$
חברה וסביבה

"מקרון הגנב, תתפטר": גז מדמיע וזרנוקי מים נגד מפגינים בפריז

מאות מוחים המשתייכים לקבוצת "האפודים הצהובים", זועמים על הכוונה להעלות את מחירי הדלק ב-1 בינואר ומתפרעים בשאנז אליזה. המשטרה משתמשת נגדם באמצעים לפיזור הפגנות

ynet 14:3524.11.18
מאות מפגינים גודשים היום (שבת) את שדרות השאנז אליזה בפריז שבצרפת במחאה על הכוונה להעלות את מחירי הדלק ב-1 בינואר, כמו גם מדיניותו הכלכלית של נשיא המדינה עמנואל מקרון. מדובר בשבוע השני של ההפגנות הללו - שהפכו שוב אלימות. כוחות המשטרה מנסים להדוף את המפגינים באמצעות גז מדמיע וזרנוקי מים. היום צפויות ההפגנות להסלים ולהתרחב.

 

פעילי המחאה מכנים את עצמם "האפודים הצהובים", על שם אפודי הבטיחות שנהגים בצרפת נדרשים להחזיק במכוניתם למקרה חירום. הם נוהגים להגיע להפגנות לבושים באפודים האלה.

 צילום: רויטרס

 

 צילום: רויטרס

 

 צילום: איי אף פי

 

מארגני המחאה הבטיחו לדבוק בה עד שהממשלה תחזור בה מהחלטתה להעלות את המס. התנועה העומדת מאחורי ההפגנות מייצגת אזרחים ממעמד הביניים ואזרחים דלי אמצעים הנסמכים על מכוניותיהם כדי להגיע לעבודה. כמה מפגינים שרו את ההמנון הלאומי, "לה מרסייז", בעוד שאחרים קראו להתפטרותו של מקרון וכינו אותו "גנב".

 

המוחים זועמים על המסים שהטיל מקרון בשנה שעברה על מחירי הדלקים, שנועדו לעודד את ציבור הנהגים לעבור להשתמש באמצעי תחבורה "ירוקים". לצד המסים, הציעה הממשלה הטבות ותמריצים לנהגים שירכשו כלי רכב שאינם מזיקים לסביבה.

 

ביום ב' השבוע חסמו מפגינים את הגישה לשלושה מתקני נפט ברחבי צרפת, בהם שניים השייכים לחברת "טוטאל". בכך נכנסה ליומה השלישי מחאתם של המפגינים המכונים "האפודים הצהובים" נגד מדיניותו הכלכלית של הנשיא עמנואל מקרון.

 

בשבוע שעבר השתתפו כ-300 אלף בני אדם בהפגנות בכבישים ברחבי צרפת, וגרמו לפקקי תנועה ארוכים ולכמה תאונות - בהן תאונה שבה נהרגה אישה כשנהג מבוהל האיץ ופגע בה.

 צילום: איי אף פי

 

 צילום: איי אף פי

 

 צילום: EPA

 

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ הדגיש כי למרות המחאה, מתכוונת הממשלה לדבוק בהחלטתה להעלות את המס על הדלק ב-1 בינואר. "הנתיב שבו בחרנו טוב ונמשיך בו", אמר. "אתה לא משנה את דעתך לפי הכיוון שאליו נושבת הרוח".

 

הזעם על העלאת המס בא בשעה שבציבור שוררת אי שביעות רצון מהנשיא מקרון, הנתפש על-ידי חלק מהצרפתים כמנותק מהעם, כנהנתן וכמי שתוכניתו הכלכלית מיטיבה עם העשירים. אף שהעלאת המס עומדת בלב המחאה, מפגינים קושרים אותה לשלל בעיות אחרות הנגזרות מיוקר המחיה בצרפת. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x