שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

קרן הפנסיה הגדולה בעולם התכווצה ב-9.1% ברבעון הרביעי של 2018 - שפל של 10 שנים

הקרן של ממשלת יפן ספגה הפסדים כבדים בעקבות הירידות בבורסות בשלושת החודשים האחרונים של השנה הקודמת; ב-2014 שינתה את האסטרטגיה שלה לטובת השקעה במניות על חשבון אג"ח

שירות כלכליסט 21:3901.02.19
קרן הפנסיה הגדולה בעולם דיווחה על הפסד שיא לאחר שהירידות החדות בבורסות בסוף השנה פגעו בנכסים שמרכיבים כמחצית מתיק ההשקעות שלה.

 

קרן הפנסיה של ממשלת יפן (GPIF) דיווחה כי שווי הנכסים שבבעלותה ירדו ב-9.1%, שהם 14.8 טריליון ין (136 מיליארד דולר) ברבעון הרביעי של 2018. הירידה בשווי היא החדה ביותר מאז אפריל 2008. המניות היפניות היו סוג ההשקעה עם הביצועים הגרועים ביותר של הקרן, ואחריהן מניות זרות.

 

בעוד שהמניות עזרו לקרן לייצר החזרים בשנתיים הקודמות, הירידות בבורסות בדצמבר הדגישו את הסיכונים עימם מתמודדת הקרן מאז שינתה ב-2014 את האסטרטגיה שלה לטובת השקעה במניות על חשבון אג"ח. אם כי, לדבריו של נאוקי פוג'יווארה (Naoki Fujiwara ), מחברת ניהול הנכסים שינקין בטוקיו, לקרן אין ממש ברירה אלא להשקיע במניות, שכן התשואות על אג"ח, בייחוד אלה של האג"ח הממשלתיות של יפן, הן נמוכות מדי.

 

בורסת טוקיו בורסת טוקיו צילום: איי אף פי

 

"זה הגיוני עבור GPIF להחזיק בכמה נכסים עם סיכון גבוה באווירה הנוכחית כי התשואות נמוכות והשקעות באג"ח לא מספקות מספיק החזרים", הסביר. "ואולם, מנקודת המבט של פנסיונר, מדובר בסיכון גבוה מדי על ההשקעות".

 

מעל 10 טריליון דולר בשווי מניות נמחקו משוקי ההון העולמיים ברבעון האחרון של 2018, על רקע מחלוקת הסחר המתמשכת בין בין וארה"ב שעוררה חששות להאטה עולמית.

 

מדד טופיקס היפני לדוגמה צנח ב-18% בשלושת החודשים האחרונים של השנה, הירידה הרבעונית החדה ביותר מאז 2008, בעוד שמדד S&P 500 נפל ב-14%, הירידה החדה ביותר מאז 2011. במקביל, הין היפני התחזק ב-3.7% מול הדולר ברבעון.  

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x