$
עולם

בלאק קיוב חשפה פרשת שחיתות במערכת המשפט בפנמה

חברת המודיעין הישראלית חשפה מערכת שחיתות מתוחכמת ומסועפת שמגיעה עד לשופטים הבכירים ביותר בבית המשפט העליון במדינה, ביניהם השופט אוידן אורטגה

שירות כלכליסט 20:1330.01.19
חברת המודיעין הישראלית בלאק קיוב (Black Cube), בבעלות דן זורלא וד״ר אבי ינוס, עמדה מאחורי חשיפה של פרשת שחיתות גדולה במערכת המשפט בפנמה. במרכז הפרשה עומד עורך הדין האניו לוסקורה (Janio Lescure). בתקשורת הפנמית כונתה הפרשה "ה"פורמולה של לסקורה".

  

 

 

מאז חשיפת מסמכי פנמה באפריל 2016 גורמים המבקשים לבצע פעילות פלילית במדינה עושים זאת בזהירות מוגברת, כשגם יכולות המעקב והאיתור החדישים כמו טביעות אצבע דיגיטליות מקשים על הפעילות שלהם, ואילו רשויות החוק מתקשות להשיג את המידע הראייתי להפללתם.

 

על פי פרסום בעיתון אל מונדו בפנמה, נחשפה באמצעות בלאק קיוב מערכת שחיתות מתוחכמת ומסועפת שמגיעה עד לשופטים הבכירים ביותר בבית משפט העליון, ביניהם השופט אוידן אורטגה.

 

פנמה פנמה צילום: shutterstock

 

על פי הפרסום, החקירה שהוזמנה ע"י אחד מנפגעי השיפוט, נמשכה תשעה חודשים התמקדה בהתנהגותו הבלתי הולמת של לוסקורה, עורך דין מוכר במדינה, שמעורבותו בסדרה של פסקי דין משפטיים מפוקפקים עוררה חשדות כבדים על הלגיטימיות שלהם, וכתוצאה מכך על כל המערכת המשפטית.

 

עפ"י אל מונדו ועיתונים נוספים בפנמה ובדרום אמריקה, החקירה של בלאק-קיוב הניבה ראיות ברורות לשוחד במספר מקרים משפטיים ידועים, שניתנו במטרה להטות את פסקי הדין של תיקים משפטיים בעלי פרופיל גבוה לטובת לקוחותיו, אך הביאו גם לשפע של ראיות לגבי מבנה השחיתות בצמרת מערכת המשפט הפנמית.

 

מהחקירה עולה כי בעבור אותם מקרים בעלי פרופיל גבוה, שוחד יכול לעלות עד 500 אלף דולר. התשלומים בדרך כלל התבצעו דרך חברות offshore בעלות חשבון בנק שוויצרי, באמצעות בני משפחה או מקורבים. במקרים אחרים, העברות הכספיות נעשות באמצעות תיבות סודיות ומובטחות במקום המיועד לכך בתוך פנמה סיטי.

 

החקירה חשפה גם את המנגנון של סחר בנשים במדינה לצרכי זנות. לוסקורה הוקלט במשך שעות רבות בידי סוכני החברה הישראלית כשהוא מתאר את השיטה אותה לדבריו שכלל במהלך 15 שנים האחרונות. בשיחות אלו מפורט כיצד מייבאים את הבחורות לפנמה, היכן הן מועסקות, כיצד נרשמות העסקאות במסווה של מכירות אלכוהול ומי נמצא בשרשרת שוחד הארוכה במטרה להעלים עין ולוודא כי העסקים יימשכו כרגיל.

 

משטרת פנמה, עפ"י הפרסומים נכנסה לתמונה בשבוע האחרון והחלה בחקירת הפרשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x