזיט ללא הסכם. לפיכך בכיר בארמון האליזה אמר לסקיי כי ישקלו בחיוב הארכה על מנת להשלים את החקיקה הקשורה, אך רק אם ההסכם יאושר.

 

מגזין "לה פואה" הצרפתי מדווח כי הנשיא עמנואל מקרון מתכוון להטיל וטו על בקשתה של מיי לדחייה בפסגה שתתקיים מחר. מספיקה כאמור ההתנגדות של מקרון כדי לחייב את בריטניה לעזוב כבר ב-29 במרץ, דבר המגביר את האפשרות של ברקזיט ללא הסכם.

 

דובר של מיי ענה על שאלות העיתונאים ולא הכחיש את האפשרות שהיא עלולה להתפטר אם מועד הברקזיט יידחה מעבר לשלושת החודשים. "היה חשוב שהיא תעביר מסר ברור על הכיוון שצריך לקחת, וזה מה שעשתה", אמר. "היא לא חושבת שעוד התלבטויות חברות טעם יפתרו את הבעיה. עלינו לבצע את זה לטובת העם".

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x