תעשייה ופיננסים

יו"ר ניסאן המודח נעצר שוב - יממה לאחר ששוחרר

התביעה ביפן העלתה האשמות חדשות נגד קרלוס גוהן, שלפיהן העביר לחובת ניסאן 16.6 מיליון דולר שהפסיד בהשקעות

שירות כלכליסט 09:4221.12.18

התביעה ביפן עצרה אמש שוב את היו"ר המודח של חברת ניסאן, קרלוס גוהן, בעקבות האשמות חדשות על כך שהעביר לחובת החברה 16.6 מיליון דולר שהפסיד בהשקעות. המהלך הקטין מאוד את הסיכוי שגוהן יוכל להשתחרר בערבות בזמן הקרוב.

 

המעצר התרחש יום לאחר שבית משפט בטוקיו דחה באופן מפתיע את בקשת התביעה להאריך את מעצרו של גוהן, מה שהגביר את הסבירות שהוא יוכל להשתחרר בערבות.

 

משמעות המעצר המחודש היא שגוהן עשוי להישאר במעצר במשך 10ימים נוספים לפחות בבית הכלא בטוקיו בו הוא שוהה מאז שנעצר בחודש שעבר על בסיס האשמות ראשוניות בעבירות פיננסיות.

 

התביעה בטוקיו מסרה כי ההאשמות החדשות מבוססות על חשדות שסביב אוקטובר 2008, גוהן העביר עסקאות אישיות שלו לאחריות יצרנית הרכב כדי שיוכל להימנע מלשלם 16.6 מיליון דולר שהפסיד.

 

ההתפתחות הדרמטית בפרשה מהבוקר אירעה רק שעות בודדות לאחר שגוהן, באמצעות עורך דינו שצוטט ברשת המדיה היפנית NHK, נשבע לנקות את שמו בבית המשפט ולקיים מסיבת עיתונאים לאחר שחרורו. בין היתר הוא צוטט כאומר: "מצב הדברים הנוכחי לגמרי לא מתקבל על הדעת. אני רוצה להשמיע את עמדתי ולשקם את כבודי בבית המשפט".

 

קרלוס גוהן
קרלוס גוהן צילום: שאטרסטוק
 
גוהן נעצר לראשונה ב-19 בנובמבר בעקבות האשמות בהעלמת מחצית מהכנסותיו בשנים 2010 ל-2015. הוא נעצר שוב מאוחר יותר בעקבות האשמה דומה שמתייחסת גם לשנים 2015 ו-2018.

 

ניסאן הודיעה לאחר מעצרו כי גילתה עבירות אפשריות רבות שבוצעו, במסגרת חקירה פנימית שלה שהחלה בעקבות דברים שנחשפו ע"י חושף שחיתויות שהיה מודע לדברים. החקירה הפנימית עדיין מתנהלת, וכוללת חשדות לשימוש בכספי החברה לתשלום הוצאות אישיות.

 

מקורות אמרו לרויטרס שהחוקרים בודקים בין היתר שימוש בכספים שנחשבו כ"עתודת מנכ"ל" פנימית, ואת תפקידן של שלוחות בינלאומיות של החברה במסגרת העבירות.

 

פרשת גוהן שמה את מערכת המשפט הפלילית של יפן תחת תשומת לב בינלאומית והציתה ביקורת על כמה משיטותיה, כולל החזקת חשודים במעצר לפרקי זמן ארוכים ומניעה מעורכי דינם להיות נוכחים בחקירות, שיכולות להימשך עד שמונה שעות ברציפות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x