$
תעשייה ופיננסים

ריצ'רד ברנסון: "אם העשירים לא דואגים לאלה שאין להם, שישלמו מסים גבוהים"

מייסד וירג'ן מצטרף לוורן באפט וביל גייטס שכבר קראו בעבר לחלוקה הוגנת יותר של העושר. "עלינו לנסות ולעשות כל שביכולתנו כדי להעלות למעלה את מרבית האנשים", אמר ברנסון

שירות כלכליסט 21:3014.02.19

מייסד קבוצת וירג'ן, איש העסקים הבריטי ריצ'רד ברנסון, מצטרף למספר הולך וגדל של מיליארדרים שקוראים לחלוקה הוגנת יותר של העושר.

 

 

 

"עלינו לנסות ולעשות כל שביכולתנו כדי להעלות למעלה את מרבית האנשים, זאת כשבשנים האחרונות רבים לא חוו שיפור בתנאי החיים שלהם", אמר ברנסון בכנס מכון מילקן שנערך השבוע באבו דאבי. "איני חושב שעלינו להיפטר מהקפיטלזים, אך עבור אלה מאיתנו ששפר מזלם והתעשרו, יש לנו אחריות להשתמש בהון שלנו כדי להתמודד עם כמה מהבעיות הגדולות. אם לא נעשה את זה, אז מגיע לנו שיוטלו עלינו מסים גבוהים מאד".

 

דבריו נאמרו בעוד התסכול הציבורי סביב אי השוויון הולך וגובר, והקריאות להטלת מסים גבוהים יותר על העשירים צוברות תאוצה. להערכת הכלכלנים, עלייתה של הרטוריקה הפופוליסטית והפופולאריות הגדלה של פוליטיקאים אנטי ממסדיים, נובעת בחלקה מהתחושה בקרב מיליוני אנשים בעולם המפותח שהם נותרו מאחור על אף עשורים של צמיחה כלכלית.

 

 

ריצ'ארד ברנסון במטוסו (ארכיון) ריצ'ארד ברנסון במטוסו (ארכיון) צילום: אי פי אי

 

כך למשל, סקר שערכו לאחרונה בפדרל רזרב מצא כי 40% מהאמריקאים לא יצליחו להשיג 400 דולר למימון מקרה חירום, ואילו דו"ח שפרסם השנה ארגון אוקספאם חשף כי 26 האנשים העשירים בעולם מחזיקים בהון השווה לזה של מחצית מהאוכלוסייה.

 

בין העשירים המפורסמים שקוראים להגדלת המסים המוטלים עליהם נמנה בין השאר המשקיע וורן באפט, שב-2011 פרסם מאמר דעה ב"ניו יורק טיימס" שבו קרא לממשל להפסיק ולפנק את העשירים. לדבריו, שיעורי מס גבוהים יותר לא יבריחו השקעות. "אנשים משקיעים כדי להרוויח כסף, ומסים פוטנציאלים מעולם לא הבריחו אותם", טען.

 

גם חברו, מייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, מאמין בהעלאת מסים לעשירים. עם זאת, הוא מתנגד לקריאתה של חברת הקונגרס הדמוקרטית אלכסנדרה אוקסיו-קורטז להטלת מס של 70% על העשירים. "הגענו לשלב שיש פוליטיקאים כל כך קיצוניים, שאפילו אני אומר שהם הגזימו", אמר גייטס  בשבוע שעבר. "במקרים כאלה יוצרים העלמות ותמריץ שההכנסה תופיע במדינות אחרות ודברים כאלה". במקום זאת, גייטס – האדם השני העשיר בעולם – חושב שהמחוקקים צריכים להתמקד במס על רווחים בבורסה ומסי ירושה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x