$
חברה וסביבה

"הפסקת החשמל בוונצואלה עלולה לגרום להפרעות רציניות לשוק הנפט העולמי"

סוכנות האנרגיה העולמית מזהירה כי הפסקת החשמל הענקית במדינה הקורסת, שהחלה ביום חמישי האחרון ונמשכה כמה ימים, עלולה לגרום למחסור עולמי בשוק הנפט, עקב השבתת תעשיית האנרגיה המקומית. עם זאת, מרגיעה הסוכנות שסעודיה תוכל למלא את המחסור הצפוי בנפט

שירות כלכליסט 21:1515.03.19

הפסקת החשמל בוונצואלה הקורסת, שהחלה ביום חמישי האחרון ונמשכה כמה ימים, עלולה להביא ל"הפרעות רציניות" לשוק הנפט העולמי, כך אמרה היום סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). עם זאת, העריכה הסוכנות באותה נשימה כי סעודיה, המחזיקה בדי אמצעים לצורך כך, תוכל למלא כל מחסור בייצורו של הזהב השחור.

 

 

 

דו"ח הסוכנות בעניינה של ונצואלה מגיע בעוד ונצואלה, שברשותה עתודות הנפט הגדולות בעולם, נמצאת בעיצומו של המשבר ההומניטרי החמור ביותר בחצי הכדור המערבי בתקופה האחרונה.

 

"משבר החשמל בוונצואלה שיתק את רוב המדינה לפרקי זמן ממושכים", כתב הארגון בדו"ח שפירסם היום. "למרות שישנם כמה סימנים לכך שהמצב משתפר, התפוררות מערכת האנרגיה היא כזאת שאין ביכולתנו להיות בטוחים אם השיפור יימשך... במהלך השבוע האחרון פעילות התעשייה הופרעה משמעותית וההפסדים המתמשכים והמצטברים עלולים להוות אתגר לשוק כולו".

 

 

מהומות בגבול ונצואלה מהומות בגבול ונצואלה צילום: איי פי

 

 

כשל במפעל ההידרואלקטרי גורי (Guri) ביום חמישי האחרון הפיל את רוב המדינה הדרום האמריקאית לחשיכה למשך מספר ימים. הכשל פגע גם בפעילות ייצוא הנפט של המדינה החברה באופ"ק והותיר מיליוני תושבים נאבקים למצוא מזון ומים. החשמל שב לחלקים גדולים מהמדינה ביום שלישי, אך אזורים רבים במדינה הענייה – אך העשירה בנפט – נותרו ללא חשמל. לא צפוי שאספקת החשמל תשוב לסדרה לפחות במשך כמה שבועות – אם לא חודשים.

 

אספקת החשמל המקומית של ונצואלה תלויה מאוד בתשתית ההידרואלקטרית הנרחבת שלה, ולא בעתודות הנפט שברשותה. עם זאת, הפסקות חשמל ומים הפכו לדבר כמעט יום יומי בשנים האחרונות, אחרי תקופה ממושכת של התנהלות כלכלית כושלת מצד המדינה.

 

עד לאחרונה העריכה סוכנות האנרגיה הבינלאומית כיייצור הנפט של ונצואלה התייצב סביב 1.2 מיליון חביות ליום. זהו גם גודל קיצוץ התפוקה, שעליו הוסכם על ידי חברות אופ"ק וכמה מדינות שאינן חברות בו.

 

הסוכנות הוסיפה שעקב הקיצוצים, עומדת יכולת הייצור הפוטנציאלית העודפת של חברות אופ"ק על כ-2.8 מיליון חביות ביום - סעודיה אחראית לשני שליש מיכולת ייצור זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x