$
חברה וסביבה

אש, גז מדמיע ו-500 עצורים: שבת נוספת של עימותים בפריז

נמשכת האלימות במחאת "האפודים הצהובים" נגד יוקר המחיה: 40 אלף יצאו לרחובות צרפת, עשרות פצועים בפריז. חנויות נבזזו, מכוניות הוצתו. מפגינים: "ירדנו על הברכיים וירו עלינו גז מדמיע, דברים יתפוצצו הלילה". תושבים מסתגרים בבתים, התיירים מבולבלים: "אין רכבת תחתית, אייפל סגור"

ynet 20:1508.12.18

בפריז בירת צרפת נמשכים גם הערב (שבת) העימותים בין שוטרים לבין מפגינים מתנועת המחאה "האפודים הצהובים", הזועמים על יוקר המחיה ועל התנהלותו של הנשיא עמנואל מקרון. מאז שעות הבוקר נראים שוטרים רודפים אחרי מפגינים ברחבי העיר כבמעין משחק של חתול ועכבר.

 

 

 

מפגינים בפריז הציתו במהלך היום והערב פחים ומכוניות, ושוטרים, חלקם רכובים על סוסים, ירו גז מדמיע כדי לפזר אותם. יותר מ-600 בני אדם נעצרו, ויותר מ-500 עדיין מוחזקים במעצר. מספר הפצועים עומד על יותר מ-30.

פריז היום פריז היום צילום: איי אף פי

 

 

לדברי הרשויות, כ-8,000 בני אדם באו היום להשתתף בהפגנות בפריז ועוד כ-31 אלף איש מפגינים בערים אחרות ברחבי צרפת. יאניס ארגס, צעיר בן 21 מפרברי פריז, טען שגם היום הפעילו השוטרים כוח מופרז נגד המפגינים. "היינו על הברכיים והם ירו עלינו גז מדמיע", טען. "אני אומר לכם, דברים הולכים להתפוצץ הלילה".

שער הניצחון, פריז שער הניצחון, פריז צילום: איי אף פי

 

גם מקור במשטרת צרפת אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא חושש שאחרי רדת החשכה העניינים ייצאו משליטה. בשבוע שעבר, נזכיר, נרשמו בפריז המהומות הקשות ביותר שידעה העיר מאז מאי 1968. במהלך יום שבת שעבר הציתו מפגינים בפריז 112 מכוניות ובזזו שם שלל חנויות.

 

קבוצות גדולות של מפגינים נראו היום צועדות למזרח פריז, שם החלה הפגנה נגד הפגיעה באקלים. ניידות משטרה נראו פורצות מחסומים מאולתרים בשדרת האוסמן, שם נבזזו סופרמרקטים וכמה מכוניות הוצתו. ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ קרא לשמור על איפוק: "נעשה כל שביכולתנו כדי שהיום יהיה יום ללא אלימות, כדי שהדיאלוג שהחל השבוע יוכל להימשך בדרך הטובה ביותר שיש", אמר בטלוויזיה הצרפתית.

אש בפריז אש בפריז צילום: רויטרס

 

תנועת המחאה "האפודים הצהובים", נזכיר, התעוררה על רקע כוונתו של נשיא צרפת להעלות בינואר הקרוב את המס על הדלק. מקרון ואנשיו טענו אמנם כי הנשיא לא יחזור בו מהחלטתו, אבל על רקע המהומות הקשות ברחבי המדינה בשבועות האחרונים הודיעה ממשלת צרפת ביום שלישי האחרון כי העלאת המס תוקפא - ויממה אחר כך הוכרז כי היא תבוטל כליל.

מפגינים עוטים אפודים צהובים מפגינים עוטים אפודים צהובים צילום: רויטרס

 

מתוך הנחה שגם היום יתרחשו מהומות ברחבי צרפת פרסה המשטרה מבעוד מועד 89 אלף שוטרים בערים שונות במדינה, כ-8,000 מהם בפריז. ברשויות יש מי שטוענים כי אף שתנועת "האפודים הצהובים" החלה כתנועת מחאה עממית אותנטית - לאחרונה השתלטו עליה גורמים פורעי חוק מהימין הקיצוני ומהשמאל הקיצוני המנצלים אותה למטרותיהם שלהם.

 

מהומות בפריז מהומות בפריז צילום: אי פי איי

שר הפנים הצרפתי טען כי מדובר בחוליגנים: "הטראבל-מייקרים יכולים להיות אפקטיביים רק כשהם מסווים את עצמם ומתחזים לאנשי האפודים הצהובים". האפודים הצהובים, נזכיר, נבחרו לסמל המחאה נגד העלאת מס הדלק משום שכל נהג בצרפת מחויב להחזיק אפוד מסוג זה במכוניתו למקרה חירום.

מחאה בפריז מחאה בפריז צילום: איי פי

 

גיום בן ה-28, אחד המפגינים שהשתתפו במחאות היום, אמר: "באנו לכאן כדי להפגין בדרכי שלום, לא לשבור דברים. אנחנו רוצים שוויון, אנחנו רוצים לחיות, לא לשרוד".

 

פריז נראתה היום ברובה כמו עיר רפאים: מוזיאונים וחנויות נסגרו, וגם הגישה לאתרים מפורסמים כמו מגדל אייפל והלובר נחסמה. כל זה קורה דווקא ביום שהיה אמור להיות רווחי במיוחד לבעלי העסקים - יום קניות לקראת חג המולד המתקרב. רק תיירים מעטים נראו היום ברחובות, והרשויות המליצו לתושבים להישאר בבית. פסקל, העובד בקבלה של בית מלון בפריז, סיפר: "התיירים קצת מבולבלים - אין רכבת תחתית, אין חנויות, אין מוזיאונים. אבל נראה שהם לוקחים את זה בקלות".

 

אף שהממשלה חזרה בה מהכוונה להעלות את מס הדלק, מפגיני "האפודים הצהובים" מתכוונים להמשיך במחאה. כעת הם דורשים ויתורים נוספים, בהם הפחתת מיסים נוספים, העלאת שכר המינימים, הפחתת מחירי החשמל, הטבות רבות יותר לגמלאים ואפילו התפטרות של הנשיא מקרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x