$
בשולי החדשות

מציור ועד שמלה: החפצים היקרים ביותר שנמכרו במכירה פומבית

על סלבטור מונדי של דה וינצ'י התחרו במשך 19 דקות, מהפרארי 250 GTO נותרו רק 36 מכוניות, משקלו של הבול ששווה 9.48 מיליון דולר הוא 0.04 גרם ובובת הברבי עונדת שרשרת יהלומים במשקל 4 קראט. הפריטים ששווים סכומי עתק

שירות כלכליסט 23:0001.12.18

גם אם לעיתים נדמה שאי אפשר לקבוע ערך ממשי ליצירות אמנות, עסקי המכירות הפומביות מוכיחים שוב ושוב שלכל דבר יש מחיר - ושבחלוף מספר שנים, המחיר הזה יכול אפילו לעלות. מה יש בפריטים מסוימים שהופך אותם לכאלו ששווים סכומי עתק של מאות מיליוני דולרים?

 

באתר artnet הרכיבו רשימה של הפריטים היקרים ביותר שנמכרו אי פעם במכירות פומביות.

 

יצירת האמנות היקרה ביותר: סלבטור מונדי, של לאונרדו דה וינצ'י (1500)  

 צילום: רויטרס

 

מחיר: 450.3 מיליון דולר

מתי: נובמבר 2017

איפה: בית המכירות הפומביות כריסטי'ס, ניו יורק

 

היצירה הזו נחשבה לאחרונה של דה וינצ'י שנותרה בידיים פרטיות, ולכן עוררה עניין רב. בסופו של דבר שני קונים התחרו עליה במשך 19 דקות. המנצח הוא, לפי ההערכות, יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמן, שככל הנראה תרם את הציור לאיחוד האמירויות הערביות.

 

הפסל היקר ביותר: L’homme au doigt, של אלברטו ג'קומטי (1947)   

 

 צילום: גטי אימג'ס

 

מחיר: 141.3 מיליון דולר

מתי: מאי 2015

איפה: בית המכירות הפומביות כריסטי'ס, ניו יורק

 

בעשור האחרון זינקו המחירים ליצירותיו של ג'קומטי, והוא נחשב היום לפסל היקר ביותר בכל הזמנים. הפסל הזה נוצר בלילה אחד באוקטובר 1947, כחלק מהכנות לקראת תערוכה בגלריית פייר מאטיס. במקור תכנן ג'קומטי שהיצירה תכלול שתי דמויות, אך בסופו של דבר נטש את הרעיון ונותר עם דמות אחת. אייל קרנות הגידור, סטיבן כהן, רכש את הפסל עבור 141.3 מיליון דולר.

 

היהלום היקר ביותר:הכוכב הוורוד CTF   

 

 צילום: גטי אימג'ס

  

מחיר: 71.2 מיליון דולר

מתי: אפריל 2017

איפה: סות'ביס, ניו יורק

 

היהלום במשקל 59.6 קראט נכרה ב-1999 באפריקה על ידי חברת התכשיטים דה בירס, וגודלו 2.6 ס"מ על 2 ס"מ. הוא זכה לשם 'הכוכב הוורוד CTF' לאחר שהקונגלומרט ההונג קונגי, צ'או טאי פוק, שבבעלותו גם רשת חנויות תכשיטים, רכש אותו. השם הוא הוקרה לאביו של הבעלים.

 

המכונית היקרה ביותר: פרארי 250 GTO שנת 1962

 

 צילום: בלומברג

  

מחיר: 48.4 מיליון דולר

מתי: אוגוסט 2019

איפה: RM סות'ביס

 

ג'ורג' וויטן, לשעבר בכיר במיקרוסופט וחובב מכוניות עתיקות, מכר את מכונית הספורט האדומה הזו בקיץ האחרון. המחיר שבר את השיא הקודם בקרוב ל-10 מיליון דולר. הפרארי הזו נתפסת לעיתים קרובות כ"גביע הקדוש" של עולם אספנות הרכב – נותרו רק 36 מכוניות, וכולן עדיין פעילות.

 

המטבע היקר ביותר: The Flowing Hair Silver דולר מנחושת  

 

 צילום: ויקיפדיה

 

מחיר: 10 מיליון דולר

מתי: ינואר 2013

איפה: סטאקס באורס

 

המטבע היחיד אי פעם שנמכר ביותר מ-10 מיליון דולר, והראשון שהנפיקה הממשלה האמריקאית. הוא הוטבע בסביבות 1794, ומכיל 90% כסף ו-10% נחושת. עד להקמת המטבעה הפדראלית ב-1972 המטבעות הונפקו על ידי המושבות והמדינות עצמן, כמו מסצ'וסטס, קונטיקט וניו ג'רזי, וחלקם אף הונפקו על ידי מדינות זרות.

