$
חברה וסביבה

"גופות רבות על החוף": 384 הרוגים ברעש אדמה וצונאמי באינדונזיה

הרשויות במדינת האיים מסרו כי רבים מהמבלים בחוף בעיר פאלו שבאי סולוואסי לא נמלטו מיד לאחר הרעש החזק שפקד אתמול את האזור. על החוף היו מאות שהתכוננו לפסטיבל, וחלק טיפסו על עצים כדי להינצל. מאות נוספים נפצעו, ואלפי מבנים קרסו

ynet 14:0629.09.18

לפחות 384 בני אדם נהרגו ומאות נוספים נפצעו ברעידת האדמה והצונאמי שפקדו אתמול (יום ו') את האי סולוואני באינדונזיה. כך עדכנו הבוקר הרשויות במדינה. במקביל, רעשי משנה חזקים המשיכו להכות היום את האי לאחר הרעש החזק שהיכה בו אתמול בעוצמה של 7.5 דרגות. הרעש גרם לצונאמי עם גלים בגובה של עד כשישה מטרים ששטפו את חופי העיר פאלו.

 

 

 

סוטופו פורוו נוגרויו, דובר הסוכנות לניהול האסונות של אינדונזיה, אמר כי בעיר התיירותית נמצאו גופות רבות לאורך החוף. "כשאזהרת הצונאמי פורסמה אתמול, אנשים עדיין המשיכו בפעילויותיהם על החוף ולא נמלטו באופן מיידי", אמר הדובר במסיבת עיתונאים בבירה ג'קרטה. "הצונאמי לא הגיע לבדו, הוא סחף מכוניות, קרשים ובתים, הוא פגע בכל מה שהיה על היבשה".

 

נוגרויו הוסיף כי כדי להינצל מהגלים חלק טיפסו על עצים עד לגובה של שישה מטרים. לדבריו, על החוף היו מאות בני אדם שהתכוננו לפסטיבל שאמור היה להיערך בשישי בלילה, במסגרת חגיגות יום השנה להקמת העיר.

 צילום: BNPB / HANDOUT

 

 

בתמונות שצולמו מהמקום תועדו גופות מונחות באחד מרחובות העיר, חלקן כוסה בשקיות וחלקן באמצעות בגדים. בסרטון שפרסמו ערוצי הטלוויזיה המקומיים, נראו רגעי הבהלה כאשר המים פגעו בבתים ברצועת החוף, פיזרו מכליות והציפו מסגד.

 

נוגרויו תיאר את הנזק כנרחב ביותר - אלפי בתים, בתי חולים, מרכזי קניות ומלונים קרסו בעקבות הרעש העוצמתי. הגישה באמצעות הכביש המהיר לפאלו נחסמה בשל מפולת. 540 בני אדם נוספים נפצעו ועשרות מהם טופלו באוהלים רפואיים מאולתרים.

 

 

 צילום: BNPB / HANDOUT

 

 

סוכנות המטאורולוגיה והגיאופיזיקה של אינדונזיה פרסמה אזהרת צונאמי בעקבות הרעש החזק, אך הסירה אותו לאחר 34 דקות. ביקורת רבה הוטחה בסוכנות על כך שלא הודיעה כי צונאמי פגע בעיר פאלו, אך הרשויות מסרו כי הגלים הגיעו לעיר בזמן שפורסמה האזהרה.

 

הרעש והצונאמי גרמו להפסקת חשמל נרחבת שבעקבותיה נותקה התקשורת ברחבי העיר, והרשויות עדיין נתקלות בקושי רב בתיאום פעולות החילוץ וההצלה.

 

 צילום: BNPB / HANDOUT

 

 

בנוסף לנזק הרב בעיר פאלו, הרשויות מסרו כי טרם ברור מה עלה בגורלה של עיר הדייגים דונגאלה, שהייתה קרובה יותר למוקד הרעש מאשר פאלו - 27 קילומטרים בלבד. יותר מ-600 אלף בני אדם חיים בדונגאלה ובפאלו.

 

במסגרת מאמצי החילוץ וההצלה, הצבא האינדונזי החל לשלוח מטוסי מטען מג'קרטה, עמוסים בציוד ובאספקה. נמל התעופה של פאלו נותר סגור לאחר שהמסלול ומגדל הפיקוח ניזוקו ברעש, אך הרשויות מסרו כי הם פועלות לפתוח את הנמל מחדש על מנת לאפשר לאספקה לזרום למקום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x