$
חברה וסביבה

סעודיה מודה: העיתונאי מת ב"קטטה" בקונסוליה

18 יום אחרי ההיעלמות שהסעירה את העולם, מודה סעודיה - ג'מאל חשוקג'י אינו בחיים. לפי תוצאות החקירה שערכה, מבקר המשטר נהרג בקטטה בינו לבין אנשים שפגש בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. הסעודים מסרו בנוסף כי סגן ראש המודיעין ויועץ ליורש העצר פוטרו ו-18 איש נעצרו. טראמפ: "סעודיה לא שיקרה, ההסבר אמין"

ynet 08:1820.10.18
סעודיה הודתה הלילה (שבת) כי העיתונאי מתנגד המשטר שנעדר ג'מאל חשוקג'י מת. בהצהרה של התובע הכללי במדינה על התוצאות הראשוניות של חקירת הפרשה נמסר כי קטטה פרצה בין חשוקג'י לבין אנשים שפגש בקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר, וכי הוא מת במהלכה. העילמותו עוררה סערה בינלאומית וגרמה למתיחות בין סעודיה למערב.

 

התובע הכללי הוסיף כי עד כה עצרו הרשויות 18 אזרחים סעודים בחשד למעורבות בפרשה והחקירה נמשכת. בנוסף, סגן ראש שירותי המודיעין, אחמד אל-עסירי, ויועץ בכיר ליורש העצר, סעוד אל-קטאני, פוטרו בשל חלקם בפרשה. המלך סלמאן הביע "צער עמוק" על מותו של העיתונאי והורה על הקמת ועדה בראשות יורש העצר מוחמד בן סלמאן כדי לבנות מחדש את שירותי המודיעין במדינה.

 

גורם סעודי רשמי המעורה בפרטי החקירה אמר כי יורש העצר לא ידע על התוכנית להרוג את חשוקג'י. לדבריו, לא הוצא צו המורה לרצוח או לחטוף את מתנגד המשטר, אך הייתה הוראה של שירותי המודיעין להשיבו לסעודיה. הוא הוסיף כי נהג של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול היה אחד מהאנשים שהעבירו את גופתו של חשוקג'י אל "משתף פעולה מקומי", וכי אינו יודע מה הוא עשה בגופה.

 

עד כה הכחישה ריאד כל קשר להיעלמותו של חשוקג'י. גורמים רשמיים בטורקיה אמרו כי הם מאמינים שהוא נרצח בבניין הקונסוליה, אך סעודיה טענה כי הוא עזב את הבניין זמן קצר לאחר שנכנס אליו. היעלמות חשוקג'י, המתגורר בארצות הברית וכותב טור ב"וושינגטון פוסט", העיבה על היחסים בין סעודיה לבין בעלות בריתה במערב, ובעיקר ארה"ב. בעלות הברית הערביות של ריאד תמכו בה, אך במערב דרשו ממנה לספק תשובות משכנעות לפרשה. ההודאה, כשבועיים וחצי אחרי שנעלם, מגיעה אחרי לחץ בינלאומי כבד על הממלכה.

 

 

ג'מאל חשוקג'י ג'מאל חשוקג'י צילום: Hasan Jamali

 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר כי הוא סבור שההסבר של סעודיה על מותו של העיתונאי היה אמין. "ההודאה של ריאד היא צעד ראשון טוב. אני לא חושב שההנהגה הסעודית שיקרה לי, אדבר עם יורש העצר לפני שאנקוט צעדים נוספים ואעבוד על כך עם הקונגרס". טראמפ הוסיף כי "מה שקרה לחשוקג'י לא מקובל", אך ציין שהוא מעדיף שסנקציות נגד ריאד לא יכללו ביטול של עסקאות נשק. "הסעודים הם כוח מאזן מול איראן, אנחנו זקוקים להם", אמר.

 

הבית הלבן מסר הלילה כי הוא מכיר בהודאת סעודיה וכי הידיעה על מותו של חשוקג'י מצערת. עוד נמסר כי הממשל האמריקאי "ימשיך לעקוב מקרוב אחר החקירה הבינלאומית, ויחתור לעשיית צדק בנושא".

 

עוד לפני ההצהרה הסעודית אמר טראמפ כי הוא עשוי לשקול להטיל סנקציות על סעודיה. בשיחה עם כתבים באריזונה הוסיף טראמפ כי מוקדם מדי לדעת מה יהיו תוצאות הפרשה, וציין כי הקונגרס האמריקאי יהיה מעורב בהחלטה על תגובת ארה"ב. עם זאת, הוא שב והבהיר כי אינו מעוניין להפסיק את המסחר עם סעודיה, מהלך שעלול פגוע לדבריו בכלכלה האמריקאית. "סעודיה הייתה בעלת ברית גדולה ומשקיעה עצומה בארה"ב", אמר טראמפ, "לכן זה כל כך עצוב".