 

הבול היקר ביותר: בול מגנטה בשווי סנט של גניאה הבריטית 

 

 צילום: Sotheby's

 

מחיר: 9.48 מיליון דולר

מתי: יוני 2014

איפה: סות'ביס, ניו יורק

 

במשקל של 0.04 גרם, חתיכת הנייר הקטנה הזו היא בלי כל ספק הפריט היקר ביותר לפי משקל, לאחר שנמכרה ביותר מתשעה מיליון דולר. המחיר המקורי של הבול הזה ב-1856 עמד על פני אחד. הבול בצבעי אדום הוא היחיד מסוגו, והוא עבר ידיים רבות - כולל אלו של איל הטקסטיל האמריקאי, ארתור הינד, וג'ון דו פונט. לאחר מותו של דו פונט בכלא, נמכר הבול ב-2014 במחיר הגבוה פי 4 ממחיר השיא הקודם ששולם עבור בול במכירה פומבית. הקונה הוא מעצב הנעליים סטיוארט וייצמן, שהעדיף לשמור את הבול בכיס האחורי של המכנסיים שלו. "משאית משוריינת שיוצאת מסות'ביס תספק יותר מדי חומר למחשבה לחוליגנים", הסביר.

 

פריט לבוש של מפורסמים: שמלת הסאבווי של מרילין מונרו

  

 צילום: youtube

 

מחיר: 5.5 מיליון דולר

מתי: יוני 2011

איפה: Profiles in History, בוורלי הילס

 

שמלת הקוקטייל הזו עוצבה על ידי מעצב התלבושות וויליאם טרווילה, עבור סרטו של בילי ווילדר מ-1955, חטא על סף ביתך. זוהי אחת התלבושות הידועות ביותר בהיסטוריה הקולנועית, שלנצח תזכיר את ניסיונה של מונרו לכסות את עצמה בעודה עומדת מעל לפתח אוורור. השמלה הייתה בעבר בבעלותה של השחקנית דבי ריינולדס, ונמכרה כפריט המרכזי במכירה פומבית של מזכרות קולנועיות.

 

הצילום היקר ביותר: ריין 2 (1999) של אנדראס גורסקי

  

 צילום: Christies

 

מחיר: 4.34 מיליון דולר

מתי: נובמבר 2011

איפה: כריסטי'ס, ניו יורק

 

גורסקי משתמש בטכנולוגיה דיגיטלית כדי לייצר מניפולציות בצילומי הנוף שהוא מצלם, ומדגיש איכויות רשמיות כמו צבע וקווים. בתצלום הזה גורסקי הציג אידיאל "אפלטוני" של הנהר, והעלים את המבנים והאנשים שהפריעו לנוף שלו.

 

מזכרת מהחלל: חללית ווסטוק 3KA-2 הסובייטית

  

 צילום: Sotheby's

 

מחיר: 2.9 מיליון דולר

מתי: אפריל 2011

איפה: סות'ביס, ניו יורק

 

החללית הזו חגה מעל כדור הארץ ב-1961, כשעל סיפונה כלב בשם סטאר ובובה בגודל אנושי בשם איוון איוונוביץ'. חזרתה בשלום לארץ סללה את הדרך להפיכתו של הקוסמונאוט הסובייטי יורי גגארין לאדם הראשון ששוגר לחלל.

 

בקבוק יין: רומנה קונטי (1945)

  

 צילום: Sotheby's

  

מחיר: 558 אלף דולר

מתי: אוקטובר 2018

איפה: סות'ביס ניו יורק

 

במהלך המכירה הזו הצליחו בסות'ביס לשבור פעמיים את השיא לבקבוק היין היקר ביותר שנמכר אי פעם, הודות לשני בקבוקים של רומנה קונטי מ-1945 מהאוסף הפרטי של רוברט דרוהין. בקבוק אחד נמכר ב-558 אלף דולר והשני ב-496 אלף דולר. זאת, בעוד שהשיא הקודם שנקבע בשנת 2007 עמד על 311 אלף דולר. כלל היינות ממרתף היינות של דרוהין נמכרו עבור 7.3 מיליון דולר, סכום גבוה פי 5 מההערכות המוקדמות.

 

כרזת סרט: הכרזה המקורית של 'דרקולה' (1931) 

 

 צילום: Heritage Auctions

 

מחיר: 525,800 דולר

מתי: נובמבר 2017

איפה: הריטאג' אוקשיינס, טקסס

 

הכרזה הזו היא אחת משתיים בודדות שנותרו מהגרסה המקורית של סרט האימה הזה מ-1931. הכרזה כוללת איור של השחקן בלה לוגסי, שהעניק לערפד מעמד קאלט כלל עולמי. עד מכירתה ב-2017, הייתה הכרזה בידיים פרטיות החל משנות ה-50.

 

בובת ברבי: סטפני קנטורי

 

 צילום: גטי אימג'ס

  

מחיר: 302 אלף דולר

מתי: אוקטובר 2010

איפה: כריסטי'ס, ניו יורק

 

הבובה בגובה 29.2 ס"מ עוצבה על ידי התכשיטן האוסטרלי סטפנו קנטורי, והיא לובשת שמלת סטרפלס שחורה עם שרשרת יהלומים המורכבת מיהלום ורוד במשקל קראט ויהלומים לבנים במשקל 3 קראט. ההכנסות מהמכירה הועברו לאגודה לחקר סרטן השד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x