$
תעשייה ופיננסים

מרקס אנד ספנסר מתעוררת: תפעיל שירות משלוחי מזון

רשת הקמעונאות הוותיקה תרכוש 50% מפעילות הסופרמרקט המקוון אוקדו עבור 750 מיליון ליש"ט כדי לספק את שירות המשלוחים. לקוחותיה ייהנו ממגוון של 50 אלף מוצרים, ובחברה מקווים שהמהלך יגדיל משמעותית את סל הקנייה הממוצע

שירות כלכליסט 21:2827.02.19

מרקס אנד ספנסר נכנסת לעסקי המשלוחים. הקמעונאית הבריטית הכריזה היום על שיתוף פעולה עם אוקדו - סופרמרקט מקוון הפועל בממלכה - שיספק לקמעונאית שירות משלוחים עד הבית, לראשונה בתולדותיה. על כך מדווחת רשות השידור הבריטית (BBC).

 

במסגרת העסקה, מרקס אנד ספנסר תרכוש 50% מעסקי הקמעונאות של אוקדו עבור 750 מיליון ליש"ט. המיזם המשותף, המוערך ב־1.5 מיליארד ליש"ט, ייקרא אוקדו והמשלוחים יתחילו לפעול בספטמבר 2020 לכל המאוחר. זאת במקביל לסיומו של הסכם דומה של אוקדו עם רשת המרכולים המתחרה ווייטרוז.

 

קיצוץ בדיבידנדים

לפי התנאים שגובשו, אוקדו תמשיך לספק גם מוצרים של המותג הפרטי שלה, וכן של מותגים גדולים אחרים, וחלק מהמוצרים שלה אף יימכרו בחנויות הפיזיות של מרקס אנד ספנסר.

 

במרקס אנד ספנסר מתכוונים לממן את העסקה על ידי מכירת מניות בשווי 600 מיליון ליש"ט וקיצוץ תשלומי הדיבידנד לבעלי המניות ב־40%. "אנחנו חושבים ששילמנו מחיר הגון", מסר מנכ"ל הרשת סטיב ראו. "זו הדרך היחידה שמאפשרת לנו להיכנס לתחום המקוון בצורה מיידית, רווחית ויציבה". עוד הוסיף כי היעד הוא מכירות מקוונות בהיקף של שליש מהפעילות הכוללת.

 

עם זאת, ישנם אנליסטים המפקפקים בכדאיות העסקה. כך למשל, ניל ווילסון מ־Markets.com ציין כי סל הקניות במרקס אנד ספנסר הוא לרוב קטן מדי למשלוחים. "גודל סל הקנייה במרקס אנד ספנסר הוא קטן יחסית לסופרמרקטים הגדולים, ונמוך משמעותית מהמינימום שהציבה אוקדו למשלוחים", הסביר. כיום, הקונים של מרקס אנד ספנסר מוציאים בממוצע 13 ליש"ט בלבד בכל קנייה. לשם השוואה, הקנייה הממוצעת באוקדו עומדת על מעל 100 ליש"ט.

 

משאיות במרכז ההפצה של אוקדו באנדובר, בריטניה משאיות במרכז ההפצה של אוקדו באנדובר, בריטניה צילום: רויטרס

 

בחברה מסרו בתגובה, כי הסיבה לסל הנמוך היא שללקוחות לא היתה גישה למגוון המלא של המוצרים, ובעקבות ההסכם עם אוקדו תתאפשר חוויית קנייה מלאה באינטרנט. בשלב זה מרקס אנד ספנסר מציעה לרכישה מקוונת רק יינות, פרחים ובגדים, ואין לה שירות משלוחים למוצרי המזון. לפי ראו, המיזם המשותף יציע מעל 50 אלף פריטים שונים, שילוב של המותגים של מרקס אנד ספנסר, המותג הפרטי של אוקדו ומוצרים של מותגים אחרים.

 

מרקס אנד ספנסר, שהוקמה לפני 135 שנים, היא אמנם שם מוכר בכל בית בבריטניה, אך בשנים האחרונות היא חווה ירידה במכירות על רקע הפופולריות של רשתות אופנה מהירה ופתיחתן של חנויות מוזלות ומסחר מקוון.

 

המכירות המקוונות הן תחום הצמיחה המהיר ביותר עבור סקטור הסופרמרקטים הבריטי. לפי חברת המחקר IGD, הצפי לצמיחה הוא 52% בחמש השנים הבאות, ל־17.3 מיליארד ליש"ט.

 

הנכס האמיתי: התשתיות

אוקדו אמנם חולשת על 1.3% בלבד משוק הסופרמרקטים הבריטי, אך שווי השוק שלה, 6.9 מיליארד ליש"ט, נובע בעיקר מהזרוע הטכנולוגית. פעילות זו מספקת לקמעונאיות את התשתיות והתוכנות לפיתוח חנויות מקוונות.

 

טים סטיינר, מנכ"ל אוקדו הגדיר את העסקה "רגע מחולל במגזר הקמעונאות הבריטי", שישלב בין "שני מותגים אהובים ואיקוניים שיספקו משלוחי סופרמרקט, שלא ניתן יהיה להתחרות בהם". עוד אמר, כי המיזם המשותף יחסוך לאוקדו 15 מיליון ליש"ט בשנה בעמלות עבור מותגים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x