תעשייה ופיננסים

בשורה לא טובה לשנה החדשה: הקפה עומד להתייקר

בשנה האחרונה מחירי פולי הקפה היו נמוכים, ופירוש הדבר שלמגדלים אין תמריץ להרחיב את המלאי. בנוסף, מספר מהלכים בתעשייה יובילו לעלייה בצריכה, מה שעלול לגרום לזינוק במחירים

שירות כלכליסט 13:4531.12.18

השנה החולפת התאפיינה במחירים נמוכים לפולי הקפה, ופירוש הדבר שלמגדלים אין תמריץ להרחיב את המלאי, כך מסביר רודריגו קוסטה מחברת המסחר הברזילאית קומקסים (Comexim). לפי האנליסטים, זאת בשילוב עם מהלכים שהתרחשו בתוך התעשייה, קרוב לוודאי שיובילו לעלייה בצריכה העולמית עלולים להיתרגם לזינוק במחירים.

 

המהלכים הללו כוללים השקעה של 5 מיליארד דולר של קוקה קולה בתחום הקפה, והעסקה של נסטלה – השלישית בגודלה בהיסטוריה של החברה - במסגרתה שילמה 7.15 מיליארד דולר עבור הזכות לשווק מוצרים של סטארבקס.

 

 

 

"אי אפשר שכל השחקנים בשרשרת האספקה ינצחו בו זמנית", הסביר לוסי דיאס, המנהל המסחרי ב- Cooxupe, קופרטיב מגדלי הקפה הגדול בעולם."עכשיו הגיע הזמן של התעשייה".

 

 

קפה של סטארבקס. העסקה שלה עם נסטלה תוביל לעליית מחירים קפה של סטארבקס. העסקה שלה עם נסטלה תוביל לעליית מחירים צילום: בלומברג

 

 

לפי ההערכות, חוזים עתידיים לקפה ייסחרו ב-2019 במחיר ממוצע של 1.24 דולר לפאונד, עלייה ממחיר של 1.15 דולר לפאונד השנה, שהיה נמוך מהמחיר הממוצע בחמש העשורים האחרונים. במקביל, הצריכה עלתה בממוצע של 3.6 מיליון שקים בשנה מאז עונת 2014-15, כך לפי נתוני משרד החקלאות האמריקאי.

 

2018 הייתה שנה קשה לחקלאים. המחירים לפולי קפה מסוג ערביקה, הסוג המועדף על רשת בתי הקפה סטארבקס, נפלו בסביבות 20% השנה במסחר בניו יורק לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2006. בדומה, המחיר השנתי הממוצע ששילמו לחקלאים בכברזיל היה הנמוך ביותר בארבע השנים האחרונות. הסיבה לכך היא שהעלייה בביקוש קוזזה על ידי זינוק בכמות המלאי, זאת על רקע השקעות גדלות בברזיל בעצים, בדשן ובטכניקות גידול משופרות ותנאי מזג אוויר כמעט מושלמים. עם זאת, השנה התפוקה בברזיל צפויה להצטמצם ל-55 מיליון שקים משיא של 63.4 מיליון שקים ב-2018.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x