 

אף שטראמפ קיבל את הגרסה הסעודית, לא כל חברי מפלגתו מאמינים להסבר. הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, בעל ברית חשוב של טראמפ בסנאט שביקר בחריפות את סעודיה אחרי היעלמותו של חשוקג'י, כתב בטוויטר: "אני ספקן לגבי הנרטיב הסעודי בעניין מותו של חשוקג'י, וזה רק בלשון המעטה".

 

גם חבר הקונגרס הדמוקרטי אדם שיף דחה את ההסבר של ריאד. "הטענה שחשוקג'י נהרג בזמן שהתקוטט עם 15 גברים שנשלחו מסעודיה אינה אמינה כלל. אם הוא נאבק באלה שנשלחו כדי ללכוד או להרוג אותו, הוא עשה זאת כדי להגן על חייו", כתב שיף בטוויטר. "הממלכה חייבת לשאת באחריות".

 

 

 

 

 

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אמר כי הוא מוטרד מאוד מאישור מותו של העיתונאי הסעודי. גוטרש קרא לקיים חקירה מהירה, יסודית ושקופה בנוגע לנסיבות מותו של חשוקג'י ודרש שכל המעורבים בפרשה יתנו את הדין.

 

הלילה שוחח המלך סלמאן עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בטלפון על חקירת היעדרותו של חשוקג'י. כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו". השניים הדגישו את חשיבות שיתוף הפעולה המלא בין אנקרה לריאד בחקירה ושיתפו מידע על החקירות שנערכו בסעודיה ובטורקיה.

 

אתמול אמרו החוקרים הטורקים כי ביום הרצח יצאו שני כלי רכב מהקונסוליה. אחד מהם נסע ליער בלגרד סמוך לאיסטנבול, שם נערכים חיפושים אחר שרידי הגופה. הרכב השני נסע לאזור יאלובה, הנמצאת כ-55 ק"מ מהעיר. אחד הגורמים אמר: "החקירה הובילה אותנו לחשד כי שרידי הגופה נמצאים ביער בלגרד ובאזור יאלובה". הוא הוסיף כי כנראה "טיפלו" בגופה בווילה או בחווה. הגורמים ציינו כי החוקרים בודקים "דגימות רבות" שנלקחו מהקונסוליה וממעון הקונסול הסעודי במטרה להתחקות אחר עקבותיו של העיתונאי שנעלם.

 

מוקדם יותר דווח ברשת ABC כי מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו שמע במהלך ביקורו בטורקיה הקלטה מרצח העיתונאי באיסטנבול, אך בארה"ב ובטורקיה הכחישו את הדיווח. במקביל, אמר טראמפ כי הוא מאמין שחשוקג'י "ככל הנראה מת" ושאם אכן יתברר שסעודיה עומדת מאחורי הרצח "ההשלכות עלולות להיות חמורות מאוד".

 

עוד דווח בכלי תקשורת אמריקניים כי הרשויות בטורקיה סוברות שחשוקג'י נאבק עם רוצחיו במשך כשמונה דקות, שבסופן מת מחנק. לפי גורמים טורקיים גופתו של העיתונאי הסעודי בותרה על ידי צוות שנשלח מסעודיה.

 

השבוע דיווחו "ניו יורק טיימס" ו-CNN כי אחד מ-15 המחסלים של חשוקג'י שטורקיה פרסמה את תמונותיהם נצפה בעבר מלווה כמה פעמים את יורש העצר הסעודי בן סלמאן במסעותיו לחו"ל. בין השאר נראה האיש, מהר עבד אל-עזיז מוטרב, יורד עם בן סלמאן ממטוסים בפריז ובמדריד וניצב לידו בביקורים ביוסטון, בבוסטון ובאו"ם. ב-CNN דווח כי מוטרב מקורב מאוד לבן סלמאן.

 

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", העיתון הצליח לגלות שלפחות תשעה מ-15 החשודים שטורקיה סימנה עבדו בכוחות הביטחון של סעודיה או במוסדות ממשל סעודיים, וששלושה מהחשודים משתייכים לצוות האבטחה של בן סלמאן. אם הדיווחים הללו נכונים הם מחלישים את הסיכוי שבן סלמאן לא ידע על רצח חשוקג'י.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x