$
המזרח התיכון

ארה"ב התחילה לסגת מסוריה: "דאעש הובס"

הבית הלבן אישר שהכוחות האמריקניים נסוגים מסוריה, והודיע שחיילי ארה"ב מתחילים לשוב הביתה: "נערכים לשלב הבא במבצע נגד דאעש". דיווח: הנסיגה תושלם תוך 100 ימים, אנשי מחלקת המדינה יעזבו כבר ביממה הקרובה. הלוחמים הכורדים זועמים: "הנסיגה - סכין בגב"

ynet 19:1819.12.18

בבית הלבן אישרו הערב (יום ד') את הדיווחים על נסיגת הכוחות האמריקניים מסוריה, לאור ההצלחות במבצע נגד דאעש. בבית הלבן אמרו שארה"ב כבר התחילה להחזיר את חייליה הביתה, בזמן שהיא נערכת "לשלב הבא" במערכה נגד דאעש.

 

דוברת הבית הלבן אמרה הערב: "לפני חמש שנים דאעש היה כוח חזק ומסוכן מאוד במזרח התיכון, וכעת ארה"ב הביסה את החליפות הטריטוריאלית שלו". "הבסנו את דאעש בסוריה, וזו הייתה הסיבה היחידה להיות שם במהלך כהונת טראמפ", כתב הנשיא האמריקני היום בטוויטר.

 

 

 

ספינת תקיפה אמריקאית בסוריה ספינת תקיפה אמריקאית בסוריה צילום: אי פי איי

 

 

הדוברת שרה האקבי סנדרס הוסיפה: "הניצחונות האלה על דאעש בסוריה לא מצביעים על סופה של הקואליציה הבינלאומית או על הקמפיין שלה. אנחנו התחלנו להחזיר את הכוחות האמריקניים מסוריה, בשעה שאנחנו נערכים לשלב הבא של המבצע הזה". 

 

לפי ההערכות על אדמת סוריה יש כאלפיים חיילים אמריקנים. בבית הלבן טרם אמרו אם הנסיגה תהיה מלאה. גורם אמריקני אמר הערב שהנסיגה האמריקנית תושלם תוך 60 עד 100 ימים, ושבתוך 24 שעות יעזבו את סוריה כל אנשי מחלקת המדינה האמריקנית.

 

הנסיגה מגיעה אחרי שדאעש מוגר כמעט לגמרי בסוריה, אך עדיין מחזיק בכיסים אחרונים שם, ובשעה שבישראל יש חשש כבד מהתבססות איראן בארצו של בשאר אסד. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב: "שוחחתי שלום עם דונלד טראמפ ואתמול עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. הממשל האמריקני אמר לי שזו כוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה. הם הבהירו שיש להם דרכים אחרות להביא לידי ביטוי את השפעתם בזירה". 

 

"זוהי כמובן החלטה אמריקנית. אנחנו נלמד את לוחות הזמנים שלה, את צורת ההפעלה שלה וכמובן את ההשלכות לגבינו. בכל מקרה אנחנו נדאג לשמור על ביטחון ישראל ולהגן על עצמנו מהזירה הזאת".

 

הנסיגה מנוגדת לעמדה שהביעו בכירים אמריקנים, בהם שר ההגנה ג'ים מאטיס, שלפיה על צבא ארה"ב להישאר בסוריה בטווח הארוך כדי לסייע לוודא שדאעש לא יוכל לשוב ולהתעצם. גורמים בפנטגון אמרו היום כי הם עדיין מנסים לשכנע את הנשיא טראמפ לוותר על הנסיגה, בנימוק שפעולה כזו היא בגידה בבני הברית הכורדים שלחמו לצד הכוחות האמריקנים בסוריה - ועלולים למצוא עצמם תחת מתקפה טורקית קרובה.

 

הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, ארגון מורדים שמורכב בעיקר מלוחמים כורדים, מחה היום על ההחלטה האמריקנית לסגת מסוריה בשעה שהוא עדיין נלחם בגי'האדיסטים. בארגון אמרו שמדובר ב"סכין בגב" וב"בגידה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x