$
המזרח התיכון

דיווחים: לחץ כבד על מלך סעודיה להדיח את בנו מוחמד בן סלמאן

העיתון הצרפתי "לה פיגארו" מדווח מפי מקורות בסעודיה כי ח'אלד בן סלמאן, בנו הצעיר של המלך, המשמש שגריר בוושינגטון, מונה השבוע לתפקיד "סגן יורש העצר". זאת לאחר שמתחזקת ההשערה שמוחמד בן סלמאן הוא זה שהורה ככל הנראה על מבצע החיסול האכזרי של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול

דורון פסקין 17:5718.10.18

האם סעודיה ניצבת בפני רעידת אדמה פוליטית? העיתון הצרפתי "לה פיגארו" מדווח מפי מקורות בסעודיה כי ח'אלד בן סלמאן, בנו הצעיר של המלך הסעודי ומי שמשמש שגריר הממלכה בוושינגטון, מונה השבוע לתפקיד "סגן יורש העצר". לפי הדיווח, מינוי מפתיע זה מסמל את תחילת הסוף של עידן מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הנוכחי והאיש שעד לאחרונה נחשב לכל יכול בסעודיה.  

 

 

 

דיווח זה מגיע על רקע המשבר המתעצם סביב רציחתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. בעוד סעודיה הרשמית מכחישה מעורבות של יורש העצר, בתקשורת הבינלאומית מתחזקות ההשערות שהוא זה שהורה ככל הנראה על מבצע החיסול האכזרי.

 

במקביל ישנם דיווחים בתקשורת הערבית, כי המלך סלמאן קיבל בימים האחרונים מסרים ממנהיגים במערב כי אם בנו מוחמד יישאר בתפקידו, אף מנהיג מערבי לא יגיע לביקורים רשמיים בריאד וגם אף בירה מערבית רצינית לא תסכים לקבל את פניו של בן סלמאן.

 

 

העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י צילום: Hasan Jamali

  

מימין הנסיך מוחמד ואביו מלך סעודיה סלמאן מימין הנסיך מוחמד ואביו מלך סעודיה סלמאן צילום: אי פי איי

 

על הרוח המנשבת במערב לפיה לא ניתן לעבור לסדר היום על חיסולו של חשוקג'י ניתן ללמוד מסדרת הביטולים של אנשי עסקים ופוליטיקאים בכירים שהודיעו כי יחרימו את כנס "דאבוס של המדבר", שאותו מארגן יורש העצר בהמשך החודש. נכון לעכשיו, המנהיג המערבי היחיד שמגבה את הסעודים הוא דונלד טראמפ, שלעת עתה מקבל את גרסת המלך ובנו שלא היו מעורבים ברצח.

 

 

מטבע הדברים בעידן הנוכחי, גם ישנה עדנה מחודשת למייצרי "הפייק ניוז" למינהם כמו למשל הודעה שפורסמה כביכול על ידי "ארגון חכמי הדת של סעודיה" שקרא למלך סלמאן להדיח את בנו. יש לציין כי לאיראנים, לקטארים ולבני בריתם בתנועת האחים המוסלמים ישנה מוטיבציה מיוחדת בימים אלה לפזר ידיעות כוזבות במטרה להביך ככל הניתן את המשטר הסעודי.

 

בתוך סעודיה, לפחות מבחינה תקשורתית, התמיכה בבן סלמאן ובאביו היא מוחלטת. בימים האחרונים התרבו הקמפיינים התקשורתיים, בעיקר ברשתות החברתיות שמטרתם להביע תמיכה ביורש העצר ובחזונו הכלכלי לסעודיה. כדי להגביר עוד יותר את התמיכה העממית בו ובבנו, הודיע השבוע המלך בצעד מפתיע על החזרת הבונוס השנתי לעובדי המדינה. בונוס זה נלקח מהעובדים כחלק מצעדי הצנע שעליהן הכריזה הממלכה לפני כשלוש שנים.

 

 

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x