$
חברה וסביבה

אלה המדינות המשגשגות ביותר בעולם - ואיפה ישראל?

נורבגיה שמרה על המקום הראשון בדירוג של מכון המחקר לגאטום, המתבסס על מדדים שונים בהם התוצר ומספר שעות המנוחה היומיות; מי בעשירייה הפותחת?

שירות כלכליסט 22:0728.11.18

ישראל דורגה במקום ה-37 ברשימת המדינות המשגשגות בעולם, כך לפי הדירוג השנתי שמפרסם מכון המחקר לגאטום (Legatum Institute).

 

 

הדירוג, המתפרסם זו השנה ה-12, מבוסס על סקר רחב לקביעת מידת ה"שגשוג" של מרבית המדינות בעולם. שגשוג נקבע על פי שילוב של יותר מ-100 גורמים - מחוזק הכלכלה ועד לסביבה הטבעית. בלגאטום עקבו אחר מדדים מסורתיים כמו תמ"ג לנפש ומספר האנשים במשרה מלאה, ובמקביל נתחו גם נתונים כמו מידת האבטחה של האינטרנט במדינה ועד כמה התושבים נחים ביום-יום.

 

המדדים הללו חולקו ל-9 תת קטגוריות: איכות הכלכלה, הסביבה העסקית, מינהל, חירות אישית, הון חברתי, בטיחות וביטחון, חינוך, בריאות והסביבה הטבעית. הסיבה לבחירה במדדים הללו היא שתמ"ג אינו מספיק כדי למדוד את חוויית החיים של התושבים. שגשוג הוא יותר מרק מדד של עושר, ולכן נבחרו מדדים אחרים המייצגים רווחה כללית. הדירוג מצא כי למדינות משגשגות יש כלכלות פתוחות ואנשים שמצליחים להגשים את מלוא הפוטנציאל שלהם.

 

נורבגיה שמרה כאמור על המקום הראשון בדירוג, שבו היא מחזיקה בשמונה מתשע השנים האחרונות – רק ב-2016 הודחה מהמקום הראשון על ידי ניו זילנד.

 

ישראל דורגה כאמור במקום ה-37, עלייה של מקום אחד לעומת השנה שעברה. היא חזקה בשירותי בריאות (מקום 16 בעולם) אבל חלשה בקריטריון של ביטחון האזרחים (מקום 100) ובקריטריון סביבה טבעית (מקום 94), שמודד את איכות הסביבה ומאמצי השימור.

 

ניו זילנד דורגה שנייה, ואחריה פינלנד שדורגה במקום הראשון בקטגוריות חינוך ומינהל. שוויץ ודנמרק סוגרות את החמישייה הראשונה. באופן כללי, יש נציגות גדולה לאירופה בפסגה - 8 מבין 10 המדינות הראשונות.

 

מלבד ניו זילנד, קנדה במקום השמיני היא הנציגה הלא אירופית השנייה, והיא מדורגת אחרי שבדיה ובריטניה במקומות השישי והשביעי, בהתאמה. הולנד ואירלנד סוגרות את העשירייה.

 

ארה"ב דורגה במקום ה-17, אך ראשונה בקטגורייה סביבה עסקית.

 

במקום האחרון מדורגת אפגניסטן, ולפניה תימן וצ'אד.

 

 

מקום עשירי - אירלנד מקום עשירי - אירלנד צילום: גטי

 

מקום תשיעי - הולנד מקום תשיעי - הולנד צילום: AP

 

מקום שמיני - קנדה מקום שמיני - קנדה צילום: CBC

 

מקום שביעי - בריטניה מקום שביעי - בריטניה צילום: גטי

 

מקום שישי - שבדיה מקום שישי - שבדיה צילום: גטי

 

מקום חמישי - דנמרק מקום חמישי - דנמרק צילום: europeword
 
מקום רביעי - שוויץ מקום רביעי - שוויץ צילום: ויקיפדיה

 

מקום שלישי - פינלנד מקום שלישי - פינלנד צילום: inverse

 

מקום שני - ניו זילנד מקום שני - ניו זילנד צילום: straytravel

 

מקום ראשון - נורבגיה מקום ראשון - נורבגיה צילום: רויטרס
בטל שלח
    לכל התגובות
    x