$
תעשייה ופיננסים

FT

"אין היגיון במיזוג דויטשה וקומרצבנק. זו מתנה למתחרים"

שמועות על מיזוג שני הבנקים הגדולים בגרמניה רצות כבר עשור, אבל פגישות חשאיות שהתקיימו בשגרירות גרמניה בלונדון הצביעו על עליית מדרגה. בכיר בדויטשה: "המיזוג ישמח את ג'יי.פי מורגן ו־BNP פריבה כי הוא יסיח את דעתנו למשך שנים"

סטיבן מוריס, דיוויד קרואו, אולף שטורבק, פייננשל טיימס 08:5211.03.19

ביום חורף חמים בחודש שעבר קיימו שר האוצר הגרמני אולף שולץ וסגנו יורג קוקיס סדרה של פגישות דיסקרטיות בשגרירות גרמניה בלונדון. בין הנברשות, השטיחים וכלי הכסף במבנה המהודר נועדו השניים עם שורה של בנקאי השקעות, ביניהם מגולדמן זאקס ובנק אוף אמריקה, כדי לדון בסוגיה המטרידה את מגזר הפיננסים הגרמני - איך לאושש את דויטשה בנק, והאם מיזוג עם קומרצבנק יציל את שניהם.

 

 

 

מאז משבר 2008 נמצאים שני הבנקים בני 149 השנים באזור הסכנה. מניותיהם נחתכו ביותר מ־90%, ובחישוב מצרפי, הם החליפו שמונה מנכ"לים וגייסו יותר מ־30 מיליארד יורו ממשקיעים. דויטשה הפך לסמל ההיבריס הטרום־משברי עבור בנקים אירופיים שניסו לחקות את סגנון "הקזינו" של ארה"ב.

 

כמעט בכל מדד של ביצועים פיננסיים, דויטשה נמצא בתחתית הרשימה או קרוב אליה. בין 2011 ל־2018 הבנק צבר הפסדים של 6 מיליארד יורו ונקנס ב־14.5 מיליארד יורו על שלל עבירות, משיווק בעייתי של אג"ח מגובות משכנתאות ועד לחלקו בשערוריית הטיית ריבית הליבור.

 

שחקן חזק בוול סטריט

 

השמועות על הסכם מיזוג כבר מסתובבות למעלה מעשור. אבל הזיווג לא מומש, משום ששני המוסדות היו טרודים בהסרת נכסים רעילים מדפי המאזנים שלהם ובניסיונות להתאושש מסדרה של חקירות. כפי שהוכיחה סדרת הפגישות החשאיות בלונדון, הרעיון צובר עתה תאוצה בברלין.

 

קובעי מדיניות ומנהלים בכירים מאמינים כי גוף בנקאי לאומי יציב הוא עמוד התווך של המדיניות מוטית היצוא של גרמניה והכרחי להתמודדות עם המשבר הבא, שלפי כלכלנים אורב מעבר לפינה. התקווה היא כי מיזוג יסייע להשיב את דויטשה לימי גדולתו כשחקן מרכזי בשווקים העולמיים שיתמודד בהצלחה מול וול סטריט. פול אכלייטנר, יו"ר הבנק, הפך לתומך נלהב במיזוג, כך לפי גורמים יודעי דבר. "חשוב שאנחנו באירופה נישאר חזקים ועצמאיים", כך לפי סימון מן, לשעבר סמנכ"לית הכספים של לופטהנזה וחברת התרופות ברינגר אינלהיים. "ייתכן ויש היגיון באיחוד כוחות, ובכל הנוגע למדיניות פיננסית, להמשיך בגישה אירופית יותר".

 

 

אבל למרות התמיכה הגוברת בחוגים מסוימים, ישנם משקיעים ובכירים שסבורים כי מיזוג הוא לא הפיתרון "הסכם יהיה תוצר של ייאוש וחשש של הממשלה מפני הידבקות", כך לפי סטיוארט גרהאם, מייסד חברת הייעוץ אוטונומס ריסרץ'.

 

המדינאים נאלצו להיכנס לתמונה אחרי שנה סוערת במיוחד, שהחלה עם פיטורי בכיר בריטי בדויטשה על ידי אכלייטנר לטובת מחליף גרמני, והסתיימה בפשיטה של המשטרה על מטה דויטשה במסגרת חקירת הלבנת כספים. דויטשה מעורב גם בשערוריית הלבנת הכספים של דנסקה בנק הדני. במקביל, הקונגרס האמריקאי ממשיך לחקור את יחסיו העסקיים עם הנשיא דונלד טראמפ.

 

מי שמוביל את פרויקט דויטשה מטעם הממשלה הוא שולץ, סוציאל־דמוקרט נעים הליכות וידידותי לעסקים שאותו מינתה הקנצלרית אנגלה מרקל לסגנה בשנה שעברה. סגנו קוקיס, בוגר הרווארד, לשעבר סוחר נגזרים בגולדמן זאקס, הוא ההיפך המוחלט מהבוס: נועז וחדור התלהבות.

 

בנק־העל שהשניים מדמיינים יהיה השני בגודלו בגוש היורו אחרי BNP פריבה, עם כ־2 טריליון יורו בנכסים. הוא יפעיל יותר מ־2,500 סניפים עם 141 אלף עובדים, כאשר לפי אנליסטים, כ־20 אלף מהמשרות בדויטשה יקוצצו.

