פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

המערב לא קונה את הבטחת סין להיות מעצמת יבוא

שי ג'ינפינג הבטיח יבוא בהיקף 40 טריליון דולר בפתיחת תערוכת סחר בינלאומית בשנגחאי. אבל ארה"ב החרימה את האירוע, אירופה שלחה נציגים זוטרים וחברות זרות התרעמו על מחירי ההשתתפות בפאנלים

טום הנקוק וגבריאל וילדאו, פייננשל טיימס 22:0005.11.18

ראשי מדינות, שרים ומנכ"לים של חברות בינלאומיות התכנסו היום (ב') בשנגחאי, סין, בשילוב יוצא דופן של פסגה פוליטית ותערוכת מסחר.

 

 

 

נשיא סין שי ג'ינפינג פתח את תערוכת היבוא הבינלאומית של סין (CIIE) בנאום שהדגיש את תפקידה של סין כיבואנית סחורות מובילה. בנאומו הנשיא שי המשיך את הקו שאותו הוא הציג בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס אשתקד שלפיו סין אמונה על שמירת כללי הסחר הבינלאומי, ומתח ביקורת על מדיניות ארה"ב.

 

חוק הג'ונגל

"ככל שהגלובליזציה מעמיקה, עמדות בסגנון 'חוק הג'ונגל' ו'המנצח לוקח הכל' מובילות אותנו למבוי סתום", אמר שי. הנשיא הסיני חזר על הבטחות שכבר השמיע בעבר להוריד מסי יבוא ולפתוח את המשק הסיני. עוד הוא הצהיר כי מדינתו תייבא סחורות ושירותים בהיקף 40 טריליון דולר במהלך 15 השנים הבאות. למרות ההצהרות הללו, נציגי ממשלות המערב היו רחוקים מלהשתכנע. "סין היתה יכולה לנצל את ההזדמנות הזו כדי להכריז על צעדים של ממש לרפורמות שיפתחו את הכלכלה שלה בלי שזה ייראה כאילו הם מתקפלים בפני הלחץ האמריקאי. הרבה מדינות קיוו לכך", אמר ל"פייננשל טיימס" דיפלומט אירופי.

 

ארה"ב לא שלחה נציג לתערוכה. "אנו קוראים לסין לנקוט רפורמות נחוצות ולסיים את פרקטיקות הסחר הלא הוגנות שהיא נוקטת", מסרה שגרירות ארה"ב בבייג'ינג.

נוסף על ההססנות שמפגינה סין באשר להורדת חסמי יבוא, מדינות מערביות מודאגות מאוד מתוכנית "מייד אין צ'יינה 2025" שבמסגרתה הממשלה מתכוונת להגדיל את נתח השוק של מוצרי טכנולוגיה מתוצרת מקומית, החל ממכשור רפואי ועד לרובוטיקה. כבר כעת הרכש הממשלתי נרתם למטרה זו.

 

מנגד, לפי אתרים רשמיים של הממשלה הסינית, בייג'ינג לחצה על חברות מקומיות להגדיל את היקף הרכש שלהן מחברות זרות ערב התערוכה, במה שהוגדר כ"משימה פוליטית". בעקבות הצעדים התחייבו חברות בשנגחאי לבצע רכש של 4 מיליארד יואן (כ־60 מיליון דולר) מחברות זרות.

 

 

 

סין הגדילה את היקף היבוא אליה בקצב שנתי ממוצע של 9% בעשור האחרון - יותר מהעלייה בקצב היצוא. בסך הכל ייבאה סין בשנה שעברה סחורות ושירותים בשווי 2.1 טריליון דולר.

 

ברבעון הראשון של השנה סין אף היתה בגירעון מסחרי עם שאר העולם - לראשונה בתולדותיה. גירעונות במאזן הסחר של סין צפויים להיות תכופים יותר ככל שהמדינה תייבא יותר סחורות אליה ויותר סינים ייצאו לטייל בעולם.

 

יותר מ־3,000 חברות מ־130 מדינות משתתפות בתערוכה בשנגחאי, כולל ענקיות כמו ג'נרל מוטורס, מיקרוסופט, וולמארט, טסלה, פייסבוק וגוגל.

 

חופש כפוי למקומיים

עם זאת, כמה מהחברות התרעמו על כך שמחיר כרטיס כניסה לנאום הפתיחה של הנשיא שי עמד על 20 אלף יואן (כ־2,900 דולר). מחיר כרטיס הכניסה לפאנלים בשולי התערוכה עמד על 16 אלף יואן (כ־2,400 דולר) ועורר גם הוא ביקורת חריפה. עם המשתתפים בפאנלים הללו נמנים מייסד מיקרוסופט ביל גייטס ומייסד עליבאבא ג'ק מא.

 

 

 

לדברי משתתפים בתערוכה בשנגחאי, השלטונות הסיניים הערימו קשיים על מי שרצה להקים דוכנים במתחם שבו נערך האירוע, ואף דרשו כי הם יוקמו ימים רבים לפני פתיחתה, מסיבות של ביטחון. האבטחה באזור שנגחאי הודקה לקראת התערוכה, וחברות בעיר קיבלו הוראה לתת לעובדיהן שלושה ימי חופש לרגל האירוע. מלונות בעיר נצטוו לערוך שיפוצים שעלו כ־2 מיליון דולר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x