$
המזרח התיכון

טראמפ: "המעצרים בסעודיה - צעד חיובי ראשון, לא אסכן את מכירות הנשק למדינה"

הנשיא האמריקאי התייחס להודעת סעודיה באשר לגל המעצרים שבוצע בפרשת מותו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י. לדברי טראמפ, הוא מעדיף לא לפגוע בחברות אמריקאיות ובמשרות על ידי "קיצוץ של מיליארדי דולרים במכירות של כלי נשק לסעודיה"

שירות כלכליסט 18:2520.10.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כינה את הודעתה של סעודיה באשר לשורת מעצרים שבוצעו בפרשת מותו של עיתונאי הוושינגטון טיימס ג'מאל חשוקג'י "צעד חיובי ראשון". עוד הוסיף כי מה שקרה לעיתונאי הסעודי הוא "בלתי מקובל".

 

 

 

טראמפ אמר כי הוא יעבוד עם הקונגרס בנושא, אך הוא מעדיף לא לפגוע בחברות אמריקאיות ובמשרות על ידי קיצוץ של מיליארדי דולרים במכירות של כלי נשק לממלכה הסעודית. טראמפ התגאה במכירות נשק בהיקף של 110 מיליארד דולר לערב הסעודית, למרות שהעסקאות עצמן עוד לא הבשילו.

 

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן צילום: בלומברג

 

 

הנשיא האמריקאי הוסיף כי הוא מעוניין לשוחח עם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סלמאן לפני "הצעדים הבאים שיבוצעו".

 

מוקדם יותר הודיעה סעודיה כי עצרה "18 בכירים סעודיים המקושרים לפרשת היעלמותו של חשוקג'י לאחר חקירה קצרה". הנשיא טראמפ הגדיר את מותו של העיתונאי כ"אירוע נורא, שלא חלף מתחת לרדאר".

 

טראמפ דיבר במהלך "שולחן עגול" באריזונה. הוא נשא דברים לאחר האישור שניתן על ידי ממשלת סעודיה, ולפיו חשוקג'י נרצח. עם זאת, הממלכה מסרה כי העיתונאי, ששמר על קו ביקורתי כלפי משפחת המלוכה הסעודית, נהרג "במהלך ריב עם סוכנים סעודיים" בקונסוליה של המדינה באיסטנבול.

 

גרסה זו שונה מאוד מדיווחים אחרים שנמסרו קודם לכן, ולפיהם העיתונאי עבר עינויים והתעללות קשה לפני שנרצח. על פי דיווחים בכלי תקשורת זרים, הקבוצה שרצחה לכאורה את חשוקג'י כללה אישים המקושרים לנסיך הכתר הסעודי, אף שהוא הכחיש את מעורבותו האישית בעניין.

 

הבית הלבן מסר בהצהרה שפרסם בעניינו של חשוקג'י כי הוא ימשיך לדרוש "צדק ושקיפות שעולים בקנה אחד עם הזכות להליך הוגן".

 

טראמפ אמר לעיתונאים אתמול כי הוא סבור שההסבר הסעודי מניח את הדעת. עם זאת, רבים אחרים לרבות בן בריתו הפוליטי של הנשיא, הסנאטור לינדסי גראהם, לא "קנו" את הגרסה הסעודית המאוחרת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x