 

במשרד האוצר הגרמני חוששים, שדויטשה לבדו אינו מסוגל להימלט ממה שהגדיר סמנכ"ל הכספים ג'יימס פון מולטקה, "מעגל אכזר של צניחה בהכנסות, הוצאות בעייתיות, דירוגים נמוכים ועלייה בהוצאות המימון". בשנה שעברה רשם הבנק רווח נקי של 341 מיליון יורו, הראשון מאז 2014, אך נמוך ב־20% מהתחזיות.

אכלייטנר, שמכהן כשבע שנים, הוא דמות מפתח בסיפור. אכלייטנר הוא אחת הדמויות החזקות במגזר הפיננסי דובר הגרמנית, אף כי הרקורד שלו בתחום העסקאות בעייתי. כבכיר באליאנץ, הוא פיקח על רכישת דרזדנר בנק ב־2001. אבל בתוך שבע שנים דרזדנר איבד מחצית משוויו והממשלה נאלצה לתווך בעסקה למכירתו לקומרצבנק.

 

לפי דיווחים, הוא מאמין כי ביכולתו של דויטשה לקחת את השרביט של מוביל אירופי, משום שמשקיעים וחברות מודאגים מההגמוניה של הון אמריקאי, זאת בהינתן התגברות הלאומנות הכלכלית. "ישנו ביקוש אמיתי לשירותים שאינם אמריקאים", אומר גורם המקורב לאכלייטנר. "כדי להיות החלופה הזו, אתה חייב להיות הטוב ביותר מבין האחרים".

 

רקורד גרוע במיזוגי בנקים

 

גורמים בבנקים, כמו גם משקיעים, חוששים. "כלכלית, אין בכך היגיון וזאת תהיה מתנה עבור המתחרים שלנו", אמר בכיר בדויטשה, שביקש להישאר בעילום שם. "גם אנשים בקומרצבנק לא רוצים את העסקה. לעומת זאת, מי שכן יאהב אותה הם ג'יי.פי מורגן ו־BNP פריבה. כי היא תסיח את דעתנו למשך שנים רבות".

 

סרברוס, קרן ההשקעות הפרטית, היא אחת מבעלות המניות הגדולות בשני הבנקים. למרות שרשמה הפסדים על הנייר בגובה כ־600 מיליון יורו, היא תומכת במיזוג, כך לפי גורמים יודעי דבר. בה בעת, חמישה מבין עשרת בעלי המניות הגדולים האחרים בדויטשה אמרו ל"פייננשל טיימס" כי הם ספקנים מאוד לגבי המיזוג, או מתנגדים לו נחרצות.

 

חששותיהם נובעים מהרקורד הגרוע של גרמניה בתחום מיזוגי הבנקים, במיוחד קומרצבנק ודרזדנר ב־2008, והרכישה הכושלת של פוסטבנק שביצע אז דויטשה. "לשלב שני אנשים חולים לא אומר שאתה מייצר אחד בריא", הזהיר אחד המשקיעים.

 

 

 

 

פוטנציאל לנתח שוק של 20%

ממשלת גרמניה לוחצת למיזוג בין דויטשה בנק וקומרצבנק

 

דירקטוריון דויטשה בנק הסכים לדון במיזוג אפשרי עם המתחרה קומרצבנק, כך נודע ביום שבת לסוכנות רויטרס. כיום משרת דויטשה בנק 20 מיליון לקוחות פרטיים ועסקיים. משירותיו של קומרצבנק נהנים כ־18 מיליון לקוחות.

 

השמועות על איחוד אפשרי בין שני הבנקים המסחריים הגדולים בגרמניה, שצפו עוד בימי המשבר הפיננסי העולמי, התגברו בחודשים האחרונים. זאת על רקע תפיסת שר האוצר הגרמני אולף שולץ, שמדגישה את החשיבות של יציבות הבנקים במדינה במקרה של משבר חוזר.

 

אם אכן יתאחדו שני הבנקים, שווי השוק של הישות הממוזגת יעמוד על 24 מיליארד יורו, והיא תיהנה מאחזקה של 20% ממגזר הבנקאות הקמעונאית הגרמני. בה בעת, מיזוג כזה עשוי להעלות את העמלות עבור הלקוחות, שרגילים לקבל שירותים בחינם או בעלות סמלית בלבד.

 

שר האוצר הגרמני אולף שולץ. המדינה מחזיקה ב־15% מקומרצבנק שר האוצר הגרמני אולף שולץ. המדינה מחזיקה ב־15% מקומרצבנק צילום: בלומברג

 

 

השבועון המקומי "וולט אם זונטאג" דיווח כי שני הבנקים נתונים ללחצים מצד הממשל, שמעוניין לראות את העסקה נחתמת כבר בשבועות הקרובים. ממשלת גרמניה מחזיקה ב־15% מקומרצבנק, לאחר שנחלצה להצלתו בעקבות המשבר הכלכלי ב־2008.

 

בשלוש השנים האחרונות רשם דויטשה בנק הפסדים, ספג ירידות בדירוגיו, נכשל במבחני לחץ והתמודד עם שערוריות הלבנת הון. בתוך חמש שנים צנחו מניותיו ב־73%. סוכנויות דירוג שחתכו את דירוג דויטשה לרמה הנמוכה ביותר ביחס למתחריו, הזהירו כי איחוד עם קומרצבנק יהווה סיכון ויהיה קשה להוציאו אל הפועל.

שירות כלכליסט

בטל שלח
    לכל התגובות
    x