$
תעשייה ופיננסים

יצרנית מרלבורו במגעים לרכישת חברת קנאביס קנדית

חברת אלטריה, השחקנית הגדולה ביותר עד כה שתיכנס לשוק המריחואנה, מנהלת במקביל מו"מ לרכישת 40% מחברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול

שירות כלכליסט 19:5204.12.18

שוק הקנאביס העולמי מוסיף להתחמם. חברת אלטריה, שבבעלותה מותגי הסיגריות מרלבורו ופיליפ מוריס קיימה מגעים ראשוניים לרכישת יצרנית הקנאביס הקנדית קרונוס - על כך מדווח "הפייננשל טיימס".

 

 

 

אם תבשיל העסקה, תהיה זו הרכישה המשמעותית הראשונה של חברת מריחואנה על ידי חברת סיגריות גדולה, זאת על רקע גל הלגליזציה בצפון אמריקה.

 

קנדה היא המדינה הגדולה ביותר עד כה שאישרה שימוש במריחואנה לצורכי פנאי, והיא הצטרפה למדינות בארה"ב שבהן העישון חוקי, ביניהן קליפורניה, וושינגטון הבירה וקולורדו. על פי ההערכות, ההוצאה על קנאביס צפויה לטפס ל־32 מיליארד דולר עד 2020 מ־9.5 מיליארד דולר השנה.

 

מקרונוס מסרו בתגובה כי הם מנהלים דיונים עם אלטריה על השקעה פוטנציאלית. "לא הושגה עדיין שום הסכמה בנוגע לעסקה, ואין ערובה לכך שהדיונים יובילו להשקעה או לכל עסקה אחרת בין החברות", כך בהודעת החברה. שווי השוק של קרונוס עומד על כ־1.8 מיליארד דולר, כך לפי מחיר הסגירה של המניה שלשום, שעמד על 10.17 דולרים.

 

הפריחה בשוק הובילה לכך, שעד כה נחתמו השנה עסקאות בשווי של מעל 10 מיליארד דולר עם חברות קנאביס, פי שבעה לעומת 2017, כך לפי נתונים של חברת המחקר דילוג'יק. עם העסקאות הבולטות בתחום נמנית השקעה של 4 מיליארד דולר בקירוב שביצעה חברת המשקאות קונסטליישן ברנד בקנופי גרות', חברת קנאביס נוספת מקנדה. לפי הדיווחים, גם יריבתה דיאג'או שעומדת מאחורי מותגים כמו ג'וני ווקר, בוחנת הזדמנויות השקעה במגזר.

 

במקביל להתעניינות במריחואנה, בשבוע שעבר נחשף כי אלטריה מנהלת מו"מ לרכישת אחזקה של 40% בחברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול, עם אפשרות להגדיל את האחזקה לשליטה מלאה בהמשך.

 

הצעדים הללו מגיעים בעוד המכירות של סיגריות רגילות נמצאות בירידה. לפי תחזית של וולס פארגו, נפח מכירות הסיגריות בארה"ב יצטמצם השנה ב־4.2%, קצב מהיר מעט יותר מהממוצע בשנים האחרונות. יתרה מכך, נתונים רשמיים של הממשל מצביעים על כך ששיעור המעשנים בקרב האוכלוסיה הבוגרת בארה"ב עמד בשנה שעברה על 14%, הנמוך ביותר אי־פעם. בהתאם, מניית אלטריה צנחה ביותר מ־20% בשנה האחרונה, לכ־55 דